Bursa
Açık
24.7°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Timsah zorda!..

09 Ağustos 2020 Pazar, 21:04

Her türlü başarı ve başarısızlığı, kent olarak birlikte yaşadığımız Bursaspor'a "yeşil timsahlar" yakıştırması yapıldığında çoğumuz şöyle bir durmuştuk. Aslına bakarsanız bende pek etki uyandırmamıştı. Nedeni de basit; doğduğum bu şehre gönülden bağlı, buradan başka bir yerde yaşamayı aklından bile geçirmeyen biri olarak, futbolun oyuncu, teknik adam ve gazeteci tarafında bulunduğumdan kaynaklı bir tepkisizlik olabilirdi. Lemi Keskin arkadaşımızın ete kemiğe büründürdüğü, unutulmaz futbolcu Mususi'nin İntertoto başarısını anımsatan ilginç gol sevinci ile markalaşan "timsah" bazıları tarafından eleştirilmişti bile... "Türkiye'de timsah mı var?" diyenler de vardı, aslanı çocuklar mı gördü, kartal sanki sürekli tepemizde mi uçuyor diyen de...Kanarya için pek de ses çıkarılmazdı, zaten o da yırtıcı değil zararsızdı.

Neyse işin magazin tarafından uzaklaşıp günümüze doğru gelelim...İçinde bulunduğumuz an itibariyle gerçekten "timsah zorda..." Bırakın, sürünmeyi, buna bile gücü yok, nefes bile alamıyor...Öldü ölecek...Yıllardır tekrar ettiğim gibi bir daha söyleyeceğim. Bu şehirdeki hemen her yaştaki insan Bursaspor'u, Vakıfköy'ü ve Atatürk Stadyumu'nu bilir. Hayatında canlı maç seyretmeyen, kadınlı erkekli gruplar canları sıkılınca "Ne olacak Bursaspor'un hali?" diye sorarak sohbet konusu ederler. Sadece yayın organlarından bilgisi olanlar da takımdaki gençlerin sayısına bakmadan, mevzuya katılmak için "Vakıfköy'den neden adam çıkmıyor? Galiba torpil yapıyorlar zengin çocuklarına" diye söylenir. Aslında Vakıfköy'ün yol ayrımını bile bilmezler ve hiç gitmemişlerdir. İşte bu şehirde oturan bizler ve işte zordaki Bursaspor...

Ben soruyorum ve kendi kendime yanıt bulmakta çok zorlanıyorum:

"Ne olacak Bursaspor'un hali?"

Tamam, olağanüstü genel kurul kararı alındı. Şimdi cengaver bir başkan ve onun yanında durmaya cesaret gösterecek can yoldaşları aranıyor. Şunu da belirteyim, kongre kararı öncesi, taraftar liderleri ile başkanın birlikte görüntüsü ve ardından gelen başkan açıklaması beni ürküttü. Bu resim insanları tedirgin eder ve yönetici bulmak da hayal olur!

Gerçekten de zor mu zor bir görev yöneticilik!.. Sonunda tebrik, taltif yerine lanet, biraz küfür ile yüklü bir alacak ve bolca cefa var.

O zaman bu göreve nasıl talip olunur? İşin sırrı da burada...

500 milyon lira borç, ödenemeyen maaşlar, olmayan futbol takımı kadrosu ve teknik adamlar...Buna karşın kuru kuruya üç tesis...Onların da, faturalar ödenmeyince elektriği bile kesiliyor!

Söyleyin içinizde kalmasın "a be şeker kardeşim o zaman bu yazıyı neden yazıyon, otur oturduğun yerde?" diyorsunuz buraya kadar okuyabildiyseniz...

Haklısınız, ne diyeyim ben de nafakamı buradan çıkarıyorum ama, durun bu kadar da basit değil yazma nedenim.

Şimdi de öneri faslına geçiyorum...

Acil kurtuluş reçetesi

Önce bir başkan adayı çıkmalı, ya da çıkacak... Hemen en kısa zamanda başkanlık ve daha yöneticilik yapanlar, kongre öncesi onun etrafında toplanarak bilgi verecek (Tabii tek aday olursa)...Varsa öneri getirecek...Sonra da başkan adayı ve yönetici olacak arkadaşları yalnız bırakılmayacak. Örneğin, siyaset dışı bazı kurum ve işletmelerden birkaçı, personel maaşı ve kısa çalışma ödeneği konusunda yardımcı olacak. Tüm deplasman masrafı iş dünyası temsilcileri arasında pay edilecek...En azından yönetenlere moral kaynağı olacak bu durum...Yönetim de eline geçecek az miktar gelirle, en yakın borç taksitini ödemeye çalışacak...

Bu arada, Bursalı teknik adam kardeşlerim de, ikinci elden, sözleşmesi biten bu ligin işe yarar oyuncularının listesini kulübe gönderecek...Bunlar daha önce bu görevi yapmış kişiler ve yönetim adayları tarafından değerlendirilecek. Dikkat ettiyseniz, bunlar yönetim ve teknik kadro dışındaki kişiler tarafından yapılacak işler...Teknik kadro daha sonra belirlenebilir.

Daha uzun vadeli büyük proje nitelikli önerilere gelince...

BŞB Stadyumu'nun, henüz yüklenici şirketler tarafından inşaatı sonlandırılıp kabul işlemi yapılmadığından, maç organizasyonu dışındaki ek bölümlerden gelir elde edilemiyor. İvedilikle BŞB ve başkanın yapması gereken bu işlem var. O zaman tribün altındaki iş yerleri ne ölçüde kiralanabilirse, ya da yardım amaçlı büro alarak da kullanılabilir, bunlar kiralanacak. Buradaki hastane inşası bitirilip devre girmiş olsaydı, gelir kapısı hemen açılacaktı. Bu öneriyi mesai arkadaşım Nail Özer sürekli gündeme getiriyor ama henüz somut bir adım yok .

..Ve Özlüce Tesisleri...Bu yerin Hazine'den Bursaspor'a hibe yolu ile geçirilip, satılarak elde edilecek gelirle borçların ödenmesi konusu, önemli isimler tarafından dile getirildi. Bu konu bu kentin bir ferdi olarak beni pek de memnun etmiyor... Ama en azından buradan nasıl bir gelir elde edilebilir bunun araştırması yapılabilir diyorum.

Unutmadan, bu lig için Bursa'da teknik kadroyu oluşturabilecek isimler de mevcut...Onlardan özveri beklenerek, bu ara dönem geçilebilir desem, kim bilir bana neler söyleyeceksiniz! Olsun ben yine hatırlatayım.

Unutuyordum en somut önerim sona kaldı. Yasal ve bürokratik kolaylıklar sağlanarak, tüm Bursasporlular için "kombine kampanyası" yapılabilir. Maçlar seyircili olsun olmasın, sezon başında alınacak kombineler, Yönetim Kurulu için "can suyu" olacaktır. Diyelim ki, sezon başında seyirci alınmadı... Ödemeler nasıl emanete alınır, TFF ne tür bir kolaylık gösterir bilemem. Ama bildiğim, bir formül bulunarak bu kampanyanın ivedilikle yapılması gerektiği...

Maça gelsin gelmesin tüm Bursa'nın katılımıyla tabii...

Maraton Tribün'den ilk kombine de benden, söz veriyorum.

Kim başkan olursa olsun, kim teknik kadroyu kurarsa kursun, bu mutlaka yapılmalı. Yoksa bırakın sürünmeyi "timsah" bir daha nefes alamayacak!