Bursa
Açık
30.5°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Covid-19'un görünmez faydaları!

21 Nisan 2020 Salı, 21:06

Dünyada en büyük zenginliğin sağlık olduğu gerçeğini, doktorlarımız ve tüm sağlık çalışanlarının kıymetini, el yıkamanın önemini ve evde kalmanın güzelliğini bir kez daha gördük sayesinde...

Oysa daha birçok faydası var Covid-19'un...

Neler mi? İşte bazıları:

  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda makam ve mevkii sahipleri, sembolik de olsa koltuklarını çocuklara bırakmayacaklar. Böylelikle özellikle siyasiler yerlerine oturttukları çocukların gerçekleştirilmesi zor emir ve sorularıyla bu bayramda muhatap olmayacaklar.
  • Ramazan ayında oruç tutmamak, teravih namazı kılmamak ve toplu iftar yemeği vermemek için sürekli vicdanını rahatlatacak bahaneler arayanlar, bu yıl yaşadılar! Covid-19 pandemiden daha güzel fırsat olamaz!
  • Aile büyüklerine, eş dost akrabaya bayram ziyaretine gitmeye üşenen ve el öpme, ikram faslını sevmeyenler, bunu zül görenler de şimdi bayram ediyordur! İsteseniz de gidemiyor, sarılıp öpemiyorsunuz artık, ne mutlu size!
  • Küskünler, dargınlar ve birbirlerini görmeye tahammül edemeyenlere de yaradı bu virüs! Onlar da evdeki gönüllü karantina, sosyal izolasyon ve sokağa çıkma yasağı günlerinin bayrama kadar devam etmesi için dua ediyorlardır eminim!
  • Memlekete bayram ziyaretleri ve tatile gitmeler fazla olmayacağı için bayramda yollar ilk defa kan gölüne dönmeyecek, trafik canavarı da evde kalacak! Böylece trafik kazalarında da büyük oranda düşüş olacaktır. Bu da Covid-19'un en büyük faydalarından biri... Kendi aldığı canlara tutsun şerefsiz virüs!
  • Sosyal mesafe nedeniyle büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öpmeler yasak olacağından, bayram harçlığı ekonomisi bütçede açık vermeyecek bu bayram. Cep telefonundan, diz üstü veya tablet bilgisayardan görüntülü olarak yapılacak bayramlaşmalara ve el öpmelere bayram harçlığı verilir mi? Bilim Kurulu veya Diyanet İşleri Başkanlığı bu soruyu aydınlatmalı, krize yol açmadan...
  • Bayramlık alışveriş, tatlı- çikolata, kolonya, bayramlık kıyafet, berber ve kuaför hatta ulaşım gibi yekûn giderlere gerek duyulmayacağından, bu giderler cepte kalabilir. Tabii bu kaynak, evde eskiyen-bozulan beyaz eşya veya elektrikli aletlerin yenilenmesi projesine aktarılmazsa!
  • Duruma bakılırsa, bu yıl, parti bayramlaşma törenleri de olmayacak... Tören olmadığı için de partililerle protokol, sarılıp sarılıp birbirlerini öpemeyecek, tatlı yiyip tatlı tatlı konuşamayacak, kulis yapamayacaklar. Muhtemelen bayramlaşmaları da telekonferans yöntemiyle yapılacak. Ekrandan öpecekler birbirlerini...
  • Covid-19'un bir büyük faydası da kimselere tatil programı yaptırmıyor. Bu yaz nereye gidelim diye düşünmüyoruz... Hepimizin zorunlu olarak tercih ettiği tek tatil köyü var, Yusuf&Yusuf Home Otel!