Bursa
Parçalı Bulutlu
23.8°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

6. Filo'ya karşı şükür namazı kılanlar!

06 Mayıs 2020 Çarşamba, 20:24

6 Mayıs 1972 sabahı...

12 Mart darbesinin ardından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edildi.

Aradan onca yıl geçti, bu konuda ne yeniden bir yargılama yapıldı ne de itibarları iade edildi.

Gerçi halk nezdinde itibarları yüksek ama yasal anlamda da bir hakkın teslim edilmesinin zamanı gelmedi mi?

Milli Selamet Partisi'nde siyaset yaptıktan sonra Bağımsız Türkiye Partisi'ni kuran ve geçtiğimiz günlerde koronadan dolayı yaşamını kaybeden Prof. Dr. Haydar Baş, Deniz Gezmiş'in hakkını teslim eden tek dindar liderdi.

Yıl 1967-68...

1960 sonrasında ABD ile Türkiye önce Kıbrıs konusunda karşı karşıya geldi. Ada'daki Rumların oyunlarına karşı Türkiye harekete geçti. Amerika Başkanı Johnson Türkiye'ye tehdit mektubu gönderdi. Bu mektuba karşılık İsmet İnönü de "Yeni bir dünya kurulur, Türkiye orada yerini alır" diyerek rest çekti.

1967 yılında başlayan Arap-İsrail savaşında, Türkiye'nin devrimci gençleri Filistin'in yanında yer aldılar.

Akdeniz'de İsrail için dolanan, zaman zaman da İstanbul'a gelen 6. Filo'ya karşı çeşitli eylemler düzenlediler.

16 Şubat 1969 tarihinde Türkiye'deki sağ-İslamcı geleneğin utanacağı olaylar oldu.

Amerikan 6. Filosu yine İstanbul'daydı.

Devrimci gençler Amerikan emperyalizmine karşı gösteriler yaparken, dönemin başbakanı Süleyman Demirel, Amerikalıların en güzel şekilde ağırlanmasını sağlamak için özel emirler verdi.

Karaköy genelevlerinin boyanması en çok akılda kalan örnekti.

Dönemin siyasal dincileri, 6. Filo'ya karşı şükür namazı kıldılar.

Son Havadis, Bugün gibi gazetelerin ilan ettiği 'Cihat'tan etkilenenler ellerinde sopalarla gençlere saldırdılar, 2 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

6. Filo'ya karşı mücadelenin önderlerinden biri de Deniz Gezmiş'ti.

Sonrasında Küba devriminden, Vietnam savaşından etkilenerek, silahlı mücadele için çıkmaz bir yola girdiler.

Gençlik heyecanına yenildiler ve bedelini bedenleriyle ödediler.

1960 yılında alçakça idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın intikamını konuyla hiç ilgisi olmayan üç gençten aldılar.

İDAM KARARI VEREN HAKİM!

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararını veren Mahkeme Başkanı Ali Elverdi, Demirel tarafından ödüllendirilerek, 1974 yılında Bursa'dan parlamentoya sokuldu.

Mustafakemalpaşa Koşuboğazı köyünde doğan General Ali Elverdi, 1980 sonrasında bitkisel yaşama girdi, uzun yıllar kendini bilmeden yaşadı ve nefes borusuna takılan yemek artıkları nedeniyle 2010 yılında boğularak yaşama veda etti.

Cenaze töreninde büyük oğlu İskender Elverdi süreci şöyle anlattı:

"1982'de MS hastalığına yakalandı. Zaten o tarihten bu yana da inzivai bir hayat sürdü. Hızlı bir gelişimle ilerledi hastalığı. Yürüyemiyor, elleri tutmuyor, konuşamıyordu. Son haftayı da yutkunma güçlüğüyle geçirdi. Zaten ölümünün nedeni de bu. Bakıcının anlattığına göre her şey normal giderken, yutkunma zorluğundan dolayı yaşamını yitirmiş. Çok yoğun tehdit almıyordu. Bizlere yansıyan, bizi hedef alan bir tehdit ise hiçbir zaman olmadı. Zaten üzerinden çok zaman geçti. Düşünün 1972'de mahkeme başkanlığı yaptı. 1974'te emekli oldu. Milletvekili seçildi. 1980 ihtilali ile milletvekilliği son buldu. Sonra da hastalığa yakalandı."

İlahi adalet burada da işlemiş, üç gencin boğazına düğüm atıldıktan sonra onların ölümünü zevkle izleyen Ali Elverdi aynı şekilde ölmüştü.

***

Bu yazının dipnotu: 6. Filo'ya karşı şükür namazı kılanlar bugün yine tarih karşısında utanacakları işler yapıyorlar. Özgürlükler ayaklar altına alınıyor, tarikat-cemaatlarle işbirliği sürdürülüyor, ulusal duyarlılıklar erozyona uğratılıyor, Atatürk düşmanları baş tacı ediliyor. Öte yandan CHP'nin içinde bir grup ve HDP tam bağımsız Türkiye'nin sağlanmasının ancak Amerikan emperyalizmi ve onun bölgesel aktörlerine karşı durmaktan geçtiğini unutmamalı...