Bursa
Açık
31.5°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Yerli oto Gemlik'e park etti

27 Aralık 2019 Cuma, 23:13

Günlük makalenizi geceden yazarak, sabahın erken saatlerinde okuyucu ile buluşmasını isterseniz, başınıza benim gibi bir iş kazası gelir.

Dünkü yazımda, "yerli ve milli" otonun yapımı neden Bursa'da değil, bu konuda tarihsel geçmişi ve yetişmiş eleman birikimi ile ilk akla gelmesi gereken kent Bursa olmalıdır, türünde cümleler kullanmıştım.

Sabaha karşı yapılan açıklama ile bir süreden beri gizli tutulan yeni otomobilin imalat yeri Bursa ve Gemlik olarak belirlenmiş.

Olsun; böyle yanılmaya can kurban!

Gelelim dünkü tarihi saatlere... Cumhurbaşkanı, yeni oto ile bir süre deneme sürüşü yaptı, sonra da bu projede yer alan veya alması istenen 5 sanayici ile tek tek otonun başında fotoğraf çektirdi. Mutluluklar gözlerden okunuyordu.

Buraya kadar olan gelişmelere bulunacak tek sıfat "gurur verici" olabilir.

Ama, böylesi bir sevince ortak olmak kim istemez?

Olalım ama kafamızdaki soruların da yanıtını arayalım, ne dersiniz!

Dikkatli göz ve kulaklar dünkü güne şöyle bir bakıp, düşünecektir. Örneğin, milyonlarca insanı ilgilendiren "asgari ücret" belirlendi. 2 bin 325 liralık asgari, pardon "standart ücret" yankısı ve tartışmaları dün için güme gitti.

Aslında bunu bile gölgede bırakacak olan bir konu daha vardı gündemde... Cumhurbaşkanı, yerli ve milli ilk otonun kontağını kapattıktan sonra Hereke'de halka hitap ederken, "Kanal İstanbul'u istesiniz de, istemeseniz de yapacağız" dedi. Yani resmen meydan okudu.

Şimdi burada durup, Kanal ve Yerli Otomobil gibi bu iki çılgın proje için "çılgın yorumumu" sizinle paylaşayım.

Her iki projenin ete kemiğe bürünmesi 2022 veya 2023 kadar gerçekleşecek. Dikkat edin burası çok önemli!

İddia ediyorum, Cumhurbaşkanı Erdoğan her türlü seçim sesine kulağını tıkayarak sandığa zamanında yani 2023'te gidecek.

Bu böyle biline...

Her iki çılgınlıkla, enflasyon baskısını, işsizlik belasını, yolsuzluk iddialarını bir güzel bastıracak. Tartışılmasına fırsat vermeyecek. Bu arada, bünyeden kopma ihtimali olan partililerini elinde tutacak. Kurulmak istenen partilerin gündem olma olanağını ortadan kaldıracak.

Sonra da sandıkta karşılığına almaya çalışarak, Türkiye Cumhuriyeti döneminde iktidar olma rekorunun sahibi olacak. Hatta Osmanlı döneminde padişahların en fazla tahtta kalma süresini yeni otomobili ile sollayacak!

İşte buraya yazıyorum!

Gerisini bilmem... İş mi bulursunuz, çocuğunuzu Avrupa'ya mı gönderirsiniz ya da Kanal'ın yanında oluşacak ve Arap zenginlerine kucak açacak olan Yeni İstanbul'da, kendinize rant kapısı mı bulursunuz, orası size kalmış.

Saçmaladığımın farkındayım, ama başka bir şey aklıma gelmiyor. Çılgın projeler, bizim gibi "orta akıllı" bireyleri ancak sersemletiyor. Çıldırmak bile bize göre değil.

Laf kalabalığı sırasında, söylemek isteyip de bu satıra kadar aklımdan çıkan bir şüphe daha var.

Henüz birkaç ay önce İstanbul'u şöyle bir sallayıp geçen deprem, birkaç hafta konuşuldu ama Kanal İstanbul, ısıtılıp yeniden halkın önüne konduğunda bu gerçekten adeta kaçıldı.

Ben buna, "muktedir cesareti" diyorum.

Kanal için deprem konusu kapanırken, yerli milli otonun imalat yeri Gemlik'te mi unutuldu acaba? Bildiğim, duyduğum ve gördüğüm kadarı ile bir ara Gemlik, Cihatlı köyü civarına taşınmayacak mıydı?