Bursa
Açık
20.6°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Gel de bu Millet Bahçesi'nde yuvarlan!

05 Şubat 2020 Çarşamba, 23:26

Bir seçim dönemiydi...

Partisinin Bursa mitingine katılmak üzere Bursa'ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her zaman yaptığı gibi helikopterle önce bir şehrin üzerinde turladı...

Baktı Bursa'nın ovası olmuş kova, yeşili de sadece mezarlıklardan ibaret...

Üzüldü.

Miting alanında kürsüye çıktığında bu üzüntüsünü ifade ettikten sonra müjdeyi verdi Bursalılara:

"Atatürk Stadı'nı yıkıp, yerine güzel bir Millet Bahçesi yapalım mı? Vatandaşlarımız şöyle çimlerinde çoluk çocuk yuvarlanıp stres atsın..."

***

Herkes alkışladı!

Ne dönemin belediye başkanı, valisi, bakanı, milletvekili, partilisi, ne de STK'sı, medyası kimse çıkıp da şunu diyemedi:

"Sayın Cumhurbaşkanım! Projeniz on numara beş yıldız ama yeri konusunda bir daha düşünseniz! O stadyumda bir tarih yatıyor, Bursaspor'a gönül verenlerin şampiyonluk hatıraları yaşıyor! Çoluk çocuk yeşilliklerde yuvarlanmak isteyenler yıllardır zaten hemen yanındaki Kültürpark'ta yapıyor o işi. Millet Bahçesi'ni daha uygun bir yere yapıp, yeşillendirelim derken kent belleğini, siluetini, yeşil-beyaz anılarımızı yok etmesek..."

Söyleyebilseydik belki hak verirdi Tayyip Bey, bu makul isteğimize, hassasiyetimize...

Fakat sustuk!

Yerel yöneticiler ve siyasetçiler siyasi ikbal, bürokrat koltukta kalma, STK'lar taraf olma, medya ise çeyrek sayfa ilan-reklam uğruna sustu...

Suskunluk kaygılar kadar büyük olunca, stadın yıkılmasına itiraz eden bir avuç duyarlı Bursalı'nın nafile çırpınışı da kayboldu gitti o sessizliğin arasında.

***

Dün medyada, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Millet Bahçesi projesinin yüzde 80'nin bittiğini, yakında hizmete açılacağını müjdeliyordu.

500 araçlık otoparkı, 7/24 açık millet kıraathanesi, termal sulu şadırvanı, çeşmesi, havuzu, botaniği, insanların gönül rahatlığı içinde eğlenip dinleneceği yeşil ve spor alanıyla şehrin cazibe merkezi olacağını belirtiyordu.

Görsellerindeki güzelliğine bakınca gerçekten de Kültürpark onun yanında Altıparmak'taki kentsel dönüşüme girmiş apartmanlar gibi duruyor!

Millet, o bahçede yuvarlanmaya kıyamaz!

Eski Başkan Recep Altepe, ilk projede çok mermere ağırlık vermişti, Alinur Başkan'ın projesi ise tam bir rengârenk çiçek tarlasını andırıyor...

Bu arada;

Bursaspor'un 2010'daki Süper Lig şampiyonluğunu görsellerle anlatan anı duvarı da olacakmış.

***

Proje ne kadar güzel olursa olsun, yine de Atatürk Stadı'nın yıkımına sessiz kalanlara Millet Bahçesi'nin çimlerinde yuvarlanmalarını pek tavsiye etmiyorum.

Niye mi?

Pişmanlık duyguları ve vicdanları ağır basıp, ya kafalarını Bursaspor anı duvarına çarpabilir ya da hızlarını alamayıp süs havuzuna dalabilirler!

NOT: Van'da çığ düşmesi sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Başımız sağ olsun.