Bursa
Açık
20.1°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

GESİAD'a Mete Yarar, korona virüs yaramaz!

12 Mart 2020 Perşembe, 23:04

Bursa Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği'nin (GESİAD) mart ayı sinerji toplantısının konuğu, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'dı.

Katıldığı TV tartışma programlarındaki yorumlarıyla, yazdığı kitaplarıyla dikkat çeken Yarar, dünyada ve ülkemizde yaşanan son olaylar üzerine değerlendirmelerde bulundu.

***

TSK'nın sınır ötesi operasyonlarını, Suriye ve Ortadoğu'da yaşananları, dış politika stratejilerimizi, savunma sanayimizdeki gelişmeleri, dünyadaki asimetrik savaşların nedenlerini anlatmaya gelmişti Mete Bey...

Ne var ki, gündem dünyayı tehdit eden korona virüsü olunca, konuşmasının başında o konuya da değindi.

Dedi ki;

"Dünyadaki birçok ülkenin aylardır boğuştuğu virüsü iki üç ay boyunca sınırlarımızdan içeri sokmamak büyük bir başarıydı. Sağlık Bakanlığı bu süre içinde virüsü tanıma ve mücadele etme yöntemlerini öğrendi, önlemlerini aldı. Kriz yönetimi konusunda tecrübe edindi. Bu sayede korona belasından en az zararla kurtulabiliriz. Yapacağımız tek şey soğukkanlılığımızı koruyup, panik yapmamak, sadece Bakanlığın açıklamalarını ve uyarılarını ciddiye alıp uygulamak..."

***

Yarar'ın bu sözleri vatandaşlarımıza yarar mı?

Önerisine uyar mı?

İşte o konuda kaygılıyım açıkçası...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, virüsün ülkemizde de görüldüğünü açıkladıktan sonra alışveriş merkezlerinde, marketlerde yaşananlar ve sosyal medyadaki yalan yanlış paylaşımlar, panik ve soğukkanlılık konusunda sıkıntı yaşayacağımızı gösteriyordu.

Tehlikeyi önemseyelim, virüsü ciddiye almasına alalım ama işi paranoya noktasına getirecek kadar da abartmamak lazım...

Virüs geçici, paranoya kalıcı!

Şu gerçeği de unutmayalım...

Her gün dünyamızda ve ülkemizde trafik kazalarında, kalp, solunum ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklardan hatta gripten hayatını kaybedenlerin sayısı korona virüsünden çok daha fazla!

***

GESİAD'ın, Almira Otel'deki sinerji toplantısında en hoşuma giden ve beni umutlandıran şey, dernek üyelerinin korona virüsten korkmadıklarını görmekti!

Korkmak ne kelime meydan okuyorlardı adeta!

Başkan Murat Kaya ve yönetim kurulu, tüm üyelerini, davetlileri hem geldiklerinde hem de giderken sarılıp sarılıp öptüler.

Üstelik de üyelerinin çoğu ihracat ağırlıklı çalışan, bir ayakları sürekli korona virüslü ülkelerde olan genç sanayici ve iş insanlarıydı...

Önceki akşam toplantıda yaydıkları sinerjileriyle, antivirüs etkisi yarattılar salonda...

Canan Karatay hocayı davet etseydiler bu kadar etkili olmazdı!