Bursa
Açık
20.1°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Yine fırsat kaçtı!

01 Mart 2020 Pazar, 18:02

Bir yanımızda şehit cenazeleri, sınırlarımızın hemen dışında da adı konmamış kıyasıya bir savaş... Bu dayanılmaz acı ve duygular içinde futboldan teselli bulmaya çalışıyoruz.

Bu kez oyundan çok, gol sonrası verilen asker selamları öne çıkıyor. Hülasa; ülkemiz çok özel bir dönemden geçiyor.

Bu atmosfer ve duygu dünyası içinde, kentinizin takımı, mutluluk için başvurduğunuz bu mecra size umut vermezse, gülmeyi bıraktık zaten, küçük bir tebessüm için bile nedeniniz yoksa, futbol konuşmak, maç yorumu yazmak içinizden gelir mi?

Ama yıllarınızı geçirdiğiniz mesleğinizin gereği ağır basıyor. O ağır basarken, benim yerimde siz de olsanız, yüreğinize taş basarak bir şeyler anlatmaya çalışırsınız sanırım...

Perşembe gecesi, kandile rağmen tribünler hatırı sayılır biçimde dolulukta... Zaten en büyük gücü buradan geliyor Bursaspor'un... Çünkü, takımda geçen yıl Süper Lig'de mücadele veren sadece bir iki oyuncunuz var. Her yıl, hatta her devre arasında takım değiştirebilen lejyonerlerle toplama bir takım yapmışsınız. Bunu, nedenleri için anlıyorum. Ama onları birlikte oynamaya götürecek çalışmayı yapmak birinci derecede teknik ekibe, sonra da bu işi yönetenlere kalıyor! Demek ki başarısızlık odağını buralarda aramalıyız.

Hakem hatalarına sığınmadan, hastalığı saptayıp tedaviye geçmek gerekiyor. Altay maçında savunma hattının bireysel hataları ve ikinci golün ofsayt pozisyonda yendiğinin arkasına sığınıldı. Bence yeterli neden değil ama, hadi bunu kabul ettik diyelim. İki günlük ara ile İstanbul deplasmanında ve pazar yerini andıran bir sahada nasıl bir oyun tarzı ve ne tür oyuncular ile oynamak gerekirdi? Bunun için kulübede oturacak yer bırakmayan teknik ekip elemanlarının (!) doğru yaklaşımı ve deneyimlerinin devreye girmesi gerekmez mi? Bu denli yaşlı bir takımın iki gün ara ile, futbol maçı havasına giremeden kolayca puan savaşı vereceğini mi düşündüler acaba? Tarzım değil ama rutinin dışına çıkarak teknik ekibe eleştiri getirirken, Ümraniye maçının 55. dakikasından itibaren çıkan tabloyu nasıl görmediler sorusunu yöneltmek istiyorum. Hücumda Seleznov, orta alanda Selçuk sallanıyor, neredeyse yıkılacaklar! Kubilay sadece koşuyor. Takım, bırakın hücum alanını hazırlık bölgesine bile geçemiyor. Takım en canlı istekli oyuncusu da kırmız kart görünce bu maç dışında gelecek hafta da tehlikede diye düşünmeye başladım. Geç kalmış değişiklikler, savunma hattında yapılan radikal değişimler ve toplama takımın defolarını göremeyen gözler ile birlikte kaçan bu büyük fırsatı öfkeyle, hüzünle ve göz göre göre yaşadık. Tepedeki iki takımın puan kaybettiği bir haftayı değerlendiremeyen bir takım, ilk iki hedefini ancak rakiplerin sürpriz başarısızlıkları ile yakalayabilir. Bunun için bile kendi maçlarını kazanması farzdır. Ne yazık ki, sakat ve cezalı oyuncuları ile "varlık içinde, yokluk çektiren" bu kadrodan nasıl umutlanabiliriz?

İç sahada takımı ayakta tutan, adeta gole zorla götüren taraftarı sahaya süremeyeceğimize göre, işimiz şansa kaldı olabilir mi ?

AKLINIZDA BULUNSUN!

Küçük bir araştırma... Lider Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan... Görevi Hatay BŞB Genel Sekreteri... Takımın göğüs reklamı CONCORDE... Telefon, uçak, tablet ve otoların bir bölümünde gördüğümüz bir marka.

İkinci sıradaki Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş... Pozitif Polimetal Bakır İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı... Takıma forma reklamı veren ve şampiyonluk primi de vadeden EMİNEVİM kurumu.

Üçüncü Adana Demirspor Kulübü Başkanı Murat Sancak. İş adamı Ethem Sancak'ın kardeşi. Star Medya Grup Başkanlığı'nın yanı sıra MT Holding bünyesindeki bazı şirketlerin de başkanlığını yürütüyor.

Takımın göğüs reklamı, Sakarya Tank Palet Fabrikası'nın ortağı BMC...

Bilmem anlatabildim mi?