Bursa
Açık
10.4°
enBursa Haber
Ömür AKKOR
Ömür AKKOR
omur.akkor@enbursa.com

Anadolu Michelinleri ya da Anadolu'nun en iyi lokantaları

19 Temmuz 2018 Perşembe, 19:21

Yaklaşık 20 yıldır Anadolu'yu yemek için geziyorum. Yemekten kastım sadece yemek yemek değil, yapmak, yazmak, arşivlemek...

Bazen gittiğim bir yere bir değil, değişik aylarda ya da yıllarda bir kaç kez daha gidiyorum. Her gittiğim yerde evlerde yaptıklarım ve yediklerim bir yana dışarda yediklerimi bir kenara yazıyorum.

Bu seyahatler esnasında Anadolu'da birbirinden kıymetli lokantalarda inanılmaz yemekler yiyiyorum. Bu liste aslında çok uzun, ama sizler için bir kısmını bu listede paylaşmak istedim.

Kişisel bir liste olduğunu okurken unutmamanızı rica ederim. Tabii ki Anadolu'nun en iyi lokantaları bu kadar diyemem, ama bunlar benim için "üç yıldızlar."

Herhengi bir sıralama yapılmadan yazdığımı da belirtmek isterim.

DINGILLIGÜL LOKANTASI / IĞDIR KARAKOYUNLU

17 yıllık bir doğu lokantası, sahibesi Leyla hanım da bence eşi nadir bulunur bir işletmeci. Türkiye'de de benzeri yok. Çünkü marketten sadece pirinç ve şeker alıyor. Onun dışında eti eşi kesiyor, kuru fasulyesi, nohutu, unu, buğdayı, bulguru, sütü, yoğurdu, tereyağı, ekmeği, sebzesi, meyvesi hep kendi üretimi...

Çok etkilendiğimi belirtmek isterim.

MİKADO PİDE / AYDIN BOZDOĞAN

Pide deyince Türkiye'deki benim en favori adresim.

Özelikle kıymalı turunçlu, camız kaymaklı peynirli ve tahinlisi efsane.

Eğer yolunuz 200 km. yakınlarındaysa mutlaka düşünün, fazlasıyla değer.

BORDO MAVİ BALIK /TRABZON

Bence Türkiye'nin en iyi balık lokantalarından biri. Karadeniz balıkçılığının da kitabını yazıyor, o da ayrı. Karmakta olta ile yakalanmış mezgiti, domatesli tava barbunu ve palamut kavurması gerçekten mutlaka tadılması gerekir.

Minzi, kum patatesi çubuk turşusu da ilavesi.

LİMAN LOKANTASI / RİZE

Vallaji kimse daha iyi esnaf lokantası bildiğini iddia etmesin. Çok iddia edeceğim ama teknik olarak daha mükemmeli yok. Çünkü birincisi esnaf, ikincisi bakır kazanlarda yemek yapıyorlar, üçüncü de tüm yemekler dev gibi bir kuzine de pişiyor. Yanı sıra da kullandıkları tüm malzeme 1. kalite

Kesinlikle aşçılık öğrencilerine burada staj yaptırmak gerekiyor. Son zamanlarda Türkiye'de en çok etkilendiğim lokantaların başında. Burası için Rize'ye mutlaka gelin derim. Toplam kalite puanı çok çok yüksek, haa bir de bal ve yoğurdu pek güzel, beraber yemenizi tavsiye ederim.

BOLU LOKANTASI / KONYA

Konya'nın en iyi etli ekmek dükkanı, tüm Konyalılar burada yer ve bence gerçekten çok lezzetli. Özellikle küflü Konya peynirli böreğini mutlaka yemeniz gerek.

ÇAYIRCI BAKLA HUMUZ / ANTAKYA UZUNÇARŞI

Akşamdan hamam külhanında pişen bakla ve nohut humusu efsane ve her porsiyon için kişiye özel yapılıyor. Günün her saatinde yiyebileceğiniz humusları ben özellikle sabah tavsiye ediyorum. Yanına getirdikleri turşu ve fırın ekmeği lezzeti bir kat daha arttırıyor.

