Bursa
Açık
20.2°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

13 yıl öncesinden bugüne seslenen Faruk Çelik!

19 Mayıs 2020 Salı, 18:34

Yıl 2007...

Gıyasettin Bingöl'ün sahipliğini, Hayrettin Çakmak'ın başyazarlığını yaptığı Demokrat Bakış dergisinin yayın yönetmenliğini yapıyorum.

Yıldırım Belediye Başkan Adayı, Refah Partisi Bursa İl Başkan Yardımcısı konumundayken tanıdığım Faruk Çelik'le geniş kapsamlı bir söyleşi yaptım.

Henüz bakanlık görevini üstlenmemiş olan Faruk Çelik'in özel yaşamından tutun, siyasal serüvenine kadar her şeyi sordum.

Madem herkes bugünlerde Faruk Çelik'ten söz ediyor, ben de bugün köşemi bu uzun söyleşiye ayırdım.

Faruk Çelik'i tanımak isteyenler için işte önemli bir fırsat! Hem onun insan yanını öğreneceksiniz, hem de siyasal çizgisindeki tutarlılığı göreceksiniz.

"Dergimizin bu sayısında, 'Bursa'nın Başbakanı' olarak nitelenen AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik ile söyleşi yaptık. Onun bant çözümünü bile yapmadan, bir başka ortamda daha söyleşi fırsatı doğdu. Gıyasettin Bingöl, Kervansaray Termal'de bir grup gazeteciyle Faruk Çelik'i bir araya getirdi. Burada gazeteciler, merak edip de çeşitli nedenlerle soramadıkları sorularının yanıtlarını buldular. Gerçi bazı gazeteci arkadaşlarımız, soru soranlardan ve sorulan sorulardan epey rahatsız oldular. Ama bu organizasyon tek kale maçtan sıkıldığı anlaşılan Faruk Çelik'in çok hoşuna gitmiş görünüyordu. Kendisine farklı soru sorulmasını özlemiş olduğu her halinden belli olan Faruk Çelik, sorulara büyük bir sabır ve dikkatle yanıt verdi. Kimileri ikna oldu, kimileri yanıtları kıdemli dışişleri diplomatlarının analizlerine benzetti. Ama sonuçta bizim 'Demokrat Bakış' söyleşisi, çifte kavrulmuş gibi oldu.

Her iki söyleşiden de edindiğimiz izlenim, iki dönem milletvekilliği ve başbakana yakın çalışmanın Faruk Çelik üzerinde önemli değişimlere yol açmış görünmesiydi. Edindiği siyasal deneyimle Bursa'yı aşmış, ufkunu epey genişletmişti. Muhalefete yönelik sert sözler etse de, siyasal geleceği söz konusu olduğunda temkini elden bırakmıyordu.

Çelik, tek başına iktidar dönemlerinin partileri olan 1965-71 Adalet Partisi ve 1983-87 ANAP deneyimlerini hiç unutmuyor, o dönemlerde yapılan hatalara partisinin düşmeyeceğinin altını çiziyor.

Yüksel Baysal-Siyaset maceranız nasıl başladı?

Faruk Çelik-Siyasete yakın bir kişiliğimin olduğunu öğrencilik yıllarında hissettim. Hatta çocukluk yıllarımda siyasete yatkın bir duruşum vardı. Artvin'in Yusufeli ilçesinin bir dağ köyünde doğdum. İlkokulu bu köyde okudum. Köyde çobanlık yaparken, mahalleler arasında, çocuklar arasında liderlik tartışması olurdu. Hiç tartışmasız köyde, çoban arkadaşlar arasında sözü dinlenen biriydim. Okulda sınıf başkanıydım. Zaten tek bir sınıf vardı, bire giden de beşe giden de aynı sınıfta okuyordu. Hatırlıyorum, beşinci sınıfta karneleri ben doldurmuştum. Kırsal kesim olduğu için öğretmen birkaç ay ancak dayanır sonra da ayrılırdı.

