Bursa
Açık
31.5°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Uzmanından en sağlıklı maske kullanma tüyosu!

08 Nisan 2020 Çarşamba, 18:53

Maske yüzünden üçüncü dünya savaşı çıkmazsa iyidir!

Görüyorsunuz, ülkeler birbirlerinin sipariş verdikleri maskelerine el koymaya başladılar...

Hem de dünyaya büyüklük taslayan ülkeler bunu yapanlar...

Ee kardeşim, parayı son teknoloji bombalar, akıllı silahlar ve savunma sistemlerine harcayacağınıza, maske ve solunum cihazları yapsaydınız hapşırık bombasına karşı bol bol...

Bak halkınız ve sağlık çalışanlarınız bir maskeye muhtaç!

Ne demişler;

Alma mazlumun ahını, çıkar bir görünmez virüsle!

***

Bu maske sorunu bizim ülkemizde de var ama bizimki yokluktan değil çokluktan!

O yüzden nerede nasıl kullanacağımızı bilemiyoruz!

Kafalar da karışık...

Bilim Kurulu önce "Herkesin maske takmasına gerek yok. Kendini hasta gibi hissedenler, kalabalık ortamlarda tedbir amaçlı takarsa iyi olur" dedi...

Sonra iş döndü, "Sokağa çıkan ve özellikle marketlerde, toplu ulaşım araçlarında herkes mutlaka maske takmalı. Takmayanlar uyarılmalı, cezalandırılmalı" noktasına geldi.

Bu yasaktan sonra maske fiyatları da bir anda fırladı tabii...

Dezenfektan ve kolonyacılardan sonra maske satanlar da parayı buldu!

***

Çok şükür, devletimiz bu gözü para virüsü bulaşmış fırsatçıların işini bozdu.

Maske satışını yasakladı. PTT kanalıyla kendi hem de ücretsiz dağıtma kararı aldı. İnternet üzerinden tıklayıp veriyorsun siparişi, masken adrese teslim geliyor el değmeden.

Bir de şu maskenin nasıl kullanacağını milletçe öğrenirsek, korona virüs üç günde ülkemizi terk eder!

Sabunla el yıkamayı günlerce tarif eden koca koca profesörlerimiz şimdi de ekranlarda hangi tip maskeyi nasıl takılır ve kullanılır saatlerce anlatıyorlar.

Evde maske yapma tarifi verenler bile var.

***

Peki bir maske en sağlıklı şekilde nasıl takılır ve kullanılır?

Sizler için uzmanına sordum ben de...

İşte verdiği tüyolar:

*Maske takarken en dikkat etmeniz gereken yer, kulaklarınız... Özellikle de arkası! Çünkü bu virüs pandemi bittiğinde yaşanacak ekonomik krizde hasar görmeyecek tek yer kulaklarımızın arkamız olabilirmiş! O yüzden maskeyi takıp çıkarırken kulaklara dikkat edelim.

*Maskenizle yalnız burun ve ağzınızı değil gözlerinizi de koruyabilirsiniz. Nasıl mı? Diyelim ki yolda sevmediğiniz geveze biri ya da alacaklı biriyle karşılaştınız, tehlike geçene kadar maskeyi gözünüze doğru çekebilirsiniz. Evde de televizyonda sevmediğiniz siyasetçiler ekrana çıkınca aynı taktiği uygulamanızda sakınca yok.

*Nano teknolojiyle üretilmiş o siyah renkli maskelere de fazla güvenmeyin. Ne kadar ürkütücü olursa olsun virüsü korkutamaz! O normal tek kullanımlık ameliyat maskelerinden tek farkı, bankaya girdiğinizde soygun amaçlı geldiğinizi zannederek alarm çaldırabilir.

*Kullandığınız maskeleri kesinlikle çöpe atmayın. Güzelce ütüleyin ve üzerine o günün tarihini atarak bir poşete sarıp saklayın. Pandeminin yıldönümlerinde çıkarıp anılarınızı yâd eder, bu ne diye soran torunlarınıza "Bizim çocukluğumuz Tommiks, Zagor, Kızılmaske okumakla, yaşlılığımız da bu maskeleri takmakla geçti" dersiniz.