Bursa
Açık
33°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Bakan Çelik'le bir parti de biz kuruyoruz!

28 Kasım 2019 Perşembe, 23:48

AK Parti Hükümetlerinde en uzun süreli bakanlık görevlerinde bulunan, tecrübeli siyasetçi Faruk Çelik önceki gün medyamızdaydı.

EA Medya ve enBursa.com'a 'hayırlı olsun' ziyareti sırasında gerçekleştirdiğimiz sohbetimizin ana konusu gündemdeki yerel ve genel konulardı.

Olay TV'de Ahmet Emin Yılmaz'ın programında yaptığı "Seçim barajı 40+1 olmalı" önerisiyle bir anda ülke gündemine oturmuş, günlerce bu önerisi tartışılmıştı.

***

Sohbetimiz sırasında gördüm ki, Faruk Bey önerisinin hala arkasında...

Siyasi istikrar açısından seçim barajının dediği orana düşürülmesinin kaçınılmaz olduğunu savunuyor. Fakat yeniden gündem olmamak için de daha temkinli konuşmayı tercih ediyor.

Anlattıklarının çoğuna 'off tricort' notunu düştü, yani yazılmamak kaydını...

Örneğin;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski bakanı olarak EYT'liler, yani emeklilikle yaşa takılanlar konusunda yaptığı yorumlar oldukça dikkat çekiciydi.

Çelik, bize o anlattıklarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a anlatabilse, ülkede EYT diye bir sorun kalmaz.

***

Sohbetimiz sırasında, AK Parti içinden çıkma hazırlığındaki yeni partilerle ilgili görüşlerini de sorduk Faruk Bey'e...

"Ben seçim barajının yüzde 40+1'e çekilmesini işte bu sıkıntıları gördüğüm için önerdim. Yüzde 50+1'lik sistem yeni yeni küçük partilerin oluşmasına neden olacak, çünkü seçimde yüzde 1 oyu olan partiler bile ittifakla Meclis'e girebiliyor, vekil pazarlıkları yapabiliyor, büyük partilerle" dedi.

Bu ilginç yorumunun ardından bir öneri de bana yaptı Çelik:

"Gel bir parti de biz kuralım. Seçmene üç dört tane baba vaatte bulunursak, ilk seçimde yüzde 1'in altında oy bile alsak milletvekili olarak ikimiz de Meclis'te oluruz!"

Espri de olsa bu cazip önerisini tuttum...

Partinin adını bile hemen orada buldum: KMG Partisi...

Açılımı da, Kestirmeden Meclis'e Girenler Partisi!

Faruk Bey, bu isme pek sıcak bakmadı, alternatif isimler arıyorum. Bulduğum an, ver elini Ankara!

BAĞLAMALI BASIN AHLAKI

Başkanı Av. Veysel Aşkın'ın daveti üzerine Yusuf Yüzlüler Derneği'nin konuğu oldum, önceki akşam...

Basın ahlakı üzerine sohbet ettik, mesleki anılarımızı paylaştık...

Dernek yöneticisi Gurdal Demirci, bağlamasıyla "Yukarıdan aşağıdan, yolun sonu görünüyor" türküsünü çalarak sohbetimize moral kattı!

Uludağ Üniversitesi'nde okuyan Doğu Türkistanlı öğrenci kardeşlerimiz de vardı aramızda... Onlardan ülkelerinde Çin Devleti'nin akrabalarına uyguladığı asimilasyon zulmünü dinledikçe kahrolduk. İnsanlığın bu zulme sessiz kalması üzücü...

Zulümden kaçan Doğu Türkistanlıların ülkemizde Suriyeliler kadar değer görmemesi üzüntümüzü daha da katladı.

Bu arada, Yusuf Yüzlüler Derneği'nin Bursa'da okuyan Doğu Türkistanlı öğrenciler yararına anlamlı bir dayanışma gecesi düzenlediğini hatırlatayım...

"Albayrak'tan Gökbayrak'a Selam Olsun" adlı gece, önümüzdeki cumartesi akşamı Ördekli Kültür Merkezi'nde... Başkan Aşkın, geceye herkesi bekliyor. "Hiç olmazsa Bursa'da yalnız ve sahipsiz olmadıklarını hissettirelim" diyor...