Bursa'ya on yaşlarındayken geldim. On beşimden sonra da aile içi ihtilaflarda hep uzlaşmacı, uzlaştırmacı rol oynadım. Yöneticilik vasfı o zamanlarda kendini göstermişti yani.

Yüksel Baysal-Artvin'deki yaşantınız nasıldı?

Faruk Çelik-Kırsal bir bölgede yaşıyorduk. Yoksulluk var. Baba yılın 6-7 ayı gurbette, inşaat işlerinde çalışan biri. Sadece kış aylarını evde geçiriyor. Evin tüm sorumluluğu annenin üzerinde... Baba özlemi ise müthiş... İşte böyle bir yaşantı.

Yüksel Baysal-Kaç yaşındasınız?

Faruk Çelik-50 yaşındayım.

'BİR KARDEŞİM SIRTIMDA, ÖBÜRÜ KUCAĞIMDA CAN VERDİ'

Yüksel Baysal-Kardeşleriniz...

Faruk Çelik-Biz aslında on kardeştik. Kırsal kesimin getirdiği sıkıntılar sonucu yedi kardeşimizi kaybettik. Bunların üçünün ölümünü daha dün gibi hatırlıyorum. Sekiz ve altı yaşlarında iki kız kardeşim, bir yaşında erkek kardeşim kuşpalazı, boğmaca denilen bir hastalığa tutuldular. Çocuklar öyle hasta ki, bilmiyorsunuz, anlamıyorsunuz. Dışarı çıkmak istiyorlar. Anne bağ-bahçe işiyle uğraşıyor. Kışlık odun temin etmeye uğraşıyor. Çocukların sorumluluğunu ben yürütüyorum. Oysa ben de çocuktum, daha on yaşlarında ya var ya yokum. Biri kucağımda diğeri sırtımda. Bir de beşikteki var. Amcamın üç çocuğu da aynı şekilde hasta. Hepsi nefes almakta zorlanıyor. Doktor altı saatlik yolun sonunda, araç yok. At veya katır sırtında gideceksiniz. Gittiğinizde de doktor olup olmayacağı kesin değil. Pratisyen hekim ve bir sağlık memuru bulursanız ne ala. Bulamazsanız Erzurum'a ulaşmanız gerekiyor. Bunların hepsi bir gününüzü alıyor. Oysa onlar öyle rahatsız ki, müdahale istiyorlar, ama bilmiyorsunuz, anlamıyorsunuz. Önce sekiz yaşındaki kardeşim vefat etti. Babamıza haber saldık. Babamız yolda iken altı yaşındaki kardeşim de öldü. Babam ancak üçüncü kardeşimin vefatına yetişebildi. O arada amcamın üç çocuğu da öldü. On günde altı çocuğu mezara koyduk. Onların izleri kolay kapanmıyor. Hepsinin hatıraları gözlerimizin önünde. Sorumluluğu ağır bir hayatın içinden geldim. Hayat olgunlaştırdı beni. Bir şekilde dayanma gücü buluyor insan.

Yüksel Baysal-Siyasete ilk adımı nasıl attınız?

Faruk Çelik-1970'li yıllardın başında, sağ-sol faaliyetlerinin olduğu bir dönemde, gençlik hareketlerine biz de ilgi duyduk. Milli Türk Talebe Birliği'nde (MTTB) olduk.

Yüksel Baysal-İslamcı bir akım mıydı?

Faruk Çelik-Hayır, o zaman Akıncılar vardı. Onlar daha ideolojik bir yapılanmaydı. MTTB daha farklıydı. Milliyetçi-muhafazakar, halkla, aile yapımızla tezat teşkil etmeyen bir gençlik kuruluşuydu. MTTB'nin bir başka özelliği anarşi ve terörden uzak durmasıydı.

Yüksel Baysal-Parti üyeliği ne zaman oldu?

Faruk Çelik-1977 seçimlerinde MSP'de sandık müşahidi olarak görev yaptım. Arkasından ihtilal oldu. Askere gittim, sonra öğretmenlik yaptım. 1984 yılında Bursa'ya dördüm. O arada ANAP kuruluyordu. Özal Bursa'ya geldiğinde karşılamaya gitmiştim.

