Bursa
Çok Bulutlu
25.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Akademik odalar yerli otomobile ne diyor?

12 Ocak 2020 Pazar, 11:43

Bursa'nın vicdanı akademik odalarda seçim heyecanı bütün hızıyla devam ediyor.

En kalabalık mühendis grubunun bulunduğu Makine Mühendisleri Odası'nın genel kurulu 8-9 Şubat günleri arasında gerçekleştirilecek.

Çalışma Grubu'nun henüz aday açıklamadığı MMO'da, Çağdaş Mühendisler seçime, başkan adayı olarak Fikri Düşünceli ile gidiyorlar.

Devrim Tutku Ateş, Feridun Tetik, A. İhsan Taşkınsel, D. Alpaslan Gürbüzer, Emine Kaya, Yasemin Yeşil'in asıl listede bulunduğu ekibin yedeklerinde de Nuray Yılmaz Gültekin, Filiz Engin Tambova, Esengül Basut, Cengiz Heycan, Sunullah Kumru, Metin Sarıbal, İlker Ulaş Mollaoğlu isimleri yer alıyor.

***

Adaylık açıklamasında bulunan Fikri Düşünceli, Türkiye'deki üniversitelerde 195 Makine Mühendisliği bölümü olduğunu söyledi.

İnanılmaz bir rakam bu...

208 üniversite olduğu düşünülürse, aşağı yukarı tamamında makine mühendisliği bölümü var demek ki!

Peki, her yıl binlerce mezun veren bu okullarda nitelikli eğitim verilebiliyor mu?

Mezun olanların kaçı iş bulabiliyor?

Makine Mühendisleri Odası'nın belirlediği mühendisler için 5 bin lira asgari ücreti kaç çalışan alabiliyor?

***

Başkan Fikri Düşünceli'ye, bir gazeteci arkadaşımız, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile görüşüp görüşmediklerini sordu. Düşünceli, "Diyalog yok. Görüşme isteğimiz karşılanmadı" dedi.

Yerli otomobil konusundaki bir soruya karşılık olarak ise Fikri Düşünceli, "Yerli otomobile olumlu bakıyoruz. Yeri konusunda içinde Savaş Arıkan gibi bu işin göbeğinde bulunmuş arkadaşlardan oluşan bir komisyon oluşturduk, diğer odalarla da görüşerek bir rapor hazırlayacak" dedi.

***

Bu yazını dip notu: Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle akşam yemeği verdi. Başkan Türkyılmaz'a bu konuyu sordum; şu yanıtı verdi: "Yerli otomobili olumlu buluyorum ancak yerine karşıyım. Orada yüzlerce zeytin ağacı var. Onlar kesilecek, yeşil alan zarar görecek" dedi. İlk kez bir kamu yöneticisinin bu işe karşı çıktığını kayıt altına almış olayım.