Bursa
Açık
22.1°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Yalçınbayır'dan AK Parti'nin üç dönemi...

14 Ocak 2020 Salı, 23:19

Bursa'nın en özgün siyasetçilerden biriydi Ertuğrul Yalçınbayır...

Aynı zamanda hukukçu olan Yalçınbayır, şimdi aktif siyasetten uzakta olsa da siyaset yapmak isteyen dostlarına, uzmanı olduğu bir konuda "Lider'le iyi geçinme!" konusunda gönüllü uyarılarda bulunuyor.

Uzman deyişimin nedeni, siyaset yaptığı dönemlerde gördüğü haksızlıklar karşısında dilini tutamamış, parti genel başkanlarıyla hep ters düşmüştü.

***

Örneğin Refah Partisi milletvekiliyken rahmetli Necmettin Erbakan'la, Anavatan Partisi milletvekiliyken Mesut Yılmaz'la, kurucuları arasında bulunduğu AK Parti'de de Recep Tayyip Erdoğan'la, en olmadık yer ve zamanlarda hukukun üstünlüğünü, parti içi demokrasiyi savunmasından dolayı anlaşamamıştı.

Kaldı ki, AK Parti'nin 58. Dönem Hükümetinde başbakan yardımcılığına kadar yükselmeyi başarmıştı Ertuğrul Bey...

Doğrucu Davut'luk yapmasa, biraz dilini tutsaydı bugün partide hala bakanlık veya diğer üst düzey görevlerde olabilirdi.

***

Duydum ki Yalçınbayır, AK Parti'de siyaset yaptığı dönemi üçe ayırmış...

Birincisi, Tayyip Bey'in Ertuğrul Abi diye seslendiği dönem:

Aralarındaki ilişki abi-kardeş samimiyetindedir... Kafalarına takılan her konuda birbirlerini 7/24 arayıp, fikir danıştıkları yıllar...

İkinci dönem, Tayyip Bey'in Ertuğrul Bey diye seslendiği dönem:

Partiye yönelik özeleştirileriyle, parti yönetimini ve hükümeti rahatsız ettiği yıllar... Bu yüzden abi yerine Ertuğrul Bey sözleriyle araya resmi bir mesafe koymaya başlamış Erdoğan...

Üçüncüsü de Tayyip Bey'in Ertuğrul diye seslendiği dönem:

Medyada fazla haber olduğu, partideki iplerin koptuğu, sabırların tükendiği, kendi gönül rızasıyla gitmesi için gözünün içine bakıldığı final dönemi...

***

Yalçınbayır, özellikle AK Parti'de siyaset yapanlara ve yapmak isteyenlere yaşadığı bu üç dönemi hatırlatıyor ve şu uyarılarda bulunuyormuş:

"Siz de durmadan hukukun üstünlüğü, parti içi demokrasi filan derseniz, benim kadar şanslı olamayabilir, ilk iki dönemi göremeden siyasi jübile yapabilirsiniz! En iyisi biat edin, rahat edin!"

AK Parti'nin ülke genelinde başlatacağı Siyaset Akademisi'nde de keşke bunları anlatabilse Ertuğrul Bey...

ADEMOĞLU GİTTİ YEDİKARDEŞ GELDİ

Kentimizin en eski ve aktif sivil toplum örgütlerinden Bursa Fan Kulübü'nün genel kurulu vardı önceki akşam...

Almira Otel'deki genel kurulda, 30 yıllık kulübün 20 yılı aşkındır başkanlığını yürüten Ali Ademoğlu, nöbeti Selim Yedikardeş'e devretti.

AK Parti Bursa milletvekilleri Ahmet Kılıç, Refik Özen, CHP Milletvekili Erkan Aydın, eski vekillerden Hüseyin Şahin ile birçok sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı genel kurulda Fan Kulübün yaptığı geçmiş hizmetler slayt halinde gösterildi.

Konuklar arasında yer alan Bursaspor Başkanı Mesut Mestan'a ara transferdeki son durumu da sordum...

4 transfer daha yapacaklarını müjdeledi Mestan, ama bu futbolcuların kimler olduğunu söylemedi.