Bursa
Açık
21.4°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Nihayet Bursa'nın salgın raporu çıktı!

10 Nisan 2020 Cuma, 19:12

Böyle olağanüstü bir durumda kimseyi açık düşürmek, zor durumda bırakmak gibi bir niyetim olamazdı. Buna karşın salgının Bursa'daki seyri hakkında, ulaşabildiğim hiçbir kaynak doyurucu bir açıklama yapamadığı için çareyi kentin en önemli yöneticisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'na, Basın Birimi aracılığıyla ulaşarak elektronik ortamda bilgi istemekte buldum. Dünkü makalemde, söz konusu yazışmadaki ilk dört soruyu yayınlamıştım. Bunlar vaka sayısını, vefat edenler ile test merkezlerine dair bilgi almak amaçlıydı. Bunların yanı sıra BŞB eliyle yapılan destekler, yardımlar ve katkıları da sormuştum. Görevli meslektaşlarımdan biri ile görüştüğümde, salgına dair verilerin verilip verilemeyeceği konusunda tereddütleri olduğunu söylemişti. Yardım ve desteklerle ilgili bilgiyi toparlayıp gönderebileceklerini belirtmişti. Bu konuşmanın ardından düşündüm ve birkaç kişi ile görüşme yaptım. Salgına dair bilgilendirmenin yayınlanmasına dair bir yasağın olmadığı kanaatine vardım ve talebim konusunda umudumu yitirmedim.

Genel Yayın yönetmenimiz Esat Kaplan'ın daveti ile AKP Bursa Milletvekili ve hekim Mustafa Esgin, enbursa.com canlı yayınına katılmış ve kentimizle ilgili rