Bursa
Çok Bulutlu
24.2°
Türker Akıncı
Türker Akıncı

27 yıl sonra aynı acı manzara

09 Temmuz 2020 Perşembe, 01:58

Yıl 1993'tü...

İstanbul'un Tozkoparan mahallesinde kapımızın önüne gelen tankerden su alıyorduk her hafta.

Çocuktum ve sebebini anlamakta güçlük çekiyordum.

Yıl 2020...

İstanbul'un Şile ilçesinde vatandaşlar kapılarının önüne gelen tankerden sularını alabildi.

Yetişkindim ve sebebini artık anlıyordum.

Anlamasına anlıyordum ama 27 yıl sonra aynı manzarayı görmek bu kez üzdü.

Haliç'in eski haline dönmesi,

Sahillerde görülen pislikler

Ve tankerden su alımı.

Sanki İstanbul siyasetçilerin popüler dizisi DARK'ın akıbetine uğramış gibi.

Ekrem İmamoğlu çok fazla söz söyleyip herhalde bir sene içinde bu sözleri hemen boşa düşen başkan oldu.

Çünkü İmamoğlu'nun göreve geldiği ilk günden bu yana başka bir gündemi olduğu çok belliydi.

Sanki belediye başkanı olmak yerine o şimdiden 2023'te Cumhurbaşkanı adayı olmak istiyor gibi davranmaya başladı.

Ve sonuç olarak kaybeden koca bir şehir oldu.

Oysa ki akıllarda fırtına gibi esti ne başkandı ama şeklinde kalabilirdi.

Kadrosu sürekli değişti.

Belki de şehre hakim olamadı.

Ama sonuç itibariyle bu yazdıklarımız sadece bir sene içinde gerçekleşti.

Kim bilir önümüzdeki yıllarda neler yaşayacağız.

Kapının önünde su tankeri gören daha neler görecek meçhul!

AYASOFYA'YA KARŞI ÇIKANLAR

İnternette Ayasofya'ya karşı çıkanları sıralı tam liste halinde bir araya getirmişler.

Kimler yok ki;

Yunan Başpiskoposu, Türkiye Ermeni Patriği, İstanbul Rum Patriği, Rusya, ABD ve Fransa...

Tüm bu saydıklarımızı anlıyorum tabi ki.

Ama üç kişi var ki onların Dünyalarını anlamakta zorlanıyorum.

1-) CHP'li vekil Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu; Kaboğlu Ayasofya konusunda daha ilk günden tavır alanlardan. Öyle ki Sultanahmet'in bile müzeye çevrilmesi gerektiğini söyledi. Aslında bu sözler bize maalesef akademisyenlerin bir çocuğunun siyasete girmemeleri gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

2-) Ekrem İmamoğlu; İhtiyaç bulunduğuna inanmıyorum dedi. En baştan konuyu bertaraf etti. Ama muhtemelen Ayasofya camiye döner dönmez de gidip Yasin suresi okuyacak ilk insan da o olacaktır!

3-) HDP'li Hüda Kaya; Kılıç hakkının hukuksuz ve uydurma olduğunu söyledi Sayın Kaya. Hatta Ayasofya'nın işgal edildiğini söyleyecek kadar da ileri gitti. Maazallah Asr-ı saadette yaşasaydı Hanımefendi muhtemelen Kabe için de orası putperestlerin yeri diyecek ve dönüştürülmesine karşı çıkacaktı.