Bursa
Açık
20.9°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Yazarınız kebap kuyruğundan bildiriyor

20 Kasım 2019 Çarşamba, 00:15

Önceki gün öğle saatleri Atatürk Caddesi'nde yürürken, baktım Tayyare Kültür Merkezi'nin (TKM) önünde bir kalabalık... Hoşuma gitti. Güzel bir sanatsal etkinlik var herhalde diyerek sevindim.

Yaklaşınca anladım ki o kalabalık TKM'nin yanındaki İskender kebapçısının müşteri kuyruğuymuş! Kentimizin dünyaca meşhur lezzetini tatmak için çoluk çocuk dakikalarca kuyrukta sabırla beklemeyi göze alan vatandaşları takdir ettim.

Aynı gün, aynı saatlerde bir başka lezzet kuyruğu daha çarptı gözüme...

Bu da susamlı kebap kuyruğuydu!

Kentin yeni buluşma mekânları arasında gösterilen ve trendi her geçen gün yükselen Abdal Meydanı'ndaki simit fırınlarının önündeydi kuyruk...

Kimi sıcacık simitleri veya tahinli pideyi alıp hemen oradaki çay ocağı ve kafelerde oturup çayla yiyor, kimi paket yaptırıp evine işyerine götürüyordu.

İskender kebap mı, susamlı kebap mı hangi kuyruk daha uzundu, diye soracak olursanız, fark göremedim, fifti fiftiydi...

Benzeri kuyrukları, soğan, patateste indirim yapan marketlerde, yeni çıkan teknolojik ürünlerde kampanya yapan AVM ve teknoloji mağazalarının önlerinde de görebilirsiniz.

Bir yanda yarına dair ümidini simide bağlayanlar, bir yanda rejimini kebapla yağlayan ve en son çıkan akıllı telefonu ucuza aldım diye mutluluktan ağlayanlar...

Ekonomi Bakanımızın "Bakın burası çok önemli" diyerek sıkça vurguladığı, Türkiye'nin en güzel ekonomik göstergesidir işte o kuyruk fotoğrafları...

Ülkedeki gelir adaletsizliğini ve dağılımını bundan daha iyi anlatan bir görüntü olamaz! İstatistikleri, verileri, rakamları, oranları, hepsini o kuyruklarda görebilirsiniz!

Yeri gelmişken Abdal Meydanı'yla ilgili de birkaç cümle yazayım...

Recep Altepe'nin başkanlığı döneminde restore edilen ve çevre düzenlemesiyle güzelleştiren bölge, Bursalıların keşfettiği gözde yerlerden oldu... Hem ekonomik açıdan hem de turizm açısından bir canlılık geldi.

Özellikle hafta sonları inanılmaz ilgi görüyor, kahvaltıya gelenlerle dolup taşıyor. Gün yapmaya gelenler bile var.

Rağbet arttıkça, simit kuyrukları ve masa sandalyeler orada bulunan Abdal Camisi'nin avlusu ve bahçesine kadar uzamaya başladı. Cami derneği de bu ihlalleri önlemek amacıyla, caminin etrafına demir korkuluk yaptırarak önlem almak zorunda kaldı. İyi de yaptılar yoksa bu gidişle musalla taşı bile masa olarak kullanmaya başlanabilirdi!

Şimdi siz yazımı okuyunca haliyle merak ettiniz, acaba ben o gün hangi kuyruktaydım diye...

Özellikle yazmadım, bakalım doğru tahmin edebilecek misiniz?

Doğru tahminde bulunanlar arasında çekilecek kura ile kebap ziyafeti var! Hem de kuyruğa girmeden!