Bursa
Açık
31.6°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

'Posta'cı vekiller!

16 Aralık 2019 Pazartesi, 23:50

Milletvekilleri, trafikte geçiş üstünlüğü sağlayan Çakar'lı araç uygulamasından yararlanmak isteyince epey tepki toplamışlardı.

Henüz o tepkiler durulmadan ikinci bir istekleri daha çıktı ortaya...

Yıllardır vekillerin 'posta' ücretleri TBMM tarafından karşılanıyor. Yasa gereği, yıllık iki maaş tutarı bütçeleri var. Bu da yaklaşık 50 bin lira civarında tutuyormuş.

Tabii eskiden cep telefonu, internet, sosyal medya gibi teknolojik nimetler yoktu. Milletvekilleri seçmenlerine, seçim bölgesindeki şehir protokolüne, medyasına, dini ve milli bayramlarda, özel günlerde kutlama mesajlarını posta yoluyla gönderiyorlardı.

Bayram ve yılbaşı geldiğinde vekillerimizin tebrik kartlarından geçilmezdi bizim masamızın da üstü...

Gönderenlere teşekkür eder, unutanlara gönül koyardık. Postada gecikenler olduğunda da PTT'ye verirdik satırı...

Cep telefonu icat olmasıyla birlikte, posta yoluyla tebrik olayı da tarih oldu. Yalnız vekiller değil herkes birbirini sosyal medyadan kutluyor artık. Nostalji olsun diye tek tük hala tebrik kartı gönderenler var ama onlara da çağın gerisinde kalmış insan gözüyle bakılıyor adeta.

İşte hangi milletvekilimizin aklına geldiyse bu konu, partili arkadaşlarına vermiş gazı, "Mademki yıllık iki maaş tutarında posta bedeli hakkımız var. Kullanmadığımız tutarı bize temsil gideri olarak geri ödesinler!" demiş.

Bu öneri diğerlerinin de aklına yatmış olacak ki, yasal düzenleme olarak son torba yasaya çaktırmadan koydurmaya çalışmışlar.

Basın uyanmasa o da 'çakar' uygulamasıyla birlikte Meclis'ten geçecekti. Tepki çeker diye son anda çıkarmışlar torbadan...

Hiç iyi olmamış bence...

50 bin lira dediğiniz nedir ki? Birçok milletvekilimiz için çerez parası bu, alsalar ne olur almasalar ne olur... Yıl içinde katıldıkları düğünlerde taktıkları çeyrek altınların maliyeti daha fazladır.

Vekillerin posta parasını isteme düşüncelerinde iyi niyetli olduklarına eminim, o parayı alsaydılar belki de seçmenlerine ve partililerine güzel bir ziyafet çekeceklerdi.

Kaybeden vekiller değil, seçmen ve partililer oldu bence!

1 SANTİMLE KURTARDIM!

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, boyu 1.65 cm ve altındaki sürücülerin ön koltuğu geri çekerek oturmaları gerektiğini söylemiş.

Gerekçesi, daha güvenli araç kullanımı içinmiş...

Gerçi ben 1 santimle bu uyarının kapsamı dışında kalıyorum ama yine de kafam karıştı...

Çünkü bir ay kadar önce katıldığım ralli aracı test sürüşünde bunun tam aksini söylemişti deneyimli ralli pilotları...

Onlar da, direksiyona ne kadar yakın olursanız, aracınıza ve görüş açısına daha iyi sahip olursunuz demişlerdi.

Boyu 1.65 ve altı sürücüler, koltuğu geri çekseler ayakları gaz pedalına ulaşamıyor, koltuğu öne çekseler riskli sayılıyor?

Ne yapsınlar, en güvenli yolculuk için çocuk koltuğunda mı otursunlar?