Bursa
Açık
17.7°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Salgın bitecek mi? Bill bakalım!..

10 Ağustos 2020 Pazartesi, 18:26

Yazmaktan ve düşünmekten dolayı sıkıntımı azaltarak evde oturmayı inatla sürdürüyorum. Bu arada, daha önce yaptığım sıradan etkinlikler şimdi gözüme çok kıymetli görünüyor. İşte birkaç örnek... Arada sırada, bir dostumla Mahfel'de oturup çay içip sohbet etmek... Haşim İşcan Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi arasında kalan o büyük ve ilginç adada, daha önce geçmediğim bir sokaktan geçmek... Abdal fırınından alacağım simitle çayı yudumlamak... Hüzün dolu da olsam, Ulucami'deki bir cenaze namazına katılmak...

Eski mahalleme giderek Çukur Kahve'de bilmece çözmek gibi...

Buna, dernek çalışmaları ve kısa futbol tartışmalarını da ekleyebilirim. Zaman uygunsa, örneğin Oylat Mağarası veya İznik'teki ören yerlerinden şöyle bir geçebilmek ve dönüşte köftenin tadına bakmak da olabilir.

Masumane, fazla emek ve masraf gerektirmeyen küçük şeyler bunlar.

Ama, şu anda bunlardan fazlasıyla mahrum durumdayım. Hava kararmadan da eve girmek mecburiyetim var. Çünkü saat 20'den sonra cadde ve sokaklar biz 65+ grubuna kapalı. Yine bunları ve yapamadıklarımı düşünürken bir haber gözüme çarpıyor. Dünyanın en zengin insanlarından birinin, salgına dair bir yorumundan söz ediyordu. Başlık da şöyleydi:

Bill Gates koronavirüsün biteceği tarihi verdi, şoke etti!

Siz olsanız, bu habere hem ilgi duyar, hem de ürkmez misiniz? Bu muhterem şahıs (!) hekim değil, bilim insanı da sayılmaz ve sadece sayma, sayılma kelimesine parası kadar yakın biri... Harika sıfatını da yakıştıran çıkıyor sanırım... Öyleyse bu haber neden çıktı, merak ettim gerçekten...

Haberin devamında, hem merakımı giderici, hem de daha önce ürettiğim "komplo" sayılabilecek teoriye cevaplar vardı sanki!..

Adam diyor ki "koronavirüs salgını, zengin ülkelerde daha erken bitecek ve 2021'in sonuna kadar aşı ile birlikte sorun çözülebilecek. Ancak dünyanın geri kalanı için virüs ancak 2022 sonunda bitecek."

Gates, bir yandan bunu söylerken, diğer yandan aşı geliştirme çabalarında çok büyük bir baskı olduğunu, düzenleyicilerin, aşıların güvenli veya verimli olduğunu bilmeden insanlara verilmesine izin verebileceğini de iddia etmiş.

Buna ne demeli? İnsanlık ölmüş mü diyelim, yoksa aşı yoluyla öldürülecek mi?

Bu zengin adam, hem aşı ile sorun çözülecek diyor, hem de aşıya güvenilmeyebilir diyor. Ne demek istiyor? Ben doğrusunu bulamadım doğrusu!

Şimdi ben ne yapmalıyım? Sokakta gezerken, maskesini cebine koyan veya hiç taşımayan, mikrofon uzatıldığında "ben virüse inanmıyorum zaten" diyenlere özenerek "bu tip zengin ve dünyaya egemen insanlar, bu virüsü icat ettiler. Şimdi de aşıyı yaparak milyarlarca insana satıp zenginliklerine zenginlik katacaklar mı" diyeyim? Haberin devamını okuyunca, benim bu akıl dışı teorime yakın duranların olduğunu da fark ediyorum.

Trump'ın danışmanlığını da yapan Roger Stone isimli şahsın, salgınının yayılmasında Bill Gates'in rolü olabileceğini söylemesi de bu komplo teorisini güçlendirmiş. Bu söylentinin bir nedeni de Gates'in salgını önlemek için vakfından 300 milyon dolar bağışta bulunmasıymış. Adam, yardım etmiş ama suçlamalardan kurtulamamış! Biz de vakıflar kamudan destek alırken, ABD gibi bir ülkede, özel vakıf aracılığıyla salgınla mücadele etmenin ne anlama geldiğini benim anlamamam normal değil mi!

Gates'in parası benim çenemi yormadan, bu harika zenginin testler konusunda söylediklerine de bir bakalım isterseniz. "Sonuçları üç günle bir hafta arasında çıkan testler için para ödemek delilik" demiş Gates...

Bu açıklamalar, bizim moralimizi bozar mı? Testlere olan güvenin pek de iyi olmadığı şu günlerde, halk bundan etkilenir mi? Bunu anlamak için, düğün ve asker geçirme konvoylarına, kentlerin en işlek caddelerine, çarşı ve pazarlara bakmak yeterli olur diyorum! Gördüklerinizin yorumunu yapmak için, hekim veya tıp bilimi insanı olmaya gerek yok. Bıll Gates gibi düşünelim yeter!

Virüs, insan üretimi mi?

Dış haberler servislerine düşen bir gelişmeye göre, yine Çin'de farklı ve korkunç bir hastalık daha türemiş. Vebanın bir başka türüymüş. Bunu da duyunca, komplo tarafım iyice ağır basmaya başladı, kendimi tutamıyorum bir türlü... Önce Covid- 19, şimdi de "tarihin en ölümcül salgınlarından" diye nitelenen "bubonik veba" Çin'de İç Moğolistan bölgesinde ortaya çıkmış ve 3 no. lu alarm verilmiş. Ne anlama geliyorsa bu alarm...

Bilgi bu kadar da değil, Orta Çağ'da 50 milyon insan ölmüş bu salgından...

Hadi Orta Çağı geçtik diyelim... Tam yüz yıl önce Birinci Genel Savaş çıkarılarak, iki imparatorluk yıkılmış ve haritalara değişmiş insan eliyle... Enerjinin tükenme noktasına geldiği, küresel ısınmanın gün geçtikçe arttığı bir dönemde, acaba bu salgınlar neyi anlatmaya çalışıyor bizlere...

Doğal nimetlerin paylaşımında, insan nüfusunun aşırı çoğalması ne ölçüde etkendir? Dengeyi sağlamanın yolu, acaba bu yoğunluğu azaltmaktan mı geçiyor? Beyin işte, insanı durmadan düşünmeye zorluyor...