Bursa
Açık
31.1°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Yeni Bursa geliyor

16 Aralık 2019 Pazartesi, 23:52

"Milli Savunma Bakanlığı'na ait 4 arazi Büyükşehir Belediyesi'ne uydu kentler inşa edilmesi için devredilecek."

Sihirli cümle böyle kurulmuş!

Birkaç günden beri bakıyorum, Bursa için çok büyük öneme sahip bir projenin nasıl yankılanacağına dair bir yorum göremiyorum.

Acaba neden?

Genelde ve yerelde yetki ve söz sahibi yöneticilerin icraatları için yorum yapmamak artık olağan hale mi geldi?

Yukarıda belirttiğim bu sihirli cümle, meslektaşımız Mustafa Özdal'ın, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile yaptığı söyleşiden alınma...

Tarihi özelliklere sahip, Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemi anıtsal yapılara sahip, Ordu tarafından günümüze kadar muhafaza edilen bu 4 büyük arazi acaba nerede? Kentimizde sadece spekülatörler mi yaşıyor da Başkan yerlerin isimlerini belirtmemiş?

Olabilir!

Ben yine de tahminde bulunmak istiyorum. Belki o zaman, kıymetli olduğunu düşündüğüm bu tür yerler, toplumun da ilgisini çeker de, görüş bildiren kişi ve kurumlara rastlarız.

Uydu kent için düşünülen ve MSB arazisi olduğu söylenen bu arazilerin kent merkezine çok da uzakta olacağını düşünmüyorum.

Birkaç örnek sıralayabilirim. Örneğin Yunuseli Havaalanı... Geçelim, Hava Motorlu Araçlar Komutanlığı... Eğer hastane projesinden vazgeçilirse eski İstihkam Taburu ve şimdi BŞB Stadyumu karşısındaki Sönmez Hastanesi...

Tutturamadım galiba!

Söylemeye ve yazmaya cesaretim de yok, ama belki şansıma bu yeri de bilebilirim. Yazdığımda şimdiden "Yok artık. Bu kadar da değil" diyeceksiniz, diye korkuyorum.

Mesela, şu anda Jandarma Astsubay Hazırlama Okulu olarak kullanılan ve doğal olarak İçişleri Bakanlığı'nın söz sahibi olduğu Işıklar Askeri Lisesi...

Orduevi'nin başka yere taşınacağı zaten söyleşide belirtilmiş. Osmanlı döneminde garnizon olarak kullanılan, sırasıyla Bitinya, Bizans ve Osmanlı saraylarının üst üste yapıldığı alan da işin içinde. Hazır Memleket Hastanesi de taşınmışken (Bu yapıya Muradiye Devlet Hastanesi denmesi içimi sızlatırdı), geriye zaten mezbelelik gibi bir alan kaldı...

Gelişmeler ve tahminler işte böyle. Ben önceden önlemimi alayım da gerisini siz düşünün!

Hem tarihi yapılar ve alanlar korunsun, hem de depremsellik nedeniyle yeni konut alanları oluşsun, gibi iki istek birbiri ile adeta çarpışacak.

Aslında, dönüşüm yapılması gereken arazilerin depremselliğini de önemsemek ve kayalık zeminlere inşa edilmesi gerekmez mi?

Zaman ve maliyet gibi iki unsur yüklenicilerin korkulu rüyası sanırım.

Bu nedenle bu tür bir özenin gösterileceğinden de kuşkuluyum. Deprem riski saptanan ve taşınması düşünülen mahallelerin ismine bir göz atalım şimdi de... Merinos bölgesinin altındaki Sırameşeler, Alemdar, Soğanlı, Gaziakdemir, Fatih, Yeşilova, Altınova ile Altıparmak. Fatih, Yeşilova, Altınova ile Altıparmak dışındaki diğerleri özel bir alana yani Termal Bölge projesinin içine giriyor. Bizler depremselliğe takılmışken, bunca çaba, emek ve ön protokoller, Türkiye'nin yeni gözdesi Katarlı sermaye için olmasın?

Şüphe ve merak aslında korkulacak alışkanlıklar değil. Bu sayede bilinmezlikler şeffaf biçimde ortaya konur ve herkes de tavrını belli eder.

Bu denli öneme sahip bir konuda Bursa nasıl bir tavır içinde olacak?

Her zaman olduğu gibi, üç maymunu oynayıp, görmedim, duymadım, bilmiyorum mu diyecek?

Bekleyelim ve görelim.