Bursa
Açık
31.6°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Söz bitti, artık yazıyorum!

16 Kasım 2019 Cumartesi, 09:46

Bursa medya düzeni içinde, uzun yıllar TV ekranlarında farklı programlar yaparak, toplumu bilgilendirmeye çalışırken, bu arada içimi dökme fırsatını da aradım. Çoğu kez isteğime ulaştım. Bazen de sözlerimi özenle seçerek, çalıştığım kurumların yayın politikasına uyum sağlamaya çabaladım. Sadece bir konuda içim rahat oldu. Direktifle ne yazı yazdım ne de görsel bir program gerçekleştirdim. Zaman zaman küçük ricalara kulak verme dışında kendimi ve mesleğimi incitmediğimi söyleyebilirim. Özellikle belgesel yapımları ve güncel konularda programlar hazırlayarak, kendime farklı kanallar açtım. Böylece "yönlendirme" belasının dışına çıkmayı başardığımı sanıyorum.

Şimdi...

Önemini, etkisini bilemediğim, buna karşın "kaçınılmaz" diye tanımlanan bir mecrada sözümü söylemek, toplumu gerçeklerle buluşturma amaçlı bir döneme giriyorum. Kısacası, dijital medyanın tam ortasında konumlanacağım.

Farklı bir araç da olsa, ben yine işin odağına Bursa'yı koyacağım. Bu kadim şehir neydi, ne oldu sorusuna yanıt bulmaya çalışacağım.

Bu arada paylaşımlarınıza da kulak tıkamayacağım doğal olarak...

Günlük makale yazılarımın yanı sıra spor ve özellikle futbolda size farklı pencereler açma uğraşı içine gireceğim. Önceki yıllarda kenarda kalmış konuları açığa çıkaran Not Defteri adını taşıyan belgesel nitelikli çalışmam yine olacak. Tüm çalışmalarımda doğru bilgilendirme ve yerel-genel ayrımı yapmadan daha geniş bir kitlenin ilgisini çekecek bir içeriği şimdiden vaat ediyorum.

Bu kadar önsöz yeter sanırım, artık bilgilenme, yorumlama ve yazma zamanı.

Bir devir kapanıyor

Bu ilk buluşmada, ho -beşten sonra kentimizi yakından ilgilendiren bir konuya da değinmeden geçemeyeceğim. Son birkaç yıl içinde Bursa'nın gözü kulağı olan iki medya kuruluşu, aşama aşama küçülmeye gitti. Örneğin Medya S yaklaşık 40 kişilik bir kadro ile yayın yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Eskilerin deyimiyle bu kuruluşun "refiki" Olay Medya küçülme sürecini birden hızlandırarak, TV ve radyo yayınlarını 31 Ekim 2019 tarihi itibariyle sonlandırdı. Bir anlamda Bursa'nın gözü, kulağı, ağzı ve dili tutuldu. Biliyorum, çok sayıda izleyici ve okuyucu, son yıllarda Bursa medyasındaki gelişmeler bakarak "Bu denli İktidara yakın olunursa, sonuç da bu olur" diyecek, ya da diyor.

Mesele bu denli basit değil.

Kapanan ya da küçülen yayın organları değil, kentin organik yapısı veya geleceği...

Çünkü yaklaşık 45 yıllık bir dönem bitiyor. Şehrin egemenleri, medya ile birlikte etkinliklerini yitiriyor, yerini yeni bir kuşak ve bilinmezlik alıyor.

Şimdilik fragman olarak bu kadarı yeter... Bu konuyu daha ayrıntılı biçimde diğer yazılarımda anlatmaya çalışacağım.