Bursa
Açık
20.3°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Sağlık olsun Bakan Koca!..

05 Haziran 2020 Cuma, 17:44

Üç gün önce ülke medyasının amiral gemisi (!) Hürriyet'in manşeti:

SOKAK YASAĞI YOK...

Üstelik Sağlık Bakanı'nın koskoca bir fotoğrafı ile haberin içeriği verilmiş.

Önceki akşam üzeri TV kanallarında bir son dakika haberi...

"15 ilde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yapılacak..."

... Ve dün öğle saatleri; yine TV kanalları ve alt yazılar akıyor...

"Cumhurbaşkanı: Sağlık Bakanlığı'nın talebi, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile sokağa çıkma yasağını kaldırdım."

Soylu'dan sonra, sana da geçmiş olsun Koca... Sağlık olsun!..

Cumhurbaşkanı son anda yetişmese, milyonlarca vatandaş evlerde hapis kalacaktı. Buna yürek mi dayanır!

3 Haziran tarihli Hürriyet gazetesinin ana sayfasındaki manşet haberin dışında, dikkatimi çeken bir başka fotoğraf daha var birinci sayfada...Maliye ve Hazine Bakanı Albayrak, özel banka yöneticilerini toplamış, vatandaşa ucuz kredi sağlayıp, onların tatil olanaklarına veya ev ile otomobil almalarına kolaylık peşinde... Yani "hayır hasenat" için uğraşıyor. Ama nafile, sol tarafta tek sütuna lütfederek konmuş bir haber. Kim olsa buna dayanamaz, hem en ağırlıklı bakan, kamu yararına bir haber veriyor ama editörler pas geçiyor.

Acaba Hürriyet içinde mi dolaşıyor Covid19 diyeceğim ama delilim yok! Unutmadan belirteyim, Hürriyet gazetesinin de içinde bulunduğu Demirören Medya, 45 çalışanı hem de tazminatsız biçimde kapı önüne koymuş. Suçları da ağır bana göre, bir kısmı sendikayla dayanışmaya girmişler!

Bundan ağır bir suç olur mu? Ben de zamanında bu suçu işlemiş, yol arkadaşım ile birlikte hemen cezayı kesmişlerdi. Neyse, konu ben değilim. Bir fırsatını bulursam o dönem yaşadıklarımı da anlatırım sizlere...

Niyet okuyorum!

Biraz erken mi oldu, Sağlık Bakanı'nı kastederek, "sağlık olsun" demem için... Tekrar olacak ama yine belirteyim, Fahrettin Koca, bundan 6 ay önce, Medipol hastaneleri kurucusu olarak bakan oluşu ve tarihi Ankara Garı'na ait bir binanın, hastane ya da üniversitesi için özel tahsisiyle gündemdeydi. Sonra, salgın çıktı. Adama, kan, can geldi, Elazığ depremindeki gibi yanında Süleyman Soylu da yoktu, rahatça ve mantıklı açıklamalar ile herkesin takdirini aldı. Unutmadan en önemli hamlesi "Bilim Kurulu" oluşturmasıydı. Bunu söylerken cahillik yapmayayım sakın, onu da Sayın Cumhurbaşkanı önermiş olabilir!

Bunu da geçelim; toplum ve onun adına konuşan siyasiler, gazeteciler, biraz da can sağlığı korkusuyla ve de kutuplaşmanın doruğa ulaştığı bir iklimde, Bakan Koca'yı çölde bir vaha gibi gördü. Ben de dahilim buna... Araştırmacılar durur mu, hemen sokağa çıkıp "günümüzün en popüler ismi" kim diye sordular.

Cevabı almak da zor, açıklamak da... Bu nasıl kaypaklıktır ki (!) bu halkın mümin ve münafık kısmı aynı isimde birleşmiş ve Fahrettin Koca'yı bir numaraya çıkarmış. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin ama nafile, düşürmüş bir kere!

Yasak koyma ve kaldırma ameliyesi ile bu durum iyice ayyuka çıktı bana göre...

Sürpriz "hafta sonu yasağı" uygulansa ne olurdu?

Cumhurbaşkanı, önceki gün vekil düşüren Meclis'in fotoğrafını gördükten sonra, "tamam CHP ile HDP'yi, iki ihraç vekil aracılığıyla aynı torbaya koydum ve seçmenin önüne attım. Muhalifler bir de sokağa çıkıp olay yaratırsa bu iş oldu" mu diyecekti? Yoksa, "sokaktan korktu onun için yasak koydu" olası yorumunu mu değerlendirecekti?

Sizce ne yaptı? Yasağı kaldırmak karşı bir hamle miydi, dünkü yaptığı?

Benim yorumum... "Kimseden korkmam, bu ülkenin hakimi benim" demiş oldu dünkü hareketi ile...Bu arada bakana da ayar verdi!

Dikkat ettiyseniz, Sağlık Bakanlığı'nda, hemen her gazetecinin katıldığı, kota konmayan basın toplantılarının da sayısı azaldı.

Ben yine başlığımın arkasındayım.

Sağlık olsun Bakan Koca!..