Yüksel Baysal-Özal'a yakınlık duydunuz ama ANAP'a girmediniz?

Faruk Çelik- Evet. Daha sonra Refah Partisi kuruldu. Ama ben ticaret yapıyordum. Arkadaşlar bizi ilçe yönetimine yedek üye olarak yazdılar. Ara sıra gidip geliyordum. Tam ticareti oturtma noktasındayken, 1989'da Yıldırım ilçesinden arkadaşlar geldiler, 'Yıldırım Belediye Başkan Adayı olarak görmek istiyoruz' dediler. Bilinmeyen, tanınmayan bir partiydi ama arkadaşlar samimiydi. Onların talebini değerlendirdim ve aday oldum.

'1994 SEÇİMLERİNDE OYUMU ÇALDILAR!'

Yüksel Baysal-Üst üste iki yerel seçim kaybettiniz?

Faruk Çelik-Evet. Ama 1989 seçiminden yine de çok başarılı çıktık. Yıldırım'da üç-dört bin civarında oyu olan RP'yi, on beş-on altı bin oya yükselttik ve iki meclis üyesi çıkardık. 1994 seçimlerinde de yeniden belediye başkan adayı olmam istendi. Seçimlerde çok başarılı bir sistem uyguladık. Ev ev dolaştık, ulaşılmadık yer bırakmadık. Seçimden iki gün önce Bursa Hakimiyet'in yayınladığı ankette, birinci parti olduğumuz görüldü. Bu yayın benim yararıma olmadı. Kazanabileceğim ortaya çıkınca seçime müdahale edilebilirdi. Ankette bir problem yoktu ama o günün bakış açılarını, Refah Partisi'nin algılanışını göz önüne aldığımızda, olumsuz bir gelişme olarak değerlendirildi. Ayrıca anket, teşkilatı rehavete sürükledi.

Yüksel Baysal-Oy çalma olayları yaşandı galiba...

Faruk Çelik-Bence kesin oy çalma olayları oldu. Rakamlar açık. Seçmenler, dört ayrı sandıkta oy kullandı: İlçe belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı ve il genel meclisi üyeliği. Her bir oylamada üç bin civarında iptal verilirken, ne hikmetse Yıldırım Belediye Başkanlığı seçimlerinde on beş bine yakın oy iptal ediliyor.

Yüksel Baysal-Seçimi kazanan rakibiniz Cüneyt Karlık'ın bunda rolü var mı?

Faruk Çelik- Kimin sağladığı ile ilgili bir adres vermem. Ama adres belli. On beş bin civarında iptalden kim kazançlı çıkmışsa, adres odur. Özel çalışma olduğu belli. Benim için o seçim çok önemli bir nokta. Türkiye gerçekleriyle yüzleşme zamanıydı.

Yüksel Baysal-Yani sizin 28 Şubat'ınız 1994 yılı mıydı?

Faruk Çelik-Bir anlamda bu benzetme doğrudur.

'ALNIMIZDA İĞNE UCU KADAR LEKE YOKTUR!'

Yüksel Baysal-Siyaset yaşamınıza üç parti girdi. Refah, Fazilet ve AKP. Bu süreçlerde nelere dikkat ettiniz, ediyorsunuz?

Faruk Çelik-Siyasette çok şeyler yaşadım. İl başkanı oldum. Sonra parti kapatıldı. Fazilet Partisi'nde hiçbir görevim olmadı. Parti içi çekişmeler yaşandı. Beklediğim anda siyasette var olma gerçekleşmedi ama beklemediğim bir anda siyasetin tepesinde kendimizi bulduk.

Yüksel Baysal-Zaman zaman üslubunuz Tayyip Bey gibi sert ve köşeli oluyor. Örneğin son il kongresinde CHP'ye yönelik eleştirileriniz oldukça saldırgandı.

