Bursa
Açık
31.7°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Testlerimin sonucunu aldım!

26 Mart 2020 Perşembe, 23:20

Uygulamak istediğim bir kararım var... Mümkün olduğu kadar, virüs ve salgın kelimelerini içeren haberleri, özellikle yorumları izlememek. Bu arada yasakları çiğnemek için türlü cambazlıklar yapan ve bunu zekâ ürünü olarak pazarlamaya çalışanları da görmezden gelmek. Kısaca bu sıkıntılı ve benzersiz dönemin magazinine bulaşmamak. Bence en tehlikeli virüs bunlar!

Bunların yerine ne yapmalı?

Meslektaşım Can Ertan, yerinde bir davranış ve kendi karakterine uygun biçimde, kitap ve müzik önerisinde bulunurken, insani değerleri ortaya koyan anılar paylaşıyor. Ben de bu davranışına katılıyorum.

Kendim için; henüz düşünme aşamasındayım, oda içi kısa antrenman programı yapacağım. Aynen Antalyaspor'un evlerindeki oyunculara uyguladığı gibi, ama benim kendi dozumda...

İşin fantezi tarafı bir yana, daha iyi gelen bir yöntem var. Uzun süre aramadığınız çocukluk, okul ve takım arkadaşlarınızı aramak, çoğu 65 ve üstü ve evde olduğu için yaptıklarını öğrenmek iyi geliyor şimdilik.

Zaten evden yazdığım makalelerime devam ediyorum. Bunun için bilgi toplamak ve görüşme yapmak gibi uğraşılar da rutin biçimde sürüyor.

Ama daha önemlisi, siz arkadaşlarımı, internet ortamındaki dostlarımı da belli etmeden testten geçirmek. Hangi makale daha fazla ilgi gördüyse bundan bir sonuç çıkarabiliyorum.

18 Mart günü yazdığım makalenin başlığı "Test...Test...Ve yine test" şeklindeydi. Orada yazdıklarımı gözden geçirdim ve 8 gün içinde bir değişim olup olmadığına bir baktım.

Farklı görüştekiler, siyasal topluluklar birlikte hareket ettiler mi? Sağlık Bakanı'nın ilk günlerdeki tutumu ve Bilim Kurulu oluşturarak işe başlaması nedeniyle, bu sorunun yanıtı evet gibiydi. Aradan geçen günlerde, özellikle sağlık çalışanlarının riski ve özlük hakları konusunda hafifçe bir sitem ve eleştirel yorumlar oldu.

Şeffaflık mottosu ile ortaya çıkan ve bunu benimseten "özel sektör kökenli bakan" giderek yıllarını siyasete vermiş isimlerden bile baskın çıkarak, istediğini açıkladı, istemediğini es geçti ve genelden hiç söz etmeyerek, bulunduğu noktadan hiç taviz vermedi!

Türk Tabipleri Birliği'nden de Bilim Kurulu'na üye alınmasına karşın, Bakanlık ve TTB arasındaki bilgi ve görüş paylaşımları henüz ortada buluşamadı.

Görülmemiş bu salgın karşısında bile bilimsel yöntemlerin karşısında, genelde orta yaş üstü kesim ağırlıklı biçimde, kadercilikten yana oldu ve "bize bir şey olmaz" sakızı çiğnendi durdu!

Testlerden biri de egolarımızı bir kenara bırakarak toplumcu bir anlayış sergileyip sergilememek konusundaydı. Sokağa çıkma ısrarı başta olmak üzere, bazı insanlık fukarası ve akıl yoksunu varlıkların, yaşlılara karşı gösterdikleri tutumdan dolayı bu test de olumsuz sonuç verdi şimdilik...

Sahip olduğumuz ve yanı başımızda duran değerlerimizi fark edebilme testi de bence belirsiz. Çünkü kimsenin beyninden geçeni öğrenme yetisi henüz bende yok. Görebildiğim ve hareketlere bakarak anlamaya çalıştığıma göre, bu duygu güçlenecek gibi görünüyor. Henüz test gri tonda!

Geçmişin kâr-zarar hesabını yapabilme testi de diğeri gibi muğlak. Onu sokağa çıkabildikten sonra yüz yüze karşılaştığımız yakınlarımızın tutumundan ancak öğrenebiliriz.

Ne para, ne ün, ne de kariyer, sağlıklı biçimde bir nefes alış verişi kadar değerli mi testi de, virüsü taşıdığı saptanan ünlülerin durumundan anlaşılabilir. Yurt içinde ve dışındaki futbol dünyası ünlülerinden bunu görebiliyoruz.

Kıbrıs Barış Harekatı sırasında ortaya çıkan ulusça birlikte olma kavramı, 1999 depremindeki halk dayanışması bu salgında henüz şeffaflık kazanmadı. Bakalım hangi babayiğitler, önce Sağlık Bakanlığı'na, sonra da küçük işverenlere destek vererek, çalışan kesime rahatlık sağlayacak. Bu testten olumlu bir sonuç çıkması pek mümkün görünmese de yine de bekleyelim derim.

Hani futboldaki "dört büyükler"var ya (Bizim Bursasporlular itiraz edecekler buna, biz beşinci şampiyonuz), muhalefet sözcülerinin dilinde sakız olan "beş büyükler" (kim olduklarını gerçekten bilmiyorum) alacaklarının taksidini bir süre erteleyerek, elektrik, doğalgaz dağıtımı ile köprü ve otoyol geçişlerinde bir jest olur mu bekleyelim ve "işte şimdi gerçek birliktelik oldu" diyebilelim.

Sağ kalın lütfen.