Bursa
Parçalı Bulutlu
12.4°
enBursa Haber
Özgür ÖGÖZ
Özgür ÖGÖZ
ozgur.ogoz@enbursa.com

MSG seçimi neden önemli?

31 Mart 2018 Cumartesi, 12:16

Ülkemizde müzik eseri sahiplerinin telif haklarını koruyan ve telif gelirlerini toplayarak üyelerine dağıtan iki kuruluştan biri olan Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği'nin (MSG) genel kurulu bugün yapılıyor (Diğer kuruluş MESAM'a kısa bir süre önce kayyum atanmıştı).

12 yıldır MSG'de görev başında olan Garo Mafyan yönetimine karşı ilk kez bu kadar güçlü bir aday listesi rakip olarak seçime giriyor. Candan Erçetin liderliğindeki "değişim hareketi"nde Sezen Aksu, Harun Tekin, Şakir Askan, Zeynep Talu, Ferhat Göçer, İsra Gülümser gibi farklı müzik tarzlarından önemli isimler var (Hareketin liderliği için ilk teklif Sezen Aksu'ya götürülmüş ancak Sezen Aksu, Candan Erçetin'i önermiş).

Değişim hareketinin, seçilmeleri durumundaki en önemli gündem maddesi, dijital ve teknolojik alt yapıda yeniden yapılanmaya giderek gelirleri artırmak, hızlı ve hakkaniyetli bir şekilde dağıtmak.

Pek çok eser sahibinin, aynı zamanda yorumcu olanlar hariç, tek gelir kaynağı olan telif gelirleri; gerektiği gibi toplanıp hakkaniyetli bir şekilde dağıtıldığında, bugün ekonomik açıdan zor durumda olan bazı besteci ve söz yazarları için hayat kurtarıcı olabilir.

Müzik sektörünün farklı alanlarında olan herkesin bildiği gibi, ülkemizde telif gelirlerinin takibi, toplanması ve dağıtılması gerçekten de genel olarak eser sahiplerini tatmin edecek şeffaf ve hakkaniyetli bir sisteme şimdiye kadar kavuşturulamadı. Artık yeni bir yönetime ve yeni fikirlere şans verilmesi gerektiğini düşünenlerin sesi olan Candan Erçetin liderliğindeki hareket de bu yüzden "değişim" mottosunu kullanıyor.

MSG'nin şu andaki başkanı Garo Mafyan da seçim vaadi olarak üyelerin sosyal güvenliklerinin sağlanacağını ve SGK primlerinin de MSG tarafından karşılanacağını açıkladı.

Kenan Doğulu ve Çelik'in de aralarında bulunduğu pek çok sanatçı değişim hareketine destek veriyor. Nazan Öncel'in de değişim hareketini desteklediğini duydum. Bu arada, eser sahipleriyle ilgili bir seçimde tarafsız kalması beklenen MÜYAP'a üye bazı yapımcıların, şirketleri bünyesinde sözleşmeli olan bazı sanatçıları arayarak değişim hareketine karşı kulis yaptığı da kulağıma gelenler arasında.

Telif hakları konusu ve meslek örgütlenmeleri, işin içinde olmayanlar için sanatçılarla ilgili bir detay gibi görünebilir, ancak Türkiye'de üretilen müziğin, telif gelirlerinin oluştuğu en önemli platform olan medyada ne şekilde ve ne kriterlere göre yayınlandığı, bunların hangi sistemle takip edildiği, oluşan telif gelirinin nasıl dağıtıldığı gibi detaylarla birllikte düşünüldüğünde, aslında ülkenin popüler müzik kültürünün niteliğini ve çeşitliliğini etkileyecek bir öneme sahip.