Faruk Çelik-Siyasette nezakete dikkat eden bir insanım. Keskin ifadelerim yüzde yüz doğru bildiğim konulardadır. Siyaset için ticareti bırakmış bir insanım. Hep söylerim, alnımızda, piyasada, siyasette, sosyal hayatta bizi zorda bırakacak iğne ucu kadar bir leke yoktur. Meclis'te uzlaşmadan yana bir grup başkan vekiliyim. Bir siyasal parti, sizin genel başkanınıza illegal örgüt yöneticisi muamelesi yapıyorsa...

Yüksel Baysal-Oralara girmeyelim, CHP aynı zamanda sizin genel başkanınızı başbakan yapmış bir siyasal partidir.

Faruk Çelik- Benim çok sertleştiğim noktalar, muhalefetin acımasız olduğu noktalardır.

Yüksel Baysal-Öyle de olsa, siz iktidarsınız. Edebali'nin söylediği gibi hoşgörü size, eleştiri kızgınlık muhalefete?

Faruk Çelik-Haddi aşana haddini bildirmek gerekir.

AK PARTİ ÖZELEŞTİRİ YAPTI MI?

Bursa Çevre Yolunun temel atma töreni...

Yüksel Baysal-Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi geleneğinden geliyorsunuz. Geçmişe döndüğünüz zaman hiç özeleştiri yapmayı düşündünüz mü?

Faruk Çelik-Biz özeleştiri yaptık. MSP çizgisi, Türkiye'de mevcut yerleşik yapılanmalara, uygulamalara, bakış açılarına karşı doğmuş bir siyasal harekettir. Gelişmekte olan ülkelerin kamuoylarında tepkisel hareketler taraftar buluyor. Psikolojik bir olay bu. Bir de sistemin yapılanmasında gerçekten eleştirilecek çok nokta var. Refah Partisi'nin izlediği çizgi belli. Türkiye'nin bağlantılı olduğu tüm uluslararası kuruluşlara karşı bir siyasal hareketti. 1970'li yıllardaki duygu ve düşüncelerime saygılıyım. Geldiğimiz noktada uluslararası kurumları çöpe atalım gibi düşünceler hayalci bir bakış açısıdır. Ama bunların insanlığa yaraşır şekilde dönüşmesi mücadelemizdir.

1990'larda parti içinde tartışmalar meydana gelmeye başladı. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanılmasıyla model Türkiye'ye yayılmaya başladı. Tayyip Bey'e karşı yapılan haksızlıklar ise bizi bugünlere getirdi.

Yüksel Baysal-28 Şubat sürecinin sizlerin açısından bu anlamda pozitif yönleri olduğunu söyleyebilir misiniz?

Faruk Çelik-Ben bütün süreçlerin pozitif yönü olduğunu söylüyorum. Ancak 28 Şubat süreci haksız bir süreçti. Uygulanışında temel hak ve hürriyetler ayaklar altına alınmıştır. Bu neyi ortaya koymuştur? Demokrasinin önemini kavrayan toplumlara, bundan sonraki yürüyüşte, biraz daha dengeli yürüme açısından önemli kazanımlar getirmiştir. Demokrasinin kıymetini bilme açısından uyarıcıdır.

'CUMHURİYETİN KURULMASI ÇOK BÜYÜK ADIM'

Yüksel Baysal-Bir yandan DP'nin, öte yandan RP'nin devamıyız diyorsunuz. Bu çelişki değil mi?

Faruk Çelik-Hayır ikisi de aynı. MSP de DP'den çıkmış bir gelenektir.

Yüksel Baysal-'Atatürk'ü sevmek milli bir ibadettir' çizgisi ile Erbakan geleneği aynı mı?

Faruk Çelik-Böyle cümleler alırsanız, reddedeceğimiz, kabul edeceğimiz çok şeyler çıkabilir. Ben DP'yi Celal Bayar'ın özetlediğine inanmıyorum. DP millet hareketidir.

Yüksel Baysal-Ama lideri Bayar'dır.

Faruk Çelik-Doğru. DP Atatürk çizgisine aykırı değildir. Ben Cumhuriyet'in ilk yılları ile 1938-50 arasında farklılık olduğunu söylüyorum.

Yüksel Baysal-MNP-MSP-RP çizgisi Cumhuriyet'ten rövanş alma çizgisi değil midir? Atatürk devrimlerinden, Cumhuriyeti'n temel ilkelerinden öç alma duygusu değil midir?