KÖFTECİ SEZGİN / İZMİR TİRE

Parmak Tire köftesi için efsane bir adres, özellikle nisan ayına kadar köftenin yanında sunduğu rokalı, limon tuzlu pırasa piyazı efsane!

Burada tattığım Tire koyun yoğurdunu gerçekten daha önce hiç bir yerde tatmadım. Ben genel olarak yoğurt deyince Konya derim ama burası bir tık üstteydi. Çok çok lezzetli bir yer olduğunu bir kez daha belirtmek isterim.

SARAY KASABI / KAHRAMANMARAŞ

Tenekede kuzu pirzola, yanında tenekede domates... Bildiğin teneke yahu, olay bu kadar basit, sonuç akıllara zarar!..

7 MEHMET / ANTALYA

Tartışacak ya da yazacak pek bir şey yok, kesinlike çok iyi. Türkiye'de olması büyük şans...

TAVACI REFİK / BURSA KARACABEY

Bursa Karacabey soğan halinde fırında yaptığı tava, kestane şekeri revağında pişirdiği kabak tatlısı ve gerçek peynir tatlısı ile pek meşhur. Etraf illerdeyseniz mutlaka burası için yola çıkın derim. Yaklaşık 20 yıllık bir maziye sahip olan dükkanda unutamayacağınız bir yemek yiyeceğinizi garanti ederim.

KEBAPÇI UFUK / ADANA

Adana'da kebap her zaman ve her yerde iyidir lakin burada biraz daha iyi. Her yıl değişen Adana'nın en iyi kebabçıları listemde bu kez Ufuk en başta. Karataş yolundaki dükkan tüm Adanalıların da en iyileri arasında.

PLATO'DA MOLA / RİZE AYDER YAYLASIAslında bir lokanta değil bir yayla pansiyonu, lakin yöreye ait yemekleri inanılmaz. Dünyanın en iyi yemeklerinden birini burada yiyebilirsiniz. Kaymaklı patates, su böreği, muhlama ve ekşi mayadan ekmekleri inanılmazdı. İnsan masaya oturduğunda sonsuza kadar yemek yemek istiyor.

KATİPLER KONAĞI / ÇORUM

Sahibesi Fevziye Hanım'ın, konusunda derya deniz olduğu mütevazi bir Anadolu lokantası. Renkleri kaybolmasın diye ayrı ayrı basılmış erik, kiraz, çağla, ayva turşusu mu ararsın, yoksa gül yapraklarını limon tuzu ve şekerle kavanozlayıp güneşte 15 gün bırakıp hazır olan pelteyle yapılan gül şurubu mu?

Ne ararsan kendine has, ne ararsan buram buram Anadolu. İskilip dolması, keşkek, su böreği, tandır ekmekleri, madımak ve diğerleri...

LALE LOKANTASI / RİZE ÇAYELİ

Tüm Karadeniz'de kuru fasulye ve sütlaç yedim, özellikle bu ikisinde bence Türkiye'nin en iyisi. Ne daha iyi sütlaç yedim ne de kuru fasulye. Menüsünde bunlardan başka kavurma ve pideler de var. Zaman zaman Trabzon'dan sadece buraya yemek yemek için geldiğimi de bilmenizi isterim.

Bölgenin kesinlikle en iyi lokantası arasında. Trabzon-Artvin arasında bir yerlerdeyseniz rotayı mutlaka buraya çevirin. O sütlaçı yerken beni anacaksınız.

CUMHURİYET LOKANTASI / BALIKESİR

100 yılı geçkin bir süredir devam eden kaç lokanta duyduk ki Türkiye'de, ben şu an işinin başında olan Ali Gökaslan ve eşi Nuran Hanım'a tüm bu emekleri için hürmetlerimi sunuyorum. 1910 yılında Ali Usta'nın yeri olarak açılan lokanta Cumhuriyet'in ilanından sonrada isim değiştiriyor. 1940 yılından beri de aynı yerde hizmet vermeye devam eden Cumhuriyet Lokantası için denecek pek bir şeyde yok. Yemekler de esnaflık da efsane!