Bursa
Açık
31.4°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

AK Parti'de 'Meydan' savaşı!

03 Temmuz 2020 Cuma, 19:48

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Bursa teşkilatlarında derin kırılma, cepheleşme sürecinde yeni gelişmeler var.

Artık iki cepheli bir savaş olduğu kesinleşti.

Bir yanda Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş- AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman var; öteki tarafta Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile TBMM İnsan Hakları Komsiyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu yer alıyor.

****

Hesaplaşma 31 Mart seçimlerinde alt edemedikleri, başarılarıyla Bursa'da seçimi kazandıran Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar üzerinden yürüyor.

Büyükşehir'in İmar Komisyonu'na Osmangazi'den hiçbir ismin alınmaması, tartışmanın kamuoyu önündeki en net görüntüsüydü.

****

Sonraki süreç şöyle işledi...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yeşil alan ağırlıklı ve Ankara destekli 7 proje açıklarken, Osmangazi Belediyesi Bursa'nın orta yerinde en büyük meydanı gerçekleştirmek için yoğun bir çaba gösteriyor.

Meydanda yapılan inşaat çalışmalarını Bursa Milletekili Hakan Çavuşoğlu yerinde inceledi, desteğini açıkladı.

29 Haziran günü milletvekilleri Refik Özen, Dr. Mustafa Esgin ile Zafer Işık, meydanı yerinde görmek için oradaydılar.

Üç milletvekili de Mustafa Dündar'ın çalışmalarını övdüler.

****

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile görüntü veren sadece onlar değildi.

Kentin önemli güç odağı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası da sahneye çıktı ve Başkan İbrahim Burkay öncülüğünde, Osmangazi meydanına geldiler.

BTSO Başkan Burkay'ın buradaki konuşması manidardı:

"Bursa'nın dünyada rekabet ettiği şehirlere baktığımızda bunların birçoğunda o kent ile özdeşleşmiş çok önemli meydan ve eserler var. Bursa, tarihi, kültürü, turizmi, tarımı ve sanayisiyle gerçekten Türkiye ekonomisinin en önemli domino taşlarından biri. Önemli bir merkez. Osmanlı'nın payitahtı. Dolayısıyla bu tip projeler, sadece sosyal ve kültürel hayata değil, şehir ekonomisine de ciddi katkılar koyacak projeler. Başkanımız Mustafa Dündar ve ekibine, böylesine güzel ve büyük projeyi hayata geçirmiş olmalarından dolayı kentimiz adına teşekkür ediyor, başarılar diliyorum."

***

Sabah saatlerinde AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç da Mustafa Dündar'ı ziyaret ederek hem meydan hakkında bilgi aldı hem de Başkan Dündar'a tam destek verdiğini açıkladı.

****

Çatışma alttan alta sürüyor.

Devreye reklam alamayan şehir eşkiyalarını da sürdüler. Panorama 1326 ile Bursa'nın en prestijli projesini gerçekleştiren, pandemi döneminin en başarılı belediyesi konumunda olan Osmangazi'yi yıpratmaya çalışıyorlar.

Ama kamuoyu araştırmaları tam tersini ortaya koyuyor.

Mustafa Dündar'ın büyük bir şehir için yürüyüşüne destek artarak devam ediyor.

****

Bu yazının dipnotu: Otosansit yönetimi 4 Temmuz Cumartesi (Bu sabah) sabah kahvaltası düzenledi. 130 kişinin katılımı beklenen toplantıya Hakan Çavuşoğlu katılma kararını bildirirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kahvaltıda bulunamayacağını yönetime iletti. Artık bu ikili zorunlu kalmadıkça birlikte görüntü vermiyorlar.