Faruk Çelik-Değildir. Kesinlikle değildir. DP'nin 'Yeter söz milletindir' sloganının, belli bir plana dönülmesinin ve millet iradesinin hakim olma mücadelesidir. Bunun da dayandığı ana temel, İsmet İnönü döneminin despotça uygulamalarına karşı bir direniştir. 1920 şartlarında devletin kurulması bile bu millete yapılabilecek olan en büyük iyiliktir. Aksi ortada. Orta Doğu'yu görüyorsunuz. Şeyhlikler, dervişlikler, esaretler, perişanlıklar altında ne kadar zengin olursa olsun, sefaletten kurtulamamıştır. Bütün bunlar bağımsızlığın olmamasından kaynaklanmaktadır. O ayrı bir şey, sürece tepki göstermek ayrı bir şey. MSP çizgisi, milletin değer yargılarıyla savaşan bir anlayışın karşısına dikilmiş bir çizgidir.

Yüksel Baysal-O zaman neden Saadet Partisi'nde değilsiniz?

Faruk Çelik-Burada geçmişi silip atan bir anlayışın temsilcisi olarak konuşmuyorum. Geçmişimi ben reddetmiyorum. Geçmişimde yaşadıklarımın sosyal ve psikolojik bir dayanağı vardı. Ama bugün geldiğim nokta, AK Parti çizgisi ise gerçekçi bir çizgidir, dünyada varolma çizgisidir. Dünyada başarılı olma çizgisidir.

'MEB BAKANI OLSAYDIM BURSA'NIN EĞİTİM SORUNLARI BİTERDİ'

Yüksel Baysal-Gelelim Bursa'ya... Son yıllarda Bursa'nın en güçlü politikacısı haline geldiniz. Gücünüzün kaynağı nedir? Başbakan'la özel bir yakınlığınız mı var?

Faruk Çelik-Ben bu tür yakıştırmalardan rahatsızlık duyuyorum. Siyaseti hizmet amacıyla yapan bir insanım.

Yüksel Baysal- Hemen hemen bütün politikacıların ortak söylemi bu. Biz daha önce, örneğin Turhan Tayan'dan çok duyduk benzer sözleri.

Faruk Çelik-Bakın ben Milli Eğitim Bakanı olsaydım, Bursa'nın sınıflarında bugün yirmi beş kişi olurdu. Milli Eğitim Bakanı olsaydım, Bursa'nın eğitim sorunlarını halletmiştim. Bir bakan hüviyetinde değilim ama Bursa'yı Türkiye'de birinci noktaya getirdik. Sınıflardaki öğrenci sayısı altmıştan kırka inmişse bu bizim başarımızdır.

Yüksel Baysal-Konumuz okul değil Sayın Çelik. Gücünüz Tayyip Bey'den mi kaynaklanıyor diye sormuştum?

Faruk Çelik-Gücüm çalışmaktan kaynaklanıyor. Yalnız bugün değil, bir önceki siyasi partide de güçlüydüm.

Yüksel Baysal-Ama farklı bir nokta var.

Faruk Çelik-Ben halkla beraberim. Gücümü halktan alıyorum. Bir sosyal sorun ortaya çıkıyor. İşin içinde takip var. Sayın Başbakan bunu görüyor. Ben Sayın Başbakan'a dedikodu götürmem. Sorun çözen bir insan olarak onun yanında oldum. Geçmişte seçimle ilgili sorunları çözerken, Sayın Başbakan'a ben herhangi bir şey söylemedim. Bana düşen görevi yapmaya çalıştım. Başbakan'da şöyle bir izlenim vardır, bu kanattan gelecek herhangi bir şey beni sıkıntıya sokmaz. Bu güven var.

Yüksel Baysal-Madem bu kadar yakındınız, güveniniz vardı, neden sonradan katıldınız partiye?

