Bursa
Çok Bulutlu
21.4°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

AK Partili Dr. Esgin, CHP'li Prof. Dr. Özkan'a korona yanıtı verdi!

25 Mart 2020 Çarşamba, 22:51

İnsanlığın büyük tehdidi korona virüsü hastalığıyla ilgili olarak CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan'ın hastanelerdeki gözlemlerine ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sorularına köşemde yer vermiştim.

Yazının altında, "Bursa'da sorun yok" diyen Başbakan eski Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile sağlık sisteminin içinde olan Dr. Mustafa Esgin'e çağrıda bulunmuştum.

***

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin aradı ve konuyla ilgili gelişmeleri, son durumu paylaştı, önemli bilgiler verdi.

Hastalığın bir pandemi, yani dünya çapında yaygın bir salgın olduğunu vurgulayan Dr. Esgin, "'Yeterli hazırlığımız, planı, aracı gereci yok' eleştirisine karşı Sağlık Bakanlığı'nın daha önce planı olduğunu hatırlatayım. Ancak dünyayı etkileyen bu boyutta bir salgın olmadı. Bunlar çok sık görülen durumlar değil. Ne kadar hazırlığınız olsa da salgını bir takım önlemlerle sınırlandıramadığınız sürece salgın çok geniş etkileri olan, sağlık sisteminiz ne kadar hazırlıklı olsa da aciz bırakabilen bir yaygınlıkta olabilir. Normal bir salgın değil bu" dedi.

***

Türkiye'nin son 17 yılda hastanelerini, ekipmanlarını çok iyi bir noktaya getirdiğinin altını çizen AK Parti Milletvekili Esgin, "Yoğun bakımlar gündeme geldi. Türkiye, dünyada en çok yoğun bakım yatağına sahip ülke konumunda. Yüz binde 40 bizde, ABD'de bu oran yüzde binde 30, Almanya'da 29, İtalya'da 12, Fransa'da 11 yoğun bakım yatağı düşüyor. Avrupa ortalamasının üzerinde bir yatak kapasitemiz var" diye konuştu.

Telefon bağlantımızın bu bölümünde Dr. Esgin sözü Bursa'ya getirerek şunları söyledi:

"68 sağlık yatırımı yapıldı. Bunların 26'sı hastane... Şu hep karıştırılıyor. Şehir Hastanesi'ni açarken, Bursa Devlet Hastanesi'ne alternatif olsun diye açmadık. Şehrin doğusunda ve batısında hastane planladık. Şehir Hastanesi ile Yüksek İhtisas... Bursa'nın ve Türkiye'nin sağlık alt yapısı yeterlidir. Yeni hastaneler yapılması, Kestel ve Gürsu'da olduğu gibi. Hastanelerin içinde teknik donanımın arttırılması gibi çalışmalar yapıldı."

***

Bursa Devlet Hastanesi'ni yeniden açma gayreti içinde olduklarını belirten Esgin, Ali Osman Sönmez Hastanesi için de yatak sayısını 750'den bine çıkardıklarını, tasfiye sürecinin tamamlandığını, çok yakında yeniden ihaleye çıkarılacağını kaydetti.

***

Şehir Hastanesi'nin Bursa için bir kazanç olduğuna dikkat çeken Mustafa Esgin, "Salgın durumunda bunu daha net gördük. Şüpheli hastaları Şehir Hastanesi'nde tedavi edeceğiz. Oradaki izole odaların sayısı, yoğun bakım ünitesinin sayısı nedeniyle sterilizasyon olanakları daha fazla" dedi.

***

Araya giriyorum, "Bursa'da kaç koronalı hasta var?" diye soruyorum. Net yanıt vermek yerine Türkiye genelinden çok daha düşük olduğunu söylemekle yetindi Dr. Mustafa Esgin...

Sonra sözü Türkiye geneline getirdi: "Geometrik artış olmadı. Çünkü toplumun yüzde 20'sinin izolosyanunu sağlamak vaka sayısını yüzde 80 oranında düşürdü. Biz üst düzeyde bir izolasyon sağladık."

***

Hekimlerin donanımı ve tıbbi cihaz eksikliklerine ilişkin eleştirileri de sordum AK Parti Milletvekili Dr. Esgin'e...

İşte yanıtı:

"İyi ki sordun bunu. Burada kesinlikle bir algoritmamız var. Sağlık çalışanları da ilk kez bu pandemi ile karşılaşıyor. Panikleri var. Bizim algoritmamız açık ve net. Hasta ile karşılaşan, hastanın bakımını yapan, ona müdahale yapan doktor ve çalışanlara N-95 maskemiz var. Gözlükler vesaire kullanması lazım. İki haftalık tıbbi ekipman stoğumuz var. Sağlık Bakanlığı, maske, cerahi önlük, gömlek, tulum gibi ülkenin kaynaklarından temin ederek verecek. 'Bütün sağlık personeline N-95 , tulum verilmesi gerekir' diye bir yanlış algıdan kaynaklanıyor durum. Kural belli, Bilim Kurulu'nun esaslarına göre yapılıyor. USAŞ adlı kamu kuruluşumuz var. Onlara ürettireceğiz. Ayrıca özel sektöre de 'Üretin, Sağlık Bakanlığı alacak' diyoruz. Bizim Özcan Mertyürek'in başında olduğu medikal firmasına da aynı şeyi söyledik; 'Üretin, önce Sağlık Bakanlığı alacak' diyoruz. "

***

Prof. Dr. Yüksel Özkan'ın iddilarından biri de hekimlerin test sonuçlarını görmediklerine ilişkindi.

Dr. Mustafa Esgin, "Bu doğru değil. Vatandaş sonucu E-Nabız'da görüyor. Hekim de LSYS diye labarotuvar yönetim sistemimiz var. Orada görüyor sonucu. Bir bilgi eksikliği var" şeklinde yanıt verdi.

'Hekimlerin beslenme, dönüşümlü çalışma' isteklerine ilişkin Prof. Dr. Özkan'ın sorusuna karşılık olarak da Mustafa Esgin, "Şu anda bu kadar çok vakamız yok. Gerek duyulmadı ama ama hazırlığımız var" dedi.

***

"Acaba Bursa'da bu konuda bir kriz merkezi var mı?" sorusunu yönelttim Esgin'e, "Hayır yok. Ankara'da var. Tek merkezden yönetiliyor. Ulusal bir mücadele! Yüksel Abilerin haklı olduğu bir konu var, iletişim. Onu arttırabiliriz" dedi.

***

33 bin sağlık çalışanı aldıklarını, sağlık çalışanlarının bakıma muhtaç çocuklarına ilişkin olarak da, "Öncelikle anne olmak üzere, iki çalışandan biri izinli sayılacak" eklemesinde bulundu Dr. Mustafa Esgin!

***

Bu yazının dipnotu: Dr. Mustafa Esgin'in yanıtları bunlar. Karar elbette okuyucunun. Prof. Dr. Yüksel Özkan'ın konuyla ilgili diğer gözlemlerini de yarın aktaracağım.