Bursa
Açık
32.2°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Vakıfköy'de mucize bir tatil!

05 Nisan 2020 Pazar, 21:30

Yıl 1987...

Sonbaharın tüm hüznü ile kapladığı Vakıfköy'de, genç ve amatör takım oyuncularına, fidanlık civarında kros yaptırıyoruz. O sırada ben ve Vahit İleri, dört alt yapı grubunun çalıştırıcılarıyız. Antrenman öncesi A Takım teknik direktörü, beni yanına çağırdı ve "bu hafta deplasmanda ve toprak sahada oynayacağız. Bu gün çocuklara kros yaptırıver, biz de sizin toprak sahada taktik prova yapalım" dedi. Bunu emir kabul ettik ve sahayı A Takım'a tahsis ettik. Bizim çocuklar, Vakıfköy Tesisi'nin çevresinde tur atarken ben de taktik çalışmayı seyrediyorum. Üst taraftan biri koşarak geliyor ve bağırıyordu. Yaklaşınca malzeme sorumlusu rahmetli Ali Sultansu olduğunu fark ettim. Hem koşuyor hem de "hocam...hocam... Ligleri durdurmuşlar. Galiba yeniden 1.Lig'de kalıcazzz" diye teknik direktöre doğru nefes nefese yaklaştı. Öğleden sonraki bültenlerden birinde Bölge İdare Mahkemesi'nin 1 ve 2. ligleri durdurma kararı açıklanmış meğer...

Bunun ne anlam ifade ettiğini, ne tür bir sonuç verdiğini anlatabilmek için biraz geriye gidecek ve "Gazi'nin Stadyumu" kitabımdan bir bölüm aktaracağım.

SÜRPRİZ MAHKEME KARARI

Bursaspor'un resmen küme düştüğü 1986-87 sezonu bitiminde Kadir Şankaya yönetimi genel kurula gider ve aday olmayacağını açıklar.

Sürpriz bir gelişmeyle, Bursaspor formasını 12 yıl giyen, eski futbolcu Orhan Özselek başkanlığı üstlenebileceğini haykırır kongre salonunda...

Özselek'e futbolcu arkadaşları destek olunca, liste oluşur ve Bursaspor'da yeni bir model yani "futbolcu başkan" dönemi başlar.

Takımın başına 2. Lig'de iddialı olabilmek için Nevzat Güzelırmak getirilirken, birkaç transferle kadro güçlendirilmeye çalışılır.

Bu arada bazı kulüplerin şike iddialarını ortaya atarak yargıya başvurması, 1986-87 sezonu bitmeden Bursaspor'u da harekete geçirmiş ve Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurulmuştur. Yönetim Kurulu üyesi avukat ve eski futbolcu İrfan Rubacı, Başkan Kadir Şankaya ve 2. Başkan Ayhan Özdemir'in oluru ile ligin ikinci yarısında hemen her maç sonrası itiraz dilekçesi yazarak Futbol Federasyonu'na gönderir. Sezonun bitişiyle birlikte Yargı da tatile girmiştir.

Yeni sezon başladıktan sonra tüm itirazlar dikkate alınır, deliler ortaya konur ve mahkeme de iddiaları yerinde bulur. Böylece Ankara Nöbetçi İkinci İdare Mahkemesi emsal kararlara dayanarak ligleri durdurur.

Mahkeme'nin durdurma kararını vermesindeki en önemli bulgu, bir önceki sezonda oynanan ve Boluspor'un Zonguldakspor'u 2-1 yendiği karşılaşmaya, Kocaelispor'un şikeli olduğuna dair yaptığı itiraz ve açtığı davadır. Mahkeme bu itiraza dayanarak, yürütmenin durdurulmasına ve Kocaelispor'un Birinci Lig'e yükseltilmesine karar verir. Futbol müsabaka yönetmeliğine göre, iki kulübün futbolcularının aralarında anlaşıp şike yapması durumunda, her iki takımın da maçı hükmen mağlup bitirip, 4'er puanının silinmesi ve bu hesapla, Bursaspor'un da ligden düşmemiş kabul edilmesi gerekir. Bursaspor da Ankara Bölge Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne başvurur. Mahkeme, itirazı haklı bularak, Bursaspor hakkındaki yürütmenin durdurulmasına ve Birinci Lig'de oynamasına karar verir. Federasyon da, bu karara uyarak Bursaspor'un tekrar Birinci Lig'e alınmasını onaylar.

Karar açıklandığında Bursaspor, 2. Lig'deki ilk maçını Aydınspor'a karşı yapmış ve 4-0 kazanmıştır. Durdurma kararı açıklandığında, toprak zeminde oynayacağı Zeytinburnu maçı için Vakıfköy'deki toprak sahada antrenmandadır. Mucize ile gerçek arasında gidip gelen futbolcular da şaşkındır.

REKOR TAKIMLI 1. LİG MÜCADELESİ

1987-1988 Sezonu Bursaspor

Bursaspor ve liglerin kaderini mahkeme kararı belirleyince, bu kez takım sayısı rekor sayıya yani 20'ye çıkarılır. 1987-88 sezonu bu nedenle en uzun lig özelliğini taşır. Takım sayısındaki bu oynamalar, Türkiye Futbol Federasyonu'nun özerk yapıya kavuşmasıyla sona erer. Kısa bir aradan sonra başlayan ligde Bursaspor, ilk maçını deplasmanda ve Kocaelispor ile yapar ve sahadan 2-0 galibiyetle ayrılınca moraller iyice düzelir.

Bursaspor, üç puan sisteminin ilk kez uygulandığı ligde beşincilik elde ederken, attığı 63 golle, kendi rekoruna imza atar. Galatasaray'ın şampiyon olduğu o sezonda, Bursaspor da, Fenerbahçe ve Trabzonspor'u geride bırakmayı başarır.

İşte öykü böyle... Yine bir mecburi ve süresiz bir tatile çıkmışken, bizzat yaşadığım bir anıyla, futbolsuz günlerinize az da olsa katkı vermek istedim. Bol gollü, doyurucu bir oyun ve Bursaspor'un yine 1. Lig'e yükselmesi dileğimle...