Faruk Çelik-Geç katılmadım. Özel bir durum vardı. Partiye en erken katılması gereken kişi bendim aslında. Fakat Ankara'da bulunduğum konum ile kimliğim arasında sıkıntı yaşadım. Bir tarafta son derece itibar görüyorsunuz, birlikte çalışma konusunda herhangi bir problem yok. Diğer tarafta fikir birliğiniz var. Bu sıkıntıda yapılacak tek şey siyaseti bırakmaktı. Öyle düşünüyordum. Sayın Genel Başkan ısrarla partiye davet etti.

Yüksel Baysal-Tamam güçlüsünüz ama neden bakan olamadınız?

Faruk Çelik-Herkes bakan olmak ister. Benim için bir cazibesi yoktur. Bursa'ya hizmet açısından bir farklılık olacağı kanaatinde değilim. Ayrıca bakanlık sayısı otuz altıdan yirmi ikiye indi biliyorsunuz.

Yüksel Baysal-Görüntü itibariyle hoş değil, Bursa on iki milletvekili çıkarmış, yetmemiş, son seçimde yüzde 50 civarında oy vermiş AKP'ye...

Faruk Çelik-Bursa'yı bakansız bırakıyorsak, üzülürüm buna. Ama Bursa'yı bakansız bırakmaktan çok hizmetsiz bırakıp bırakmadığımıza bakılsın. Bursa hizmetlerini alıyor. Bursa diyorsa ki, sizin yüzünüzden Bursa bakansız kaldı, bu da beni üzer.

'TAYYİP BEY'LE ORTAKLIĞIM YOK'

Yüksel Baysal-Sayın Çelik, Tayyip Bey ile hiç ticari ortaklığınız oldu mu? Beraber iş yaptınız mı?

Faruk Çelik-Hiçbir işim olmadı. Çünkü 1994'ten beri ticaret yapmıyorum.

Yüksel Baysal-İstanbul Deniz Otobüsleri'nin kantin ihalesini aldığınız söyleniyor?

Faruk Çelik-Bu şekilde çok iftiralar vardı. Ama milyarda bir gerçekliği olmayan bir konu.

Yüksel Baysal-Niye size yakıştırıyorlar peki?

Faruk Çelik-Kantin ihalesini alan Bursalı bir arkadaş vardı. Bu ihaleleri almışlar. Şimdi belediye onları kapatıyor. O tür yama bize yapıldı. Buna ilişkin en ufak bir ipucu yoktur. Kantine ihtiyacım yoktu. Müteahhitlik yapsam daha fazla para kazanırdım.

Yüksel Baysal-Rakipler çekemiyorlar mı sizi? Bunu yapan daha çok kendi arkadaş grubunuz?

Faruk Çelik-Öyle kişiler varsa, üzüme uzanmaya çalışıyorlar, bizi engel görüyorlar.

'CAVİT BEYLE YAKINLIĞIM VAR'

Yüksel Baysal-Bir de Cavit Çağlar'la olan yakınlığınız konuşuluyor.

Faruk Çelik- Benim bütün Bursalılarla, sanayicilerle yakınlığım var.

Yüksel Baysal-Yok, onunla özel bir yakınlığınız var. Koruduğunuz, kolladığınız, kol kanat gerdiğiniz şeklinde değerlendirmeler...

Faruk Çelik-Bütün Bursalı sanayicilerle yakınlığım var. Cavit Bey'le bir adım ilerde yakınlığım var. Sanayicilerin çok önemli bölümü kriz döneminde TMSF'lik olmuşlar. Sıkıntıya düşmüşler. TMSF ile sorunu olup da yardımcı olduğum arkadaş sayısı onu aşmıştır. Cavit Çağlar'la ilgili durum şudur: Devlette beş yıl muhatap bulamayan bir eski bakan. Siyasi ihtiraslar uğruna gerilen ipler ve ortada duran bir müessese. Biz iktidara geldiğimizde rahmetli Şükrü Şankaya görüşme talebinde bulundu. Biz de bu vesileyle durumu öğrendik. BDDK'ya düşmüşler, yurt dışı yasakları, yani sistem kilitlenmiş. Bu beni niye ilgilendirdi. Sorunlar bize geliyor. Eğer ilgilenmezseniz bütün bu firmalar kapanmayla karşı karşıya kalacaktı. Soruyoruz kaç personel çalışıyor? On dört bin... Bunların kapanması ne demek?

