Bursa
Açık
20.2°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Özerk federasyona, özel tavsiyeler!

22 Mart 2020 Pazar, 20:04

Özerk yapıdaki Türkiye Futbol Federasyonu'nun "özenle" seçilmiş Yönetim Kurulu Başkanı açıklama yapıyor ve "profesyonel lig maçlarını seyircisiz oynatacağız" diyor. Maçlar, tüm dünya gibi ülkemizde de "virüs korkusu" baskısı altında bir hafta oynanıyor ve hiç tat vermiyor. Üstelik özellikle yabancı oyuncular, Trabzon'da yaşanan Obi Mikel örneğindeki gibi liglere devam etmek istemiyor. Buna karşın yerli futbolculardan, antrenör, kulüp ve hakem örgütlerinden "tıss" bile yok. Sadece Galatasaray Teknik Direktörü ve yakın geçmişin Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim sesini yükseltiyor! Bu sesi kimileri, takımının iki puan kaybetmesine bağlarken, kimileri de oyuncularının yabancı olmasını dikkate alarak "önce sağlık" dediğine ikna oluyor!

İşte bu sırada, özerk federasyonumuzun reisi, "Bu bizim kararımızdı. Bağıranlar bize değil daha yukarılara da seslerini yükseltse ya" minvalinde bir cümle kuruyor ve konuyu bir başka yere havale ediyor.

Oysa Covid 19 ile adeta boğuşan Bilim Kurulu gerçeklere ve gelişmelere bakarak en yüksek makamı bilgilendirmiştir bile... Böyle olunca, ülkenin en muktedir kişisinin de önerisi ile (!) profesyonel ligler askıya alınıyor.

Bundan daha doğal ne olabilir? Hiçbir kurumun "özerklik taslayamadığı" bir dönemde, özerk diye bilinen Futbol Federasyonu'nun, böyle bir kararı kendi inisiyatifi ile vermesi ne mümkün... Öyle de oluyor. Liglere paşa paşa ara veriliyor. Ben de böylesine önemsiz bir ayrıntı ile yazıma devam ediyorum!

Oysa tüm alanlarda olduğu gibi, göremediğimiz, elimizle tutamadığımız bir virüs sayesinde, bazen "global" bazen de "küresel" dediğimiz, bolca para üreten uluslararası futboldaki sun'i gerçeği fark etmeye başlıyoruz.

Milyonlarca euroyla veya dolarla satın alınan bonservislerin bir anda kağıt parçasına nasıl dönüştüğünü somut biçimde görüyoruz. Diğer alanlardaki ekonomik daralma ve sıkıntılarla henüz tanışamadığımız için bu sihirli top oyunu, bize yakın gelecekteki olacakları müjdeliyor sanki!

Kumdan kale püf diye yıkılıyor yani...

Bu vazgeçilmez seyirlik oyundan trilyonlar kazanan aracılar, hak etmedikleri kadar ünlenen futbol yöneticileri, şimdiden geleceklerini düşünüyordur diye tahmin ediyorum.

Yine içimize dönelim ve liglerimizde ne olacak ona bir bakalım. Kulüpler Birliği Başkanı'nın toplantı içeriği ile ilgili açıklamalarına bakınca üç sonuç çıkıyor. Ertelenen maçların oynanması, bu gerçekleşmezse play-off biçiminde sonucun belirlenmesi ve iki şık da mümkün değilse, liglerin aynen tescil edilmesi. Yani kim hangi sırada tatile çıktıysa bu sonuca katlanıp yoluna devam etsin formülü... İşte sorun burada başlıyor. İstanbul'un üç tarihi ve egemen kulübü 2010 yılından bu yana, ilk kez şampiyonluğu kendileri dışındaki bir takıma kaptıracak... Bu çok da önemli değil aslında, ama onlar önemsiyor... Önemli olan, yöneticiler kulüpleri şimdiki konumda tutabilmek için finansı nasıl sağlayacaklar?

Kulüpler Birliği'ndeki kulüp başkanlarını biraz araştırın, hemen hepsi şirket veya holding sahibi... Destek olanlar da ihale zengini... Bundan sonra devlet bu tür olanakları sağlamazsa, özellikle vergi, sigorta gibi borçları öteleyemez ya da silemezse ne olacak? Devlet bankaları ve diğer önemli devlet kurumları, futbol takımlarına reklam veremezse transfer nasıl yapılacak? (Çok şükür Bursaspor'a böyle bir yardımı göremedik!)

Bu tür temel konu ve sorunlar kapıya dayanmışken, yöneten de, yönetilen de, veren de alan da aynı gemide seyahat ederse, yolculuk nasıl bitecek? Hele hele bu gemide kendine yer bulamayanlar yaşamını nasıl sürdürecek.

Tüm bu gerçekler su yüzüne çıkmışken, virüs yıllardır kulüplerin içinde olmasına rağmen, görmezden gelen yöneticiler, şimdi ne tür bir çıkış yolu bulacak? Ben ligin sonunu değil, profesyonel, sektörel ya da global futbolun sonunu merak ediyorum. İddia bayilerinin önünden ayrılamayan ve kafelerde, İngiltere, Almanya ve İtalya liglerine dair brifing veren bilgisayar futbolseverleri bundan sonra ne ile uğraşacak, bilemiyorum.

Global yaşam savaşı verdiğimiz şu günlerde futbolun geleceği ne kadar gereksiz gibi geliyor değil mi? Bunu anlamak için, kulüp başkanlarına, federasyon başkanlarına, onların işlerine, devlet ile olan ilişkilerine şöyle bir göz atın yeter!

İşte o zaman global futbolun bazıları için ne ifade ettiğini daha iyi anlayabiliriz.