Bursa
Parçalı Bulutlu
26.1°
Özgür Erdursun
Özgür Erdursun

İşten çıkarma yasağı da mağdur ediyor!

24 Ağustos 2020 Pazartesi, 19:12

17 Nisan 2020'de işçi çıkarma yasağı başladı.

Çalışanları koruyan bir uygulama gibi lanse edildi!... Bu düzenleme çalışanları mağdur etmeye devam ediyor!

17 Eylül 2020 tarihine kadar uzayan bu uygulama, 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzayabilir. Bu konuda yetki Cumhurbaşkanına verildi.

Aylardır 1.168 TL'ye geçinmek zorunda kalanlar, işten ayrılmak istediğinde tazminatsız işten ayrılabiliyor. İşveren istese de tazminatlı olarak işten çıkaramıyor.

İşçi ve işveren tazminatlı olarak işten ayrılmayı kabul ediyorsa bu durum yasalara takılmamalı...

İşverenin işçinin rızası olmadan ve tazminatsız işten çıkarması yasak olmalı...

İşçi işten çıkmak istemiyorsa ücretsiz izin devam etmeli... Ancak; işçi ve işveren anlaşmışsa yasalar tazminatlı işten çıkışa izin vermeli...

1.168 TL ile geçinemeyen işçi, tazminatlı işten ayrılıp başka bir iş yerinde çalışabilmeli, bu durumda hem geçimini sağlayacak ücret alır, hem de sigorta primleri ödenmiş olur. Bu durumda devletin kasasına para girer (sigorta primi ve vergi), ayrıca devletin ücretsiz izin aylığı (nakdi ücret desteği) yükü azalır.

Ücretsiz izne devam eden firma tam kapasite ile çalışamıyorsa, zorunlu olarak çalışanlarını ücretsiz izne çıkartıyorsa, tam kapasite ile çalışan başka bir firmanın çalışana ihtiyacı varsa, işçiyi 1.168 TL'ye mahkum etmenin bir anlamı yoktur. Burada önemli olan işçi tazminatlı işten çıkarılmayı kendi rızası ile kabul ediyorsa, işveren de tazminatlı işten çıkartmayı kabul ediyorsa bu durum yasak olmamalı.

Tazminat ödeniyorsa ve işçinin izni varsa işten çıkış yasağı kaldırılmalı!

İşçi-İşveren ve Devleti koruyan bir yasal düzenleme önerimdir.