Bursa
Çok Bulutlu
21.9°
enBursa Haber
Özgür ÖGÖZ
Özgür ÖGÖZ
ozgur.ogoz@enbursa.com

Festival şehri Bursa

26 Haziran 2018 Salı, 14:42

Bursa'da durgun yaz günlerine hareket getiren Uluslararası Bursa Festivali'nin 57.si 20 Haziran Çarşamba gecesi Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) eşliğindeki Mazhar Fuat Özkan konseriyle başladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından düzenlenen festivalin açılış konserinde, MFÖ sahneye gelmeden önce BBDSO, Ulvi Cemal Erkin'in "Köçekçe"sini Dağhan Doğu yönetiminde etkileyici bir performansla seslendirdi. Seyircinin uzun süre coşkuyla alkışladığı BBDSO'yu Açık Hava Tiyatrosu'nda baştan sona ayrı bir programda doyasıya izleyebilsek keşke.

Sahneye MFÖ'nün gelmesiyle birlikte orkestra yönetimini de Turhan Yükseler devraldı. İlk şarkı beklenildiği gibi "Ele Güne Karşı" oldu. Arkada senfoni orkestrası, yönetiminde de Turhan Yükseler olunca bazı şarkılarda Eurovision günlerine flashback yapmış olduk. 1985'te "Diday Diday Day" ve 1988'de "Sufi" ile Eurovision'da Türkiye'yi temsil etmişti MFÖ ve o günlerde Eurovision'da geniş bir orkestra tüm katılımcılara eşlik ediyordu. (Mazhar Fuat Özkan olarak tanınan ekibin isminin MFÖ olarak kısaltılması da Eurovision macerasıyla birlikte başlamış.)

MFÖ'yü henüz çocuk yaşlarımda tek başıma gittiğim, Atatürk Kapalı Spor Salonu'ndaki konserlerinde izlemiştim ilk olarak. Geçtiğimiz gece festival açılışında izlerken, ne çok şarkıyla hayatımızdan geçtiklerini düşündüm. Popüler müziğimiz için bir kilometre taşı olan "Ele Güne Karşı" albümleri, şapkalarıyla özdeşleştikleri Eurovision günleri, 90'ların hemen başında dünyadaki pop müzik trendine cuk oturan "Ali Desidero"lu "Geldiler" albümü ve saymakla bitmeyecek, hem şairane hem hit olan "Yalnızlık Ömürboyu", "Bodrum", "Güllerin İçinden", "New York Sokakları", "Bazen" gibi onlarca muhteşem şarkı...

Ben onlara Türkiye'nin Beatles'ı diyorum. Tıpkı John Lennon, Paul McCartney ve George Harrison gibi kendilerine özgü müzikal nüansları olup birbirini tamamlayan üç eşsiz ruh. Örneğin Beatles hayranları bir Beatles şarkısını dinlerken, sözlerin ya da bestenin bu üçlüden hangisinin elinden çıktığını tahmin edebilir. Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur'un hissiyat farklarını yıllar içinde özümsemiş MFÖ dinleyicileri için de durum böyledir; minörlere yolculuk eden Mazhar'ı, yüzü batıya dönük armonileriyle Fuat'ı yakalamak zor değildir onlar için. Dünyanın en iyi vokal gruplarından biri olmalarını da es geçmeyelim.

Konser repertuvarındaki şarkılar senfoni orkestrasıyla pek prova edilmemişti sanıyorum ancak söz konusu MFÖ olduğu için, onların geniş kredisi gereği bu konunun üzerinde durmasak da olur. Festival programında açılış konseriyle birlikte beni en çok heyecanlandıran diğer etkinlik Despina Vandi konseri. Electro Delux ve Ayo konserlerini de kaçırmamaya çalışacağım. Festival programının önümüzdeki yıldan itibaren nicelik ve nitelik olarak daha da güçlü olmasını bekliyorum.

Uluslararası Bursa Festivali dışında Nilüfer Tiyatro Festivali, Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali, Bursa Foto Fest gibi kent vizyonuna artı değer katan başka festivaller de istikrar kazanıyor. Bu tip kurumsal organizasyonların yanı sıra son dönemde özel organizasyonlarda da bir hareketlilik var. Örneğin Mayıs ayında oldukça idealist bir programla Balat Ormanı'nda yapılan ve 4 gün süren Anne-Çocuk Festivali. Dört gün boyunca alanlarında uzman psikolog, avukat, yazar vb konuşmacıların katıldığı, çocuklar için çeşitli animasyonların, gösterilerin yer aldığı ve her gece bir konserin (Gökhan Tepe, Fettah Can, Gülşen, Aleyna Tilki) gerçekleştiği Anne-Çocuk festivalinden bir hafta sonra yine Balat Ormanı'nda Bursa Anadolu Lisesi'nin gelenekselleşen ve artık okul dışına taşmış olan festivali Balfest; Fatma Turgut, Adamlar ve Sattas'ın katılımıyla gerçekleşti.

Kurumsal ve özel festivallerin artarak şehrin farklı noktalarına yayılması, kalıcılaşması ve özellikle BKSTV'nin koltuğuna birkaç festival daha sığdırması dileğiyle.