Yüksel Baysal-Niye kapansın? Devlet diğerlerine ne muamele yaptıysa onlara da aynını yapabilirdi. Yönetime el koyduktan sonra satabilirdi örneğin. İktidarın diğer firmalara yaptığını, siz Çağlar'a yaptırmadınız!

Faruk Çelik-Hayır efendim TMSF geldi mal varlıklarına el koydu. Bizim yaptığımız devlete muhatap bulmak. Onlar astronomik rakamlara imza attılar. Her şey kayıt altına alındı.

Yüksel Baysal-Cavit Çağlar'ın çeşitli davalardan yargılandığını biliyorsunuz değil mi?

Faruk Çelik-Hukukla ilgili bizim bir şey söyleme şansımız yok. Bizim siyasetçi olarak görevimiz, oralarda çalışanları korumak.

'MENFAAT SAĞLADIĞIM İSPATLANIRSA MİLLETVEKİLLİĞİNİ BIRAKIRIM!'

Yüksel Baysal-Sizin siyaset yaptığınız dönemde akrabalarınızın zenginleştiği konuşuluyor?

Faruk Çelik-Bir abim ve bir ablam var. Başka da akrabalardan ticaret yapan kimse yok. Toplu konutta inşaat yapan Fuat Çelik diye Ağrılı bir müteahhit var. Benim yeğenimin ismi de Fuat. Engin Çelik var. Faik Çelik var. Bunların hepsini Faruk Çelik'in akrabası sanıyorlar. Oysa akrabalarımın çoğu memur, işçi, doktor. Ağabeyim Osman Çelik ne iş yapıyor? Yap sat!

1994 yılında işlerimi tasfiye edince, kerestemi filan ona devrettim. Yedi-sekiz yıl önce Mudanya'da inşaat yaptı, üç-dört dairelik. Şimdi Beşevler'de iki küçük inşaat yapıyor. Beşer veya altışar dairelik. Bir de Yıldırım tarafında yine iki tane yap-sat inşaat yapıyor. Ağabeyimin başka bir işi yok. Bizden başka iş yapan kimse de yok. Ben zenginleştim. Nasıl zenginleştim bilemiyorum? Beşevler'de altı dairelik bir inşaatım var. Şu an kabası bitmiş bir yer. On üç dairem vardı 1999 yılında milletvekili olduğum zaman. Dükkanlarım vardı, fabrikam vardı, düğün salonum vardı. Biraz mark ve doları olan bir insandım. Resulzadelerin iki yüze yakın dairesini yapmışım. Dairelerimi satarak, bu arsayı aldım. Dört çocuğum var. Artık büyüdüler. Onları oturtacak evim yok. Açık söyleyeyim. Sadece şu anda Yıldırım Camisi'nin karşısında yığma tuğladan yapılmış evim var o kadar. Benim başka bir şeyim yok. Ama Büyükşehir'in, Osmangazi'nin, Yıldırım'ın, kamunun ihalelerinde olduğumu iddia ediyorlarsa, bunu ispatlarlarsa, hemen milletvekilliğini bırakırım. 'Bursa'nın siyasi patronu Faruk Çelik malı götürüyor' diyorlar. Neyi götürüyoruz, nasıl götürüyoruz, söyleyin bilelim arkadaşlar. Benim fazla paraya ihtiyacım yok ki. Öyle olsaydı ticaretle uğraşırdım. Benim imkanlarım var. Bu dün de vardı, bugün de... Osman Çelik ne yapıyor? Ne yapıyorsa söyleyin! Ne oluyor biliyor musunuz? Şevkimiz kırılıyor. Keşke bizim kadar Bursa'nın geleceği üzerine taş üstüne taş koyan insan olsaydı da, biz onların karşısında mahkum olsaydık.

