Bursa
Açık
31.5°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

On numara...

01 Temmuz 2020 Çarşamba, 21:15

İstekli bir takım...Ayakları yere basan bir teknik adam..Ve yaşlı oyunculardan kurulu yorgun bir Giresunspor... Sonuç; toplama kadrolu, korkutan Bursaspor, yürekli bir mücadele ve akılcı bir oyun düzeni ile bu kez istediğini, tek golle ismine yakışır gibi aldı.

Belki geç ama, alınan sadece 3 puan değildi. Yeşil beyazlı formayı giyen yaşlısı, genci 15 futbolcu Bursaspor oyuncusu olduğunu hatırladı.

Bunlar söylenebilir bu maç için... Zil takıp oynayacak değiliz. Ama en azından sezon biterken, tüm güçlüklere karşın, doğru tercihlerle, dağınık bir takım, sonuç odaklı motivasyon katkısı ile görünüm değiştirebiliyormuş. Bunu gördük.

Bu sonuç hedefe ulaşmak için yeter mi? Kehanet gibi bir yeteneğim yok. Sadece, ortaya konan kararlı, özverili ve bir ölçüde futbol kokan bir oyun benim gördüğüm... Gerisi, Bursaspor takımı kadar, diğer rakiplerin alacağı sonuca bağlı. Dört gün içinde altı puan ve heyecanlandıran futbol nasıl ortaya çıktı ?

Adanaspor maçına, kadroya iki dokunuş yaparak çıkan İrfan Buz, stoperlerden biri için Diarra tercihini, orta alanda, benzer karakterli ve bunun gereği olarak, "oynatan değil de sadece oynatmayan" özellikli Şehu-Selçuk ikilisini ve onların oyun düzenini değiştirdi. Şehu'nun partneri Burak Altıparmak oldu, Özer de serbest adam olarak oynadı.

Giresun'da daha da dikkatlice izlediğim kadarıyla Özer arzuladığı yerin hakkını vererek, hem oynattı, hem de sonucu etkileyecek dokunuşlar yaptı. Keçiören maçında kendisinden nefret ettiren bir figür, Karadeniz'de takımı yüzünü ağarttı. Kaptanlığı temsilden öteye taşıdı ve genç arkadaşlarını adeta zorla oynattı.

On numara başlığını hem takım ve özelde Özer için kullandım. Dikkat ettiyseniz, zorunluluk sonrası oyuna giren Traore dışında, diğer üç değişiklik, kulübün "özkaynak" birikiminden geldi. Sedat, daha önce görev yapan teknik adamların sorup öğrenmediği bir şey vardı. Sedat, ön libero görevi de görüyordu. İrfan Buz, bu özeliğini kullandı, oyun tıkandığında açmayı başardı.

Bir de esprim olacak. Pazartesi günü, Beytullah, VERKAÇ programında Mehmet ve benim öngörülerimi almıştı. Asıl "ver kaçı" İrfan Buz ile yapmışım!

Aylar sonra sahada Emirhan'ı görünce anladım! Ne güzel rastlantıdır ki, Emirhan ayağındaki topu saklarken üst üste iki rakibi onu faulle durdurdu ve ikinci sarı karttan oyun dışı kaldılar. İşte ver kaç buna derim!

Bu kadar mutluluk şimdilik yeter sanırım. Sadece uzun süre sonra yüzümüzü güldüren bir takım ve sanki yeniden doğan Özer izledik.

Mutluluğumuzun uzun süreli olması için, Erzurum-Adana Demir maçını binlerce futbolsever gibi dört gözle bekliyorum. Pazartesi günü de,sürpriz bir Corona hikâyem olacak, okumanızı tavsiye ederim.