Bursa
Parçalı Bulutlu
24.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

BUDO'ya kıymayın efendiler!

27 Haziran 2020 Cumartesi, 18:56

Bursa'nın çok önemli kazanımı, yatırımıdır BUDO...

Umarım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kira artırımını bahane ederek, vahim bir hata yapılmaz.

Ayrıca iskele kirasını bahane ederek sorumluluğu CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yıkmak da doğru değil.

Çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi aynı partideyken de, BUDO iskelesini kapatıp, yolcuları ve gemileri ortada bırakmadılar mı?

Bir gecede Kabataş'tan Eminönü'ye geçiş yapılmadı mı?

***

Bakın, AK Parti üyesi de olan Olay gazetesinden İhsan Aydın geçmişte neler yazmıştı:

"BUDO'nun önüne onlarca engel çıkarıldı.

Geçmişte denize başka ortak istemeyenler İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni de arkasına alarak Bursa şirketini pes ettirmek için ne gerekiyorsa yaptılar.

Şirketin Eminönü'nde yanaştığı iskele önüne tabela asmasına bile izin vermediler.

Hatta, tabelalarını gece operasyonuyla söküp, attılar."

***

Geçtiğimiz hafta içinde CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'la birlikte BUDO iskelesinde bu konuda bir basın toplantısı düzenledi.

Bursalıların BUDO ile ekonomik ve konforlu seyahat ettiğini vurgulayan İsmet Karaca, "Fakat şu anki Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, zarar eden şirketleri elden çıkarmayı aklına koymuş. Belediyenin kamusal görevini unutmuş. Eğer kâr-zarar mantığıyla bakılıyorsa, Bursa Büyükşehir Belediyesi toptan kapatılsın. 3 katrilyonun üzerinde borcu var. Zararın en büyüğünü belediye yapıyor."

Başkan Karaca, Bursa Büyükşehir borcunu az bile söylemiş, 4 katrilyondan aşağı değil!

İnsan düşünüyor, acaba BUDO'yu satmak için mi yapılıyor bunlar?

Bursa'nın ulaşımını çözmekle görevli BURULAŞ Genel Müdürü Çapar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşmeye gitmiyor.

Neymiş, CHP bundan siyasi prim elde edermiş!

***

O süreci de şöyle anlattı İsmet Karaca:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu'ndan randevu aldık. İyi niyetle BURULAŞ Genel Müdürünü de davet ettik. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanıyla da konuşmasını istedik. 'Geliyorum' dedikten bir gün sonra, PR arayışı içerisinde olduğumuzu iddia edip katılmadı. Şu an bizim deniz otobüslerimiz İstanbul'da işgalci konumunda. Ortada bir protokol yok. Eğer oradaki iskele kapanırsa tam Alinur Aktaş'ın istediği olacak. 'Zarar ediyoruz, kapatıyoruz' diyerek kilit vuracaklar. Buradan İstanbul'a giden 1 milyon kişi umurlarında değil, gemileri satacak. Bursalıları İDO'ya mahkum etmek istiyorlar. Şu an BUDO'nun bilet fiyatları İDO'dan daha pahalı. 7 yıldır ilk defa oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na teşekkür ediyorum. Kabataş'taki Martı projesi bittiği zaman da oradaki iskelenin kullanımı için Bursa Büyükşehir Belediyesi'ni davet edeceğini söyledi. Kendisi çok yapıcı bir tutum sergiliyor. Mevcut iskele kirası anlamında, oran anlamında da müzakereye açık. Kamusal bir fayda gördükleri için yardımcı olacakları söyledi. Şu an bir protokol için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hatları Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili bürokratlarını bekliyor. Uygun şartlarda Bursa için bu sözleşmeyi yapsınlar ama BUDO yolcu biletine yapılan yüzde 65 zammı da geri çeksinler. Ülke salgın altında ezilirken yüzde 65 zam yapmak hangi vicdana sığıyor anlamıyorum. Bize düşen görev neyse yapmaya hazırız. Hiçbir siyasi kaygımız yok."

***

Bu yazının dipnotu: Yandaş tetikçiler, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın Mudanya adına istediği kira nedeniyle yaptığı işlemle, BUDO markasının satılması veya ortadan kaldırılmasındaki farkı anlayamazlar elbette...

YANDAŞ MEDYAYA PARALAR AKITILDI!

Pandemi döneminde bile BUDO'ya zam yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bakın nerelere para ödemiş?

CHP'li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Avukat Ercan Korkmaz, belediyenin resmi ödemelerini inceledi ve Meclis kürsüsünden şunları ifade etti:

"2019 yılında Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, aylık 15 bin adet Türkiye gazetesi... 4 bin 500 adet Yeni Akit gazetesi ve günlük 670 adet Sabah gazetesi almıştır."

Korkmaz'ın verdiği bilgilere göre, Bursa Büyükşehir Belediyesi günlük 500 adet Türkiye gazetesi, 150 adet Akit gazetesi ve 670 adet Sabah gazetesi aldı.

Türkiye şeysi için yıllık ödenen 180 bin lira...

Akit şeysi için 54 bin, Sabah şeysi için ise 241 bin 200 TL olmak üzere toplam 475 bin 200 lira bu yandaş propaganda makinelerine aktarıldı.

***

Bu yazının dipnotu: Pandemi döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni, Sözcü dahil bazı gazetelerin dağıtımını yaptı diye eleştirenler, yapılan bu işe, ödenen paralara ne diyecek?