Bursa
Açık
20.3°
Selahattin Adıgüzeller
Selahattin Adıgüzeller
sadiguzeller@gmail.com

23 Nisan çocuğu!

23 Nisan 2020 Perşembe, 21:58

- Arkadaşlar! 23 Nisan'da benim koltuğa oturması için bula bula bu çekik gözlü Çinli yavruyu mu buldunuz yahu? Yok muydu memleketimde bir sevimli çocuk?

- Ne o beğenemedin mi Başkanım?

- Vay Türkçe de biliyormuş kerata! Adın ne senin bakayım sevimli şey?

- Covid ama arkadaşlarım mahallede kısaca Korona derler...

- Kamera şakası mısın oğlum sen? Nereden geldin buraya?

- Wuhan'dan!

- Kim getirdi?

- Ooo uzun hikaye, kimler getirmedi ki...

- Nasıl geldin peki?

- Çok rahat, adeta el üstünde geldik Başkanım!

- Geldik derken, kalabalıksınız galiba?

- Baştan değildik fakat öyle güzel misafirperverlik gösterdiler ki ülkenizde, duyan geldi sonradan...

- Sana buradan bir çakarım, görürsün misafirperverliği...

- Ben de bir hapşırırsam buradan, sen de görürsün ebeni karantinada!

- Şaka yaptım şaka! Yapar mıyım hiç Covid evladım hemen sinirlenme... Söyle bakayım nasıl rahat mı makam koltuğu?

- Dezenfektanın ve hijyenin olmadığı her yer rahat, her yer makam bana...

- Dezenfektan dedin de, kolonya alır mısın? Arkadaşlar, Covid başkanımıza kolonya ve çikolata tutsanıza...

- Kolonya dokunuyor almayayım, çikolata yerine de helva daha iyi olur!

- Virüs mürüs demem 14 gün karantinayı göze alıp çok pis dalarım bak sana, uğrarsın mutasyona, Bilim Kurulu bile tanıyamaz...

- Bağışıklık sistemine mi güveniyorsun, artist?

- Hayır, sağlık sistemimize güveniyorum!

- Biz ne anlı şanlı ülkeler gördük, sağlık sistemine güvenen, bak hepsi bir kıytırık maskeye, solunum cihazına muhtaçlar şimdi... Ne petrolleri, gazları para ediyor ne paraları, pulları ne de teknolojileri...

- Tehdit mi ediyorsunuz len dünyamızı?

- Ne haddime, bir dost uyarısı benimkisi...

- Uymazsak ne olur?

- Biz 19 kardeşiz başkanım dikkatini çekerim, aşiretiz ve çok şirretiz, akıllı olun!

- Akıllı olun derken...

- Diyorum ki, bu dünya babanızın çiftliği değil, sahipsiz hiç değil! Kişisel, ekonomik ve siyasi menfaatleriniz uğruna havasını, suyunu, toprağını kirletip yok etmeyin! Kendi çocuklarınızın geleceği için başka ülkelerdeki masum çocukların kanına girmeyin! İnsanları sevdiklerinden, evlerinden yurtlarından koparıp, açlığa, acılara, çaresizliğe mahkum etmeyin! Yeter artık! Şu savaşlara, teröre, doğa ve hayvan katliamlarına bir son verin!

- Vay be! Sosyal mesaj da veriyorsun bacak kadar boyunla!

- Vallahi benden söylemesi başkanım... Ben sizleri evlerinize hapsettim, sevdiklerinize sarılıp, dokunmanızı yasakladım. İşinizden, sosyal hayattan uzaklaştırabildim sadece... Fakat benden sonra gelecek akrabalarım bilin ki daha acımasız olacak... Değil eve kapanmak sığınaklardan çıkamayacak, sokaklarda maske yerine oksijen tüpleriyle dolaşacak hale gelebilirsiniz. Bir talimatıma bakar, ona göre!

- Biri bana çabuk kolonya şişesini versin, şu Covid'i de oturduğu koltukla birlikte atın geri dönüşüme! Yeter bu kadar Çin işkencesi! Bir bayram kutlayalım dedik, burnumuzdan getirdi, virüs oğlu virüs!

.......

ON BİR AYIN SULTANI RAMAZAN AYINIZI TEBRİK EDİYOR, HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM...