Bursa
Parçalı Bulutlu
31.2°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

Ağlarsa pistler ağlar ardımdan...

10 Kasım 2019 Pazar, 14:10

TOFAŞ bünyesindeki Fiat Motor Sporları'nın 3 yıldır ülke genelinde sürdürdüğü 'Egea Seni Piste Çağırıyor' etkinliğinin Bursa'daki tanıtımı vardı dün...

Şimdi diyeceksiniz ki, normal trafikte bile 60 kilometre hızı geçmeyen, kaskocuların korkulu rüyası bir yazarın ralli araç tanıtımı ve test sürüşünde ne işi var?

Haklısınız fakat çok pis gaza geldim!

Sevgili Murat Kuter telefonda, "Gel de test sürüşünde pistler ağlasın, ralli dünyası seni konuşsun" deyince dayanamadım.

Gidince gördüm ki, gaza gelen yalnız ben değilmişim, yerel basının üçte ikisi oradaydı. Ehliyeti olan gelmiş!

Laf aramızda, Bursa medyasında toplu tenkisat için harika bir ortam vardı!

Bu tehlikeyi sezmiş olacaklar ki, test sürüşü için eğitim uçuşları dışında kullanılmayan Yunuseli Havaalanı'nı özellikle seçmişler.

Önce Fiat Motor Sporları'nın deneyimli ekibi tarafından kısa bir eğitimden geçtik. Bize otomobil sporunun güzelliklerini, risklerini ve normal trafikte de yararlanabileceğimiz güvenli araç sürüşüyle ilgili püf noktalarını anlattılar.

Nedir mi o püf noktaları?

1. Koltuğunuzu en rahat konuma getirin mümkün oldukça direksiyona yakın olsun.

2. Elleriniz direksiyonu saati 9.15'i gösterir şekilde tutsun.

3. Emniyet kemerini takmayı unutmuyoruz.

Bu kısa eğitiminin ardından, test sürüşü için iki grup halinde pist kullanımına özel geliştirilen Egea'nın 180 HP'lik otomobillerine geçtik.

Bu arada bol bol Michael Schumacher pozları vermeyi, sosyal medyadan paylaşmayı da ihmal etmedik.

İlk denemem olmasına rağmen çok iyi yarış çıkardım. Bir ara 70 kilometre hıza kadar bile çıktım. Havaalanının emektar pisti "Bugünleri göreceğime keşke TOKİ evleri veya millet bahçesi olaydım" diyerek resmen ağladı, mutluluktan.

Hazır full depoyu bulmuşken, bir Mudanya yapıp da geleyim diyordum ki, havaalanı çıkış kapısında kestiler önümü güvenlikçiler. Çok sevdim ralli sporunu. Bıraksalar, tepemde eğitim uçuşu yapan helikopterle bile kapışabilirdim.

Yarışmanın sonunda Fiat Motor Sporları Takım Direktörü Koray Kafkas ve Tofaş Kurumsal İletişim Direktörü Arzu Çolakoğlu tarafından günün hatırası madalya ile sertifikalarımızı aldık. Şampiyonluk kürsüsünde şampanya yerine ayran şişesini çalkalayıp patlatma fikrim ise kabul görmedi.

Yarışta yaptığım dereceyi merak edenlere, benim ki üç buçuktu! Diğerlerini bilemiyorum.

10 Kasım

Ölümünün 81. yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, özlem, minnet ve rahmetle anıyorum...