Bursa
Açık
32.2°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Mudanya'nın faytonları ne olacak?

28 Aralık 2019 Cumartesi, 23:02

Hafta içinde medyamızı ziyaret eden Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a, İstanbul Adalar'daki atlı fayton yasağı ile ilgili krizi hatırlatarak sordum:

"Mudanya'da da atlı faytonlar var... Siz de yasaklamayı düşünüyor musunuz?"

Gülerek şu yanıtı verdi:

"Bizde iki üç fayton var, yasaklamayı düşünmüyoruz ama onlara da bir düzenleme getirebiliriz önümüzde günlerde..."

Düzenleme dediği, atlara iyi bakma, faytonda temizlik kurallarına uyma, çevreyi kirletmeme ve yolcuları bindiklerine pişman etmeme şartı getirecekmiş Hayri Başkan...

Keşke Adalar'da da kurallara uyulsaydı...

Ekmeğini yedikleri atlara resmen köle Isaura muamelesi yapıyorlar. Kardan zarar etmemek için hayvanlara doğru düzgün yiyecek yedirmiyor, dinlenmelerine fırsat vermiyor, saatlerce çalıştırıyorlarmış.

Sohbet sırasında gördüm ki, Başkan Türkyılmaz'ın asıl derdi atlar değil, ilçeye diğer ilçelerden gizlice getirilip bırakılan sokak kedi ve köpekler...

İlçede, trafik ve otoparktan sonra en çok şikâyet edilen sorun buymuş...

Özellikle AK Partili ilçe belediyelerinin topladıkları kediyi köpeği, gizlice Mudanya sınırlarının içine bırakıp kaçtıklarını ileri sürdü... Bu ciddi iddia ile ilgili görüntülü belgeler de varmış elinde. Sorduk hangi belediyeler bunlar diye ama isim vermedi.

"Siz de toplayın, tekrar aynı ilçelere bırakın o hayvanları" diye takıldım... Bu önerimi bir süre uygulamış ama faydasını göremeyince, ilçenin dışında sokak hayvanları için büyükçe bir doğal barınma merkezi kurmaya karar vermiş Hayri Başkan...

İlçedeki tüm sokak kedi ve köpekleri burada toplanacak, doğal ortamda bakılacak, aileler çocuklarıyla gelerek o hayvanları bu merkezde sevip, besleyecek, sahiplenebilecekmiş.

Düşünce çok güzel, hayvan severlerden on puan alır fakat bu merkezi mümkün oldukça gizli tutmalı Türkyılmaz, yoksa bizim ilçeler taşıma kapasitelerini arttırabilir hatta onlar yetmezmiş gibi çevre il ve ilçe belediyeler de dadanır!

Benden uyarması!

Mudanya'da balıktan çok kedi köpek görmeyelim!

ADI ZEYTİN OLSUN!

Cuma günü tanıtımı yapılan Türkiye'nin yerli ve milli elektrikli otomobilini çok beğendik...

Tasarımına, rengine, duruşa, özelliklerine bayıldık...

O an, ön sipariş alınabilseydi, satış rekoru kırılabilirdi. İnşallah o çok beğenenler, üretim başladığında yan çizip satın almaktan vazgeçmezler.

Üretim yeri olarak da Gemlik ilçesinin seçilmesi, gururumuzu ikiye katladı. Bu şeref en çok bize yakışırdı. Yeni bir otomobil fabrikası açılması demek, iş kapısı, ekmek kapısı demek...

Yalnız şehrimizde kurulan otomobil fabrikalarının çevresinde oluşan sağlıksız yapılaşmalar ortada! Aynı hataya Gemlik'te düşmemeli!

Tasarımı, modeli, özellikleri, üretim yeri ve tarihi belli oldu. Sıra geldi 60 yıllık rüyamızın adına...

Yerli ve milli otomobilimizin adı ne olsun?

Benim önerim, Zeytin!

Hem Gemlik'i çağrıştırıyor hem bereketi ve barışı...

Zeytin peynir gibi satılır!