Bursa
Açık
23°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Hamitler'den yer alan yaşadı!

30 Kasım 2019 Cumartesi, 23:32

Biliyorsunuz hafta içinde bir cenaze defin olayı yaşandı Bursa'da. Ölen kişi, kamuoyunda 'sahte peygamber' olarak bilinen tarikat şeyhi İskender Evrenosoğlu'ydu...

Yazılı ve sözlü yayınları Diyanet tarafından yasaklı olan bu sözde şeyhin cenaze namazında da hiçbir Diyanet görevlisinin yer almadığı açıklanmıştı.

1990'lı yıllarda ABD'ye kaçmış, o tarihten beri orada yaşıyordu. İznik doğumlu olduğu için cenazesinin Bursa'ya getirildiği söyleniyor.

Önce Pınarbaşı veya Emirsultan Mezarlıkları'ndan yer istenmiş, fakat buralarda izin çıkmayınca, müritleri tarafından Hamitler Mezarlığı'na defnedilmişti.

Cenazesine katılan kalabalığı görünce, merhum İlahiyatçı Yaşar Nuri Öztürk Hoca'nın "Bir indirilmiş din vardır, maalesef bir de uydurulmuş din. İnsanlar işlerine geldiği için uydurulmuş olana daha çok inanıyor" sözünü hatırladım bir an.

Aldığım duyumlara göre, işte o müritleri şimdi şeyhine kabirde de yakın olabilmek için gömüldüğü yere en yakın paftadaki boş mezarlık yerlerini satın alma girişimleri başlatmışlar.

Yerini önceden almış olan vatandaşlara devir için iyi paralar teklif edildiği iddiaları da var. Teklifler öyle cazipmiş ki, borsa Bademli'den villa fiyatına yaklaşmış diyorlar... (Laf aramızda, ben de araştırdım, bizden kimse yok! Siz de bir bakın derim...)

Büyükşehir Belediyesi'ne iyi kaynak gelir diyeceğim, ama Diyanet tarafından 'günahkâr' ilan edilen malum bu kişinin mezarının zamanla türbeye döndürülme riskini de unutmamalı! Yol yakınken önlem almalı.

BURSASPOR YÖNETİMİ'NE BİR ÖNERİM VAR!

Cefakâr Bursaspor taraftarı, dün takımını Adanaspor deplasmanında da yalnız bırakmamak için yine yollara düştü.

Fakat bir grup Eskişehir-Ankara yolu arasında ciddi trafik kazası geçirdi. Çok şükür hayatını kaybeden yok, ama çeşitli yerlerinden yaralanan 20 kadar taraftar, hastanelerde tedavi altına alındılar. Geçmiş olsun hepsine...

Bursaspor Yönetimi'ne önerime gelince...

Yalnız dünkü değil bugüne kadar deplasman yolculuklarında kaza geçirmiş, takımı uğruna ölümlerden dönmüş, yaralanmış, sakat kalmış tüm taraftarlara güzel bir jest yapıp, onların ömür boyu Bursa'daki maçlara isterlerse aileleriyle birlikte ücretsiz girmelerini sağlayamaz mısınız?

Özel bir tribün bile yapılabilir bu fedakâr taraftarlar için...

Ülkemize hatta dünyaya örnek olursunuz.

Yakışır da!

AHMET HAKAN BURSA'DA HANGİ YEREL GAZETEDE ÇALIŞTI?

Hürriyet Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar ve TV programcısı Ahmet Hakan'ın bir dönem Bursa'da da bir yerel gazetemizde çalıştığını biliyor muydunuz?

Şehrimizde okuduğu yıllarda, bir yandan da basında çalışmış Hakan, hem de köşe yazarı olarak!

Fakat kendi ismiyle değil 'Muharrir Macit Efendi' takma ismini kullanarak...

Hangi gazetede mi?

Dönemin Refah Partisi İl Başkanlığı tarafından finanse edilen ve Milli Görüş'ün yayın bülteni olarak görülen Marmara Gazetesi'nde...

Gazete daha sonra kapatıldı ama yalnız Ahmet Hakan'a değil Refah Partisi'nde siyaset yapan birçok isme de uğurlu geldi! Ahmet Bey gazetecilikte yükseldi, onlar siyasette!

Bana da teklif gelmişti o gazeteden, gitmedim. Keşke gitseydim!