Bursa
Açık
31.7°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Gezen tavuk mu, öten horoz mu?

25 Aralık 2019 Çarşamba, 23:12

Bize yıllardır "Gezen tavuğun eti ve yumurtasının daha sağlıklı, yiyecekseniz gezenini satın almayı tercih edin" diyorlardı...

Biz de o sözlere güvenerek, market market dolaşıp gezen organik tavuk ve b.klu yumurtasını arıyorduk.

Birimiz de çıkıp sormuyorduk:

"Gezeni makbul tamam da bu tavukların nerelerde gezeni, kimlerle gezeni daha makbul arkadaş? FSM Bulvarı'nda horozuyla gezenini mi tercih edelim, yoksa tek başına kafasına göre orada burada takılanı mı? Aldığımız tavuğu gezdirip de mi yesek eti daha lezzetli olur, gezdirmeden hemen pişirip mi yesek daha bereketli olur?"

***

Daha bu soruların yanıtlarını sağlıklı bir şekilde alamadan Prof. Dr. Canan Karatay'ın son açıklamasıyla tüketicilerde kafalar daha da karıştı...

Canan Hoca, gezen değil kafeste kontrollü beslenen tavukların daha sağlıklı olduğunu savununca, ülkemizdeki tavuk severler de ikiye bölündü, bir yanda gezenler bir yanda kafesçiler...

Nihayet bu durumu kafasına takan Bursalı 100 kadar ev hanımı, sosyal medyadan örgütlenerek, önceki gün bölgemizdeki tanınmış bir tavuk üretim firmasını ziyarete gitmişler.

Üretiminden, kesimine ve paketlenmesine kadar bütün ünitelerini tek tek dolaşarak, yetkililerden boş boş gezenle kümeste yan gelip yatan tavuk arasındaki farkı öğrenmişler.

***

Geziden çıkan sonuca gelince...

Habere göre;

Heyette bulunan ve tam 30 yıldır ağzına tavuk eti koymayan bir ev hanımı, sevinçten havalara uçmuş, cebinden mendili çıkarıp fabrikanın ortasında halay çekmiş!

Demek ki, kafeste kontrollü beslenen tavuğun gezen tavuktan daha sağlıklı olduğuna ikna olmuşlar. Olmasalar, halay çekmekle kalmayıp gezinin sonunda ikram edilen kızarmış endüstriyel piliçleri afiyetle yemezlerdi.

Helal olsun onlara...

Bu işler öyle TV karşısında oturup canlı tartışmaları, yemek programlarını izlemekle olmaz! Bizzat yerinde görecek, soracak, öğreneceksiniz...

Bursalı ev hanımlarını tüketici bilinçlerinden dolayı kutluyorum.

***

Hazır fabrikasına kadar gitmişken yalnız tavukları değil keşke horozların durumunu da sorsalardı...

Onları niye hiç dikkate almıyor bilim dünyası? Üvey evlat mı onlar?

Tamam anladık bundan sonra, sokaklarda gezeni, bulduğu her b.ku yiyeni değil de kafesinde GDO'suz ve antibiyotiksiz yemlerle kontrollü şekilde beslenen tavukları ve yumurtalarını tercih edeceğiz.

Fakat vakitsiz öten horozun eti mi daha sağlıklı yoksa vaktinde bile ötmeye korkan horozun eti mi?

Canan Hoca, bu konuda da bir bilimsel açıklama yaparsa, kamuoyunun içi tamamen rahatlayacak!

100 erkek tüketici de sosyal medyadan örgütlenip, tavuk fabrikasını ziyarete gitmek, onlar da halay çekmek için elde mendil ve çatal bekliyorlar!