Bursa
Açık
20.3°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Virüsün sevmediği bir kentte yaşıyoruz!

09 Nisan 2020 Perşembe, 18:11

Salgının başlaması ile kıdemli bir gazeteci olduğumu hatırladım!

Durun anlatayım. TC. İletişim Başkanlığı Bursa Bölge Müdürlüğü, yaklaşık bir hafta önce başlattığı yayınla, elektronik ortamda "Gündem Bilgilendirme Raporu" sunuyor şahsıma... Düşündüm ve bu jestin nedenini anladım. Çünkü benim "sürekli mavi basın kartım" var, herhalde bu nedenle beni bilgilendirme ihtiyacı duymuşlar, dedim.

İçeriği bir görseniz şaşarsınız!

Avusturalya'dan bile corona haberleri var. Bilgilendirme sayesinde örneğin, Fransa Sağlık Bakanlığı'ndaki bir genel müdürün Jerome Salomon olduğunu öğrenirken, Alman Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp'ın salgın önlenemez hale gelirse, ordu desteği verebilecekleri haberini aldım! Bitmedi; Kuzey Makedonya'daki vaka sayısı hakkında bile bilgi sahibiyim.

Doğal olarak bilgilendirme raporunun altında, önceki günün Türkiye'deki sayıları da var. İçime sinmese de, sanki maç sonucu alır gibi vefat edenlerin 812'ye yükseldiğini karışık duygular içinde bir kez de burada okudum.

İyi güzel de, "bunları bize neden anlatıyorsun?" desenize, ya da diyorsunuz, onu da belirteceğim.

Günlerdir sabrediyorum. Bursa ile ilgili bir yerden fısıltı, yetkili bir organdan bilgi alır mıyım ya da sızıntı gelir mi, diye bekliyorum. Aslında, sosyal medya yazışmaları (bu tanımı da benimseyemedim), fısıltı gazetesi haberleri ile hiç ilgim olmaz, onlara bile muhtaç olduğumu hissetim. Pekiyi, ne mi yaptım?

Oturdum, Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler birimine, Başkan Aktaş'a iletilmek üzere elektronik ortamda sorularımı yazdım.

"Küresel bir salgınla mücadele verdiğimiz bu günlerde, şehrimizdeki gelişmelerle ilgili, hem bir vatandaş, hem de gazeteci olarak yeterli bilgi alamadığımızı düşünüyorum. Kentimizin en önemli yerel yöneticisi ve İl Pandemi Kurulu üyesi sıfatıyla, bazı soruların yanıtını rica edebilir miyim?

1 - Şu anda Bursa'da test yapabilecek kaç merkez var ve isimleri nedir?

2 - 11 Mart itibariyle Bursa merkez ve ilçeler ile birlikte toplam kaç Covid 19 vakası ortaya çıkmıştır? Bunların kaçı yoğun bakım hastasıdır?

3 - Son 24 saat dahil Bursa'daki toplam can kaybımızın sayısı nedir?

4 - En riskli görülen bölgeler hakkında bilgi verebilir misiniz?"

Yazıyı kaleme alırken (bu deyim de eskidi) 25 saat olmuş ve henüz bilgi yoktu.

Herhalde, rakamsal açıklamalar yapılamıyor ya da tek elden yapılıyor, bu nedenle ben yine merakta kalacağım! Bilmiyorum, siz de merakta mısınız?

Sonra da birkaç eş dost, biraz yetkili, biraz temkinli yakınlarıma sordum, pembe değil ama açık gri bir tablo çizdiler önüme koydular. Sadece şu anda iki test laboratuarı hizmet veriyormuş, UÜ Tıp Fakültesi de şu anda kendine ulaşan vakalar için test yaparken, yakın gelecekte laboratuar hizmetini tam olarak verebilecekmiş. Vaka sayımız da pek yüksek değilmiş. Ne diyelim, buna da şükür. Demek ki Bursa, canını seven, rahatını ancak böyle bir durumda bozan insanların yaşadığı ve yeni gelenlerin de buna uyduğu bir kentmiş

KRİZ FIRSATA NASIL DÖNÜŞÜR?

Salı günü yayımlanan makalemde, bir bilim insanının geçmişteki sağlık kurumları ve Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirilen "sahra hastaneleri" ile ilgili sözlerine yer vermiştim. Sağlık Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık...

Aynen şunları söylemişti ekranda...

"Sahra hastaneleri biner kişilik iki adet kurulacakmış. Hem de 45 günde... Geç olabilir. Eğer Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sağlık örgütleri dağıtılmasaydı, bu hastaneler bir haftada kurulabilirdi."

Şimdi, bu hastaneler ile ilgili asıl niyet ve çalışmalara şöyle bir bakalım. Saltık Hoca da benim gibi geçici sahra hastaneleri kurulacak sanıyormuş. Aynen İBB Başkanı İmamoğlu'nun önerdiği ve şimdi atıl durumdaki Atatürk Havaalanı'nın boş binaları ve içindeki bir alanı kastederek söylediği gibi...

Hiç de öyle değilmiş. Yeşilköy ve Sancaktepe'deki iki hastane projesi çok kısa zamanda da değil, bir süre önce yapılmış sanki... Çünkü bu binalar kalıcı olacakmış ve kendi ifadelerine göre daha farklı bir fonksiyon da üstlenebilirmiş salgın sonrası... Her iki projenin yanında, biri askeri olmak üzere hava alanları var. Yani Avrupa'dan, sağlık turizmi için gelecek turistler için mükemmel bir seçim! Cumhurbaşkanı ticaretten gelme olduğunu her daim söylüyor. Sağlık Bakanı da çok genç yaşta hastane, sonra da üniversite kuracak kadar bu konuda yetenekli. İşte size mükemmel bir örnek... Buna "krizden fırsat yaratmak" denmez de ne denir? Bu gerçekten de benim varsayımım. Duyum falan yok. Sadece dün öğle saatlerinde CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, hazırlıkların daha önce başladığını, bu inşaatları ihalesiz üstlenecek olan Rönesans Holding'in 10 Mart'tan itibaren araç-gereç hazırlığı yaptığını iddia etti. Bu firmanın bu konularda deneyimi de büyükmüş. Daha önce Başakşehir'de Şehir Hastanesi ve Beştepe Sarayı'nı da inşa etmiş.

Bunları duyunca aklıma ne geldi biliyor musunuz? Bursa'da bir ara "termal bölge" efsanesi dolaşıyordu ya... Bir proje müellifi, her belediye başkanı adayının önüne bunu koyuyordu ya, hatta başka projeleri kabul ettirdi ve bunlar da yarıda kaldı ya... Olsun bu kez hayal gerçek mi olur, ne dersiniz?

Şeytan dürttü denir ya, ben de dayanamadım hatırlattım!