Gece gündüz Bursa ile yatıp kalkıyoruz. Hayalimiz, dünyamız bunlarla dolu. Karalamaya çalışıyorlar. Faruk Çelik, Beşevler'de arazi aldı. Bin altıyüz metrekare arazi, dört yüz metre karesi imarlı. Altı tane daire çıkıyor. Müsaade edin de o kadar müteahhitlik yapmış adam, altı dairesi olsun. Benim elimde bir güç varsa, bunu 4 Kasım'a kadar kullanmak istiyorum. Ben senin için çalışıyorum, senin çocuğun için çalışıyorum.

ARTVİNLİLER'E ÖZEL AYRICALIK YAPTI MI?

Yüksel Baysal-Artvinlileri bürokrasinin kilit noktalarına getirdiğiniz iddia ediliyor?

Faruk Çelik-Artvin dediğiniz yer, 1967 yılından beri üç kez gittiğim yerdir. Birinde çocuklarıma doğduğum yeri göstermek içindi. Biri Yusufeli kaldırılacak dediler, onun üzerine gittim. Bir de arkadaş grubu ile kongreye gittim. Artvin'de bir tane yakın akrabam yok, bir karış toprağım yok. Her şeyim burada. Kırsal kesim insanının çıkış yolu eğitimdir. Artvinliler çok okumuş insanlar. Şaşıyorum böyle konuşanlara, sanki Artvinli bürokratlar bu dönemde gelmiş gibi söylüyorlar. Oysa Orhan Taşanlar, Artvinliydi. Aydın Genç, Artvinliydi. O zaman kimse sormadı, bunlar nereli diye? Orhangazi Milli Eğitim Müdürü'nü görevden aldık, üç tane Milli Eğitim Müdürü görevden aldık, niye onları yazmıyorsunuz?

Bir spor müdürü var Artvinli, biz getirmedik kardeşim. Üç-dört tane Artvinli bürokrat öndedir diye yapılmaz ki bunlar. Faruk Çelik'ten dolayı bunların üzerlerine gidiliyor. Bursa'da huzur var, barış var, bunları bozmanın anlamı nedir? Biz başkalarının nereli olduğunu sorduk mu?

Faruk Çelik'e çevre yolunu niye yaptın deyin? Üniversiteye ve belediyelere niye bu kadar çok katkıda bulundun deyin? Otuz beş yasa teklifi verdim, bunun on ikisi yasalaştı.

Eski bürokratlara bakınız. Özgen Keskin örneğin. Otuz yıldır Bursa bürokrasisinin en üst düzeyinde, yeni mi geldi bu arkadaş?

'DAR MİLLİYETÇİLİK, SORUNU ÇÖZMEZ'

Yüksel Baysal- Kuzey Irak sorununa bakış açınız nedir?

Faruk Çelik-Son dönemlerde partiler ulusalcı kesildi. Bizim milliyetçilikten bir şüphemiz yok. Keşke milliyetçilik sorunlarımızı çözse. CHP çok yanlış bir şekilde MHP çizgisine geldi. DYP'nin başındaki Sayın Ağar'dan beklenmeyen bir açıklama. Bizim Kuzey Irak ve Irak'a ilişkin politikamızda millileştirmemizin bir faydası yok. Çünkü bizim içimizde de Kürtler var.

O halde Kürt ayrı bir olay, terör ayrı bir olay. Olaya yalnız Türkmenler açısından bakarsanız yanlış olur. Saddam'dan mağdur olan peşmerge kime sığındı? Ekmeği biz verdik, suyu biz verdik. Kendi içinde Kürt orjinli vatandaşın var. Onun da Ankara ile problemi yok. Ama bu söylemi aşırı şekilde bütün partiler ulusallaştırınca, hiç sorunu olmayan Kürdü de karşınıza alabilirsiniz. Son derece yanlış. Bölgede imha edilmesi gereken terör örgütü var. Onların bakış açılarında da yanlışlık var. Türkiye her zaman size sahip çıkar. Rahmetli Özal pasaportları vermişti. Bugün orada ne Barzani ne de Talabani var. Orada gerçek irade Amerika.

Yüksel Baysal- Efendim çok teşekkür ederiz, bu söyleşiye katıldığınız için..."