Bursa
Parçalı Bulutlu
16.9°
enBursa Haber
Murat Bardakçı
Neslihan GÖNDER
neslihangonder@enbursa.com

Cinsiyet ayrımı olmayan estetik dokunuş

05 Mart 2018 Pazartesi, 19:45

Merhaba sevgili okurlar,

Mart ayının ilk haftasından evren dolusu umut serpiştirerek satırlarıma sizleri sevgi ile selamlıyorum...

Yenilik, tazelenme, hareketlenme dönemlerinin başlangıcıdır mart. Çiçeklere, parlayan güneşlere ve filizlenmeye başlayan doğaya tanıklık etmeye hazırlanıyoruz. Değişim için dönüşüm için hazır mıyız?

Özellikle biz kadınların gündeminde olan, gençliğin masumiyetin ve dişiliğin ifadesi dudaklardan bahsedelim mi bu hafta?

Özellikle diyorum çünkü sadece kadınların değil erkeklerin de gündemindeki yeri oldukça sıcak. Birçok estetik dokunuşta olduğu gibi bazı dudak dolguları da lüks olabileceği gibi ihtiyaç da olabiliyor.

Nedir dudak dolgusu ?

Dudak dolgusu ister yapısal şartlardan kaynaklansın ister yaş almadan kaynaklansın dudaklarından memnun olmayan ve onları daha iri daha şekilli göstermek isteyenler için uygulanan estetik bir müdahaledir.

Doğuştan dudakları ince olan veya yaşın ilerlemesi sonucu incelen ve bu incelikten mutsuz olan kişilere, dudaklarını dolgunlaştırmak, kalınlaştırmak amacıyla uygulanan yönteme dudak dolgusu denir.

DUDAK ŞEKİLLENDİRME

- Klasik

- Hollywood

- Cubid's bow (yay)

- Angelic -melek kanadı

KLASİK DUDAK

- Yaşlılık sürecinde hacmini kaybetmiş bireyler için uygundur

- Klasik dudak en çok istenilen dudak gibidir

- Bu dudak tipinde alt dudak üste göre daha büyüktür

HOLLYWOOD

Bu dudak tipinde üst dudak alt dudağa göre biraz daha hacimlidir

Özellikle alt ve üstü daha dikkat çekmek isteyen bireyler için uygundur

MELEK KANADI-ANGELİC

-Üst dudağa dikkat çeken diğer bir dudak şeklidir

-Burada özellikle üst dudağa hacim kazandırılır

-Aynı zamanda dudağın uzunluğu da artmış olmuş

YAY- CUBİD's BOW

-Bu dudak daha genç görünüm isteyen bireyler için uygundur

-Üst dudak ve yay şekli çok belirgindir ve çıkıntılıdır

-Yirmili yaşlarda ki bireyler için daha uygundur

Neden dudak dolgusu yapılır?

Dolgun dudaklar istiyoruz fakat kalıcı mı olmalı yoksa eriyebilenler mi tercih edilmeli? Bu noktada tavsiyem dudak estetiği için geçici olan dudak dolgularıdır.Hyaluronik asit insan derisinin yapısında da bulunan bir madde. Önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi insan vücudu ile son derece uyumlu ve zararsızdır. Yaş ilerledikçe vücut tarafından salgılanması azaldığı için cilt esnekliği kaybı oluyor. Su tutan bir molekül. Herhangi bir yan etki yapmadan zaman içinde erir. Her hyaluronik asit içeren dolgu için tamamen güvenilirdir diyemeyiz. Üretici firma çok önemli. Sağlık söz konusu olduğunda vücuda enjekte edilecek bir maddede kalite en önemli tercih sebebi olmalı. Bu sebeple güvenilir ürünler tercih edilmelidir. Genellikle 1 ml'lik enjektörlerde bulunan dolguların, bazı firmalarca 0,5 cc'lik enjektörlerde olanları da var. İlk uygulamada tercih genellikle 1 ml olanıdır. Takip eden uygulamalarda ise 0,5 cc'lik olanlar ile devam edilebilir.

Dudak dolgusu herkeste aynı yerlere yapılmaz. Kişiye özel, ihtiyaca göre çalışılmalıdır. Mesela bazı insanların üst dudak kıvrımları çok belirsizdir, öncelikle onlar belirginleştirilir. Bazı kişilerde ağız kenarı aşağı doğrudur, o desteklenir. Bazısının dudağının kırmızı kısmı belirsizdir ağırlıklı o bölgeye yapılır. Bunların yanısıra yaş faktörü ve renkler, zevkler de mutlaka dikkate alınmalıdır. Estetik bir görünüm sağlamak hedeflenir.

