Bursa
Açık
32.3°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

6.8 şiddetinde merak ediyorum...

25 Ocak 2020 Cumartesi, 23:38

*Önceki akşam Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremden de yine gerekli dersleri çıkardığımızı, bu tür acıların bir daha yaşanmaması için her türlü tedbirlerin alınacağını söyleyecekler mi devlet büyüklerimiz?

*Depremin yaralarının maddi manevi sarılacağından şüphem yok da bundan sonraki depremlerde olası can ve mal kayıplarını önlemek için ne gibi çalışmalar yapılacak?

*Depremde yaşanan acılar, TV kanallarında yapılan deprem tartışmaları, kurtarma çalışmalarının bitimiyle birlikte yine son bulacak, bir sonraki depreme kadar yaşananlar unutulacak mı?

*O depremde yıkılan ve hasar gören binaların acaba kaçta kaçı bugüne kadar çıkarılan imar aflarından faydalanmıştır? Ve ülke genelinde, depreme dayanamayacak nitelikte kim bilir daha kaç yapı vardır böyle imar affına girmiş?

*Ulusal haber kanalları, ülkenin İstanbul'dan ibaret olmadığını ne zaman idrak edecekler? Anadolu illerimizde yaşanan afetlere, felaketlere, benzeri olaylara da İstanbul'da olmuş gibi hassasiyet göstermeleri için ne yapmalı?

*Ülkemiz deprem kuşağında olmasına, irili ufaklı depremlerle sürekli sallanmamıza rağmen kentsel dönüşüm projelerinde niye öncelik depreme dayanıksız eski binalara verilmez? Kentsel dönüşüm adı altında 10-15 yıllık yeni binalar yıkılıp, rantsal bölüşümler yapılırken, en az 70-80 yıllık, beton ömrünü tamamlamış eski binalar ise takdiri ilahi dönüşüm projesine neden terk edilir?

*Uzmanların, "deprem öldürmez, ihmal öldürür" uyarılarına rağmen devlet ve millet olarak bu uyarıyı sallamayıp, her depremde sallanınca "fay canına!" feryatları, pişmanlıkları yaşamaktan ne zaman vazgeçeceğiz?

* Bir depremde kaç kişi mahallesindeki toplanma bölgesini biliyor? Kaç mahallede toplanma yeri var? Kaç aile deprem anında ve sonrası neler yapması, nasıl davranması konusunda bilgili? Kaç evde deprem çantası var? Her deprem sonrası eminim benim aklıma gelen bu sorular sizlerin de geliyordur.

*Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Göçük altında olanlar da inşallah sağ salim kurtarılır. Ülkemize büyük geçmiş olsun. Rabbim bu tür afetlerden, felaketlerden korusun.

Deprem ne yazık ki coğrafyamızın acı bir gerçeği, onunla ölmek değil yaşamak zorundayız!

Bunun için de devlet-millet el ele vererek, daha büyük acıların yaşanmamasına gayret göstermeliyiz. Bu gayrete de yukarıdaki sorulara samimi yanıtlar vererek başlamalıyız diye düşünüyorum.