Bursa
Açık
31.1°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Arınç, Bursa anılarını da yazıyor

20 Aralık 2019 Cuma, 23:40

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve Türkiye'nin önde gelen yayınevleri, sahafları ve isimlerinin katıldığı Bursa Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı, dün kapılarını ziyaretçilere açtı.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Fuar Alanı'nda gerçekleşen açılışa eski Meclis Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Bülent Arınç da katıldı, ama siyasetçi kimliğiyle değil yazar kimliğiyle!

Siyasete ilk başladığı, rahmetli Necmettin Erbakan'lı Milli Görüş yıllarını anlattığı 'Arınç-Küçük Erbakan' adlı kitabını imzaladı Bülent Bey okurlarına, bir de konferans verdi.

***

Konferansı vermese de olurdu çünkü fuarın açılış konuşması da konferans formatındaydı.

Belli ki Bursa'yı özlemiş Arınç, uzun uzun konuştu...

Her zamanki gibi arada esprili ince göndermeler yaptı, duygulanıp gözyaşlarını tutamadığı anlar oldu.

Fuarın misafir ülkesi Bosna Hersek'ti...

Bülent Bey de konuşmasının büyük bir bölümünü Bosna Hersek'in bilge kralı merhum Aliya İzzetbegoviç'e ayırdı. Onun ülkesi için verdiği özgürlük mücadelesini, Türkiye ile Bosna arasındaki kardeşliği yaşanmış örnekler vererek anlattı.

Sırpların Srebrenitsa katliamını öven Avusturyalı yazara Nobel edebiyat ödülü verilmesini kınadı. Ödüle sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

***

Tören öncesi karşılaşmamızda "Sayın Bakan, kitaplarınızda Bursa ile ilgili anılarınıza ne zaman yer vereceksiniz?" diye takıldım, Arınç'a...

Gülerek şu yanıtı verdi:

"Dur acele etme! Daha sıra Bursa'ya gelmedi. Milli Görüş yıllarını yazdık. Sırada AK Partili yıllar var, bir de siyasi emeklilikten sonraki anılarımız var... Allah ömür verirse hepsini yazacağız. Seni de unutmayacağım!"

Benimle ilgili unutmadığı anıyı tahmin edebiliyorum...

Bir seçim dönemi birlikte Olay TV'de canlı yayına çıkmıştık. Programın ortalarında bir ara bana dönüp, "Bütün yazar arkadaşlar soru sordular, siz niye sormuyorsunuz?" demişti. Ben de şu espriyi yapmıştım kendisine;

"Ben reklam arasını bekliyorum, o zaman soracağım!"

Gülmüştük hep birlikte...

***

Yalnız şu bir gerçek...

Arınç, Bursa milletvekilliği dönemi ve 15 Temmuz sonrasına dair anılarını yazarsa, best-seller olur...

Hele bir de kitabının kapağına, adaylığı kesinleştikten sonra Bursa'da "Şehrine hoş geldin AK Parti vicdanının sesi" yazılı pankartlarla omuzlarda ve konfetiler, havai fişeklerle karşılandığı o davul zurnalı fotoğrafı koyarsa, yok satar o kitap!

NOT: Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu kitap fuarını, TÜYAP'ın her yıl gerçekleştirdiği kitap fuarına alternatifi olmadığını özellikle vurguladı. 20-29 Aralık tarihleri arasında açık kalacak fuarda ülkemizin tanınmış yayınevleri ve sahafların stantlarını gezebilirsiniz. Ayrıca tanınmış yazarlar da imza gününe ve konferanslara gelecek. Edebiyatseverler için bulunmaz fırsat! Merinos'ta olması ulaşım açısından da büyük avantaj...