Bursa
Açık
21.4°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

GESİAD'da parmak krizi!

14 Kasım 2019 Perşembe, 00:25

Bursa Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği'nin (GESİAD), geleneksel sinerji toplantılarının bu ayki konuşmacı konuğu, TUBİTAK Deneysel Tıp Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş'tı.

Katıldığı sağlıkla ilgili TV programlarında kendine özgü çarpıcı yorumlarıyla dikkat çeken Erbaş, deyim yerindeyse geceye katılanlara bilimsel bir stand-up yaptı.

Slayt destekli konuşmasıyla, bilgilendirdi, düşündürdü, araya eklediği anekdot ve esprileriyle gülümsetti...

Oytun Hoca'nın, el parmak boyundan penis boyunun bile belirlenebildiğini söylemesi üzerine salonda yaşanan panik görülmeye değerdi! Eller bir süre cepten çıkmadı!

Hayata dair önemli önerilerde de bulundu, Oytun Bey... Özellikle sağlık ve ilişkiler konusundaki önerileri çarpıcıydı. İşte not edebildiklerim:

* İnsanda her şey genle başlar genle biter. Kabızla evlenenin çocuğu da kabız olur!

* Ortalama yaşam sürenizi mi merak ediyorsunuz? Anne ve baba sülalenizdeki ölüm yaşlarını toplayıp, ortalamasını çıkarın, görürsünüz!

* Çok çalışmak, çok spor yapmak, çok yemek yemek, çok gezmek ömrü uzatmaz ama bunları yapmamak da uzatmaz...

* Her cihaz yıpranır, her canlı yaşlanır... Cihazınızı temiz kullanın!

* Mümkünse sigarayı hiç içmeyin, alkolü de... Çok canınız çekiyorsa, tadında bırakmak şartıyla arada bir içebilirsiniz.

* Kara üzümü bol bol yiyin, yok böyle bir nimet!

* Hayatın kıymetini yaşarken ve özellikle yoğun bakıma düşmeden bilin!

* Yaşam kaliteniz anne karnında şekilleniyor. Hamilelik döneminde annenin yedikleri içtikleri, yaşadığı duyguların hepsi doğduktan sonra size yol-su-elektrik olarak geri dönüyor, hem de bir ömür!

* Günde 7 saatten az, 10 saatten çok uyumayın. Bunu yapanların erken ölüm ve kalp krizi ihtimali daha azdır.

* Yaşlandığınızda Alzheimer olmak istemiyorsanız, beyninizi boş bırakmayın, sürekli onu meşgul edici aktivitelerde bulunun. Beyninizi proteinsiz bırakmayın.

* En sağlıklı kararlar sabah ilk uyandığınız saatlerde alınanlardır. Önemli kararlarınızı sabahları alın. Diğer saatlerde alacağınız kararlardan pişmanlık duyabilirsiniz.

* İnsanda hayvan beyni de var ve heyecan, kaygı, korku, nefret, şiddet, şehvet, arzu gibi adrenalini yüksek duygularda o devreye geçer, aman dikkat!

* Disiplin şart. O olmazsa başarı olmaz. İşyerinizde de evinizde de disipline önem verin. Ödül ve ceza mekanizması mutlaka çalışmalı.

* Dostluk ve ticari ilişkilerde samimiyete, içtenliğe, dokunmaya ve ikrama önem verin.

* Çocuklarınızın mesleğini siz belirleyin. Okul tatillerinde mutlaka bir yerde çalıştırın, paranın nasıl kazanıldığını öğrensinler.