Bursa
Açık
32.3°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Siyasetçilere kötü haber!

24 Kasım 2019 Pazar, 00:06

Politikacının yalancı olduğu bilimsel olarak tespit edilmiş. İngiliz bilim insanları ve The Observer gazetesinin ortaklaşa yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, "Modern demokrasilerde yalan söylemek gündelik politikanın çok önemli bir parçasını" oluşturuyormuş.

Yalan söylemeyi beceremeyenlere, söylerken eline yüzüne bulaştıranlara, yüzü kızaran, burnu uzayanlara dost tavsiyesi, yol yakınken politikaya veda edin.
Ya da, araştırmaya öncülük eden siyaset bilimi uzmanlarının şu önerisini uygulayın, yalan konusunda dürüst olun!

Yalan konusunda nasıl dürüst olunur?

Örneğin, seçim ve kongre dönemlerindeki "Aday olmayı düşünmüyordum ama tabandan ve Genel Merkez'den yoğun baskı var. Onları kıramadım" sözleri dürüst yalana en güzel örneklerdendir. Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Araştırmanın bir diğer ilginç sonucu da, seçmenlerle ilgili...

Ne yazık ki, seçmen de politikacıların kendisine bazı durumlarda yalan söylemesine ihtiyaç duyuyormuş! Asla gerçekleşmeyeceğini bildiği halde söylenen vaatler hoşuna gidiyormuş.

Eh yıllardır alıştırırsanız yalana, seçmenin umutları da sonunda olur böyle yalama!

Doğruları da söyleseler kuşkuyla bakar, dürüstlüğün altında hinlik aramaya başlar seçmen...

Adını vermeyeyim, eski bir Bursa milletvekili bizzat yaşamıştı bu gerçeği...

Seçim dönemi, son model aracı yerine eski aracıyla gider bir dağ köyüne... Kahvede konuşmasını bitirdikten sonra bir köylü, dışarıdaki aracını göstererek seslenir:
"Vekilim, iyi diyorsun hoş diyorsun da, sen daha kendini kurtaramamışsın, bizi nasıl kurtaracaksın? Baksana şu arabanın haline!"

Termik bacalarına poşet takılsın!

Termik santrallara çevreye uyum için tanınan süre 31 Aralık'ta sona eriyordu. AK Parti ve MHP'nin oylarıyla 2,5 yıl daha ek süre tanındı. TBMM'deki oylamada 217 vekil, 2,5 yıl daha bu santrallerin çevresine zehir kusmalarına 'evet' demiş, 36 vekil ise 'hayır'...

Peki, insan ve çevre sağlığını yakından ilgilendiren bu hayati oylamaya katılmayan diğer vekiller neredeydi?
Kesin fidan dikimine gitmişlerdir!

Doğayı kirlettiği için alışveriş poşetlerini yasaklayan, özel aracında bile sigara içtirmeyecek kadar halkının sağlığını düşünen, daha geçenlerde milyonlarca fidanı toprakla buluşturan çevreci hükümetimizin, bu kararı alması üzücü...

Tiryakiler haklı olarak soruyorlar, "Biz de aracımıza baca taktırsak, cezadan kurtulur muyuz?"

Yazım ses getirdi!

Dünkü yazımda, gazeteci Rahmi Turan'a inceden bir göndermede bulunmuş, "Ben, simit sarayı ve saray börekçisine giden CHP'liyi açıkladım, sen de Saray'a gideni açıkla!" demiştim.

Sonunda, baskılara dayanamadı, açıkladı... Hem de haber kaynağı ile birlikte!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Saray'da görüşen CHP'linin Muharrem İnce olduğunu, bu bilgiyi de Talat Atilla adlı gazeteciden aldığını itiraf etti Turan...
Şimdi gözler o iki isimde! Bakalım onlar bu iddialara ne diyecekler?

BUGÜN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ... TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN TEBEŞİR KOKULU ELLERİNDEN ÖPÜYORUM, SAYGIYLA VE SEVGİYLE...