Dolguların kalınlıkları değişkendir. Dudak çizgileri ve kenarın belirginleştirilmesi için en uygun dudak dolgusu orta kalınlıkta ve elastikiyeti olanlardır. Böylece dudak fonksiyonları korunmuş, doğallıktan uzaklaşmamış olunur. Özellikle 40 yaş üstü kullanıcılarda tercih bu tarz dolgularda oluyor. Çoğunlukla amaç dudağı dolgunlaştırmaktan çok restore etmektir. Daha kalın dolgular ise dudağın etli kısmının dolgunlaştırılmasında tercih edilmelidir.

OLUŞABİLECEK KOMPLİKASYONLAR

Doğru enjeksiyon doğru teknik ve uygun dolgu seçimi yapılırsa komplikasyonlarla karşılaşma riski oldukça düşüktür.Erken ve geç dönem komplikasyonlar minör ve Majör komplikasyonlar olarak ikiye ayrılmaktadır.

ERKEN DÖNEM MİNÖR KOMPLİKASYONLAR

Uygulamadan hemen sonra veya bir gün sonra ortaya çıkar. Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, eriten ödem, ağrı veya hassasiyet görülebilir. Bunlar bir hafta içinde kendiliğinden geçer.

ERKEN DÖNEM MAJÖR KOMPLİKASYONLAR

Enjeksiyon bölgesine yabancı dokuya tutumuna bağlı alerji çok nadir olarak anafilaktik şoka kadar ilerleyebilir.

ÖNLEMEK İÇİN

Sağlığımızı görüntümüze hiçbir zaman değişmemeliyiz.

Uzman uygulayıcı ile doğru ürün , doğru doz, doğru teknik, doğru bölge ve doğru teşhis gereklidir. Siz siz olunuz araştırmadan ve emin olmadan uygulama yaptırmayınız. Siz değerlisiniz...

Dudak dolgusu uygulama süreci

Dudak dolgusu uygulaması 5 dakikalık bir işlem ama uygulanan teknik, hazırlanma ve masaj aşamaları çok önem arz ediyor. Lokal anestezik enjeksiyondan uzak durmakta fayda var. Dudakta daha çok şişmeye neden olmaması için lokal anestezik enjeksiyon tercih edilmemektedir. Kremin yeterli olduğundan şüpheniz olmasın. İşlem öncesi ve sonrası buz uygulanması, şişlik oluşmaması ve kanamanın çabuk durması için çok önemli. Uygun süre beklendikten sonra masaj ile dolgunun tüm dudağa eşit şekilde yayılması sağlanır. Akabinde dudak kontürü için dudak çizgilerine de bir miktar dolgu enjekte edilir. Dudak dolgularının en güzel taraflarından biri sonucun hemen görülmesidir. İşlem bitimindeki gülümseyen, memnun yüzleri görmekten daha güzeli yoktur sanıyorum. Dudak dolgusunun yapıldığı anda etkisi görülmektedir. Bu yüzden dolgu yaptıran kişi beklediği mutluluğa hemen kavuşur.

Dudak dolgusu uygulaması sonrasında ne kadar sürede iyileşme sağlanır?

Dolgu çeşidine göre farklılıklar gösterebilir. Ancak ortalama olarak 30 dakika süren uygulamalarda hasta aynı gün eve gidebilir.

1- Geçici dudak dolgusu vücutta ne kadar kalır?

Dolguların vücutta kalma süresi markaya, dolgunun kalınlığına, vücudunuzun onu eritme hızına göre değişiklik gösterir. Her uygulama sırasında bir miktar kalır. Böylece uygulama süresi uzar. Uygulama genellikle 8 ile 12 ayda bir tekrar edilmelidir. Kalıcı olan dolgular öncelerde kullanılmaktaydı. Ancak doku arasına kalıcı bir madde konması sakınılması gereken bir durum. Bir yan etki olduğunda veya yaptırmaktan pişman olduğunuzda çıkartma imkanı kalması gerekiyor. Kalıcı, erimeyen dolguları tercih etmemenizi öneririm. Çünkü bunlar sıklıkla dudakta enfeksiyon, alerji ve şekil bozukluklarına yol açabiliyor. Hastanın güvenliği her şeyden önemli.

Her günümüz bir öncekinden daha güzel geçsin. Aynaya baktığımızda gördüğümüz görüntü kendimizinki olsun. Bir başkası gibi olmaya çalışmadan kendimizin farkında olduğumuz güzel günler dilerim.