Bursa
Açık
20.1°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Normalleşme tüyoları...

02 Haziran 2020 Salı, 17:53

* Sokağa çıkmadan önce maskenizin üzerine gülen adam çizin...

* Gittiğiniz yerlerde sosyal mesafe kuralına uyun, uymayanları uyarın, uyarınızı dikkate almayana "Senin gibiler yüzünden evlerden aylarca çıkamadık len, yarasa kılıklı" diyerek tekme tokat dalın!

* Süpermarketlerde reyonlar arasında panik yapmadan salına salına dolaşın. Özellikle limon kolonyası ve temizlik malzemelerinin fiyatlarını sorun ama bir şey almadan çıkın!

* Aynı işlemi eczanelerde de yapabilirsiniz. Kapıdan önce maske fiyatlarını sorun, ardından "Benim devletten ücretsiz maskem gelmedi hala bir bakar mısın ekrana, yanlışlıkla benimkini ABD'ye mi göndermişler" esprisi yapıp kaçın...

* İşiniz olmasa da sabah evden işe gidiyormuş gibi coşkuyla çıkın. Pencereden veya balkondan size gıptayla bakan +65'liklere "Allah kurtarsın" dercesine gülümseyerek el sallayın. 18 yaş altına da nanik yapın!

* Su ve sabun alışkanlığını bırakmak yok, her fırsatta ellerinizi yıkayın ama kurulamayı da unutmayın!

* Bankalara gidin, konut, taşıt, tüketici, tatil vb. kredilerden alma şartları arasında korona virüse yakalanmama şartı var mı, mutlaka sorun. Yoksa çekin gitsin!

* Bir esnaf lokantasında, kendinize bol sarımsaklı, sirkeli kelle paça çorbası söyleyin ve "Bu kaşık senin şerefine Karatay hocam!" diyerek için afiyetle!

* Tarihi hanlarımızdaki çay bahçelerinden birine oturun. Sırtınızı veya yüzünüzü güneşe vererek için çayınızı kahvenizi, özgürlüğünüzü köpürterek...

* Şimdilik bu kadar normalleşme yeter. Korona virüsün sabrını daha fazla zorlamadan ve maskenize kahve telvesi bulaşmadan en kestirme yoldan, haydi doğru eve... Sağlık Bakanımızı üzmeyelim ilk günlerde...

MEN DAKKA DUKKA!

Sen, yıllarca, sözde demokrasi, özgürlük baharı getirme bahanesiyle, Ortadoğu ve Afrika'da gözüne kestirdiğin ülkelerin gırtlağına çök!

Yöneticilerinin ve halkının "Nefes alamıyorum!" feryatlarına aldırış etmeden kimini böl, parçala, savaştır, perişan et...

Kiminin yeraltı ve yer üstü kaynaklarını sömürüp, kendine, kul köle et!

Ee boşuna dememişler, "Men dakka dukka!"

Türkçesi, "Eden bulur!"

O özgürlükler ülkesi şimdi ne halde izliyor tüm dünya...

Sen böyle yaparsan, gün gelir ırkçı bir polisin de sırf renginden dolayı siyahi bir vatandaşını, sokakta herkesin gözleri önünde gırtlağına basarak öldürür...

Ve Özgürlük Anıtı'nın sadece koca bir beton yığınından ibaret olduğunu cümle âleme bir daha gösterir!

Günlerdir TV kanallarında, o siyahi vatandaşın ölümü sonrası çıkan protestoların, şiddet olaylarının ne zaman ve nasıl biteceği konuşuluyor, tartışılıyor ABD'de.

Ben söyleyeyim ne zaman ve nasıl biteceğini...

Çok basit...

SpaceX adlı özel ABD şirketi, uzaya turist götürüp getirme çalışmasını başarıyla gerçekleştirmişti, önceki gün.

İşte o uzay yolculuğunda, paralı özel turistlere değil ülkenin o hale gelmesini sağlayanlara öncelik verilmeli ve dönmemek üzere gönderilmeliler!