Bursa
Açık
30.7°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Aktaş'ın yanındaki siyah poşette ne vardı?

27 Kasım 2019 Çarşamba, 00:17

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dün sabah yerel medyayla Merinos AKKM'de buluştu.

Toplantının konusu, devam eden yatırımlar ve projelerle ilgili son gelişmelerdi. Başkan Aktaş, şehircilik, ulaşım, spor ve turizm olarak dört ana başlıkta topladı konuşmasını...

Belki çok yeni ve somut bir şeyler söylemedi, ama şehrin çözüm bekleyen yatırımları, projelerin bitirilmesi konusundaki umutlarını tazeledi. Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıklar düzeyinde aldığı destek müjdelerini paylaştı.

Neler mi dedi?

***

Rahmetli Büyükşehir eski başkanı Hikmet Şahin'in en büyük hayali olan Hanlar Bölgesi'nin gün yüzüne çıkarılması...

Yeni stadyumdaki eksiklerin bitirilmesi...

T2 Hattı'nın tamamlanması...

Kentsel dönüşümden kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesi...

Acemler Köprülü Kavşağı'ndaki trafik yoğunluğunun azaltılması...

Bursaray'ın kapasitesinin arttırılması ve hattın Emek'ten Şehir Hastanesi'ne uzatılmasına dair çalışmalarda gelinen son aşamaları anlattı Alinur Başkan...

Belediyenin mali yapısının da göreve geldiği ilk günden daha iyi olduğunu vurguladı.

Kaçak yapıya karşı vatandaşları da, "yapan sonucuna katlanır!" diye uyardı.

***

'Bursa'ya yatırım yağmuru' başlıklı panonun önünde konuşan Başkan Aktaş'ı dinlerken, gözüm bir ara kürsünün hemen dibindeki ağzı sıkı sıkı bağlanmış içi dolu siyah naylon torbaya takıldı.

Merak ettim, acaba o torbaların içinde ne vardı?

Para olabilir mi?

Neden olmasın?

Basın, "İyi güzel söylüyorsunuz da, o yatırımları hangi parayla yapacaksınız Başkan? Borç var diye ağlanıyordunuz..." diye sorarsa, torbanın ağzını açıp gösterecek, "İşte bu paralarla yapacağım" diyecek belki de...

***

Toplantı biter bitmez, yanına gidip, kürsünün yanındaki o siyah naylon torbayı göstererek takıldım Alinur Başkan'a, "Helal olsun! İnanmayanlara göstermek için yatırımların parasını da yanınızda getirmişsiniz!"

Gülerek yanıtladı:

"Nerdeee biz de öyle şans! Bizdeki torbaların içinde olsa olsa kum olur! Pano üzerime düşmesin diye koymuştur çocuklar o torbayı! İnanmıyorsan aç bak içine!"

Açtım baktım, gerçekten de kum torbası çıktı!

CHP'DE NELER OLUYOR?

Bu konuda iki görüş hâkim...

Birinci görüş;

CHP Genel Merkezi'ndeki bir grup, yaklaşan büyük kurultay öncesi, Muharrem İnce'nin yeniden genel başkan adaylığını yol yakınken önlemeye çalışıyor.

Bursa'daki delege seçimleri sonuçlarına bile baksanız görürsünüz, kurulan tezgâhı. Ne kadar İnce'yi seven varsa, kaybetti! Bu bir tesadüf olabilir mi?

Peki, Muharrem Bey, kurultayı kazanabilir mi? Normalde kazanamaz ama ya Ekrem İmamoğlu kurultayda desteğini ondan yana kullanırsa?

İkinci görüş de çok ilginç...

Deniliyor ki, MHP içinden İYİ Parti'yi çıkaran, AK Parti içinden iki parti çıkarmaya çalışan güçler, CHP içinden de yeni bir parti çıkarmanın altyapı çalışmalarına başladı.

Başarılı olabilirler mi?

Geçmişteki kötü denemelere bakınca, zor görünüyor fakat imkânsız değil.