Bursa
Açık
19.5°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

AK Parti bütün kozlarını sahaya sürdü

18 Ocak 2020 Cumartesi, 18:20

Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa İl Başkanlığı, 2019 yılında şehre yapılanlarla ilgili geniş katılımlı bir toplantı düzenledi.

Epeydir böyle toplantılara hasrettik.

AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, bu hasretimizi giderdi; hem de gücünün doruğunda olduğunu kanıtlarcasına...

Eski bakanlar Hakan Çavuşoğlu bir yanına oturdu, Efkan Ala öte yanına...

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kürsüdeydi, Müfit Aydın hariç tüm milletvekilleri de...

İl Yönetim Kurulu tam kadro bir tarafta yer alırken, ilçe belediye başkanları eksiksiz karşı yandaydı.

Tam bir gövde gösterisi oldu.

Hem diğer partilere hem de parti içindeki muhaliflere...

Adeta, "Buradayım, göreve devam edeceğim. Bursa'da AK Parti adına siyaset üreten herkes de benim yanımda" mesajını verdi.

Nezaket olmadan yapılan siyaset olmaz...

Ayhan Salman, gülümseyen yüzüyle, nezaket sınırını aşmayan ama kendi düşüncesini kararlı bir şekilde savunan duruşuyla çok farklı bir il başkanlığı profili sergiliyor.

Çağdaş dünyada buna "yumuşak güç" deniliyor.

HİZMET ALANLARA ÖNCELİK VERİLEN SAĞLIK SİSTEMİ!

Başkan Salman, AK Parti'nin en güçlü olduğu yerden başladı yapılanları anlatmaya...

Sağlık alanında Şehir Hastanesi'nin bin 355 yatağının haricinde Yüksek İhtisas'la ilgili yapılan yatırımı, ilçelerdeki devlet hastanelerinin neredeyse tamamının yenilenmesini anlattı.

Ekonomik kriz nedeniyle "İhaleden cayma hakkı"nı kullanan bin 288 yataklı Ali Osman Sönmez Hastanesi'nin 2021 yılında tamamlanacağını kaydetti.

Stadyumun yanında bu hastanenin yapılmasının yanlışlığı bir yana, diğer hastanelerin kapanması nedeniyle olağanüstü bir yoğunluk yaşayan Çekirge Devlet Hastanesi'nin de yükünü alabilecek olan Ali Osman Sönmez'in bir an önce açılması Bursa'nın sağlığı açısından zorunlu...

Bursa'nın sıkıntı çektiği yoğun bakım yatağı konusunda da Başkan Ayhan Salman, 2023 yılında bin 411 yoğun bakım yatağına ulaşılacağının altını çizdi.

EĞİTİMDE TABLO NASIL?

Eğitimle ilgili konuya gelince, Başkan Ayhan Salman, AK Parti iktidarını aklayıcı rakamlar verse de, Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Derya Şimşek Aksakal, yarı yıl nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, derslik başına öğrenci sayısının Milli Eğitim tarafından 21 olduğunun açıklanmasına itirazını dile getirdi.

Aksakal, "Biliyoruz ki, birçok Anadolu lisesinde sınıf mevcutları bunun iki katıdır. Sınıf mevcutları 43-45'e dayanmış durumdadır. Sınıflar yetmediği için okullarda, laboratuarlar, kütüphaneler bile sınıflara dönüştürüldü" iddiasında bulundu.

Eğitimle ilgili imam hatiplere tanınan özel imtiyazları bir kenara koysak bile deprem nedeniyle yıkılan okulların bir türlü yapılamadığını biliyoruz.

Tophane ile Demirtaşpaşa meslek liseleri buna örnektir.

Bu konuyla ilgili sorduğum soruya İl Başkanı Ayhan Salman, "Deprem riski olan okullar öncelikli olarak planlanıyor, bütçeye konuluyor" demesine karşın, ne plan var ortada ne de Milli Eğitim'in bütçesinde bu okullara ayrılan pay!

HIZLI TREN KONUSUNDA NE DEDİLER?

Yüksek Hızlı Tren, Mustafa Özdal tarafından sorulan ilk soruydu. Ekleme yaptım, İl Başkanı Ayhan Salman, Efkan Ala, Hakan Çavuşoğlu ile Mustafa Esgin de yanıt verdiler.

Mustafa Esgin, "Yük treni ile hızlı tren aynı hat içinde olacak. Hem yük vagonu olacak hem yolcu taşıyacak" dedi.

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Sayın Cumhurbaşkanımız, son toplantıda üstüne basa basa 'Bursa Hızlı Treni yapılacak' dedi. Zemin problemleri nedeniyle güzergah değişikliği oldu. Siyasi irade tamdır" dedi.

Başbakan eski Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Tasarruf dışı tutulan 10 büyük projeden biri Hızlı Tren'dir. Olmazsa olmazımızdır" diye konuştu.

Özetle, çok uzun, rakamların havada parende attığı bir basın toplantısı oldu.

Ama oldukça bilgilendik.

***

Bu yazının dip notu: Basın toplantısında icraatın içinden bölümü dışında bir iki not önemliydi.

Birincisi, Hakan Çavuşoğlu'nun basın mensuplarına teşekkür etmesiydi. Ama öyle sıradan bir teşekkür değildi. Üzerine basa basa yerel basının önemine değindi, sonra da gönülden "İyi ki varsınız" dedi. İçimden, "Siz hep böyle olursanız, siz de iyi ki varsınız Sayın Çavuşoğlu demek geçti!"

İkincisi, Efkan Ala'nın "Eleştiriler ancak demokratik rejimde olur" cümlesiydi. En çok AK Partililerin anlaması gereken bir söz bu... Eleştiri olmadan ilerleme olmaz, varsın bazı eleştiriler yanlış olsun! Ama tek kişinin söylediğinin herkes tarafından tekrar edildiği rejime demokrasi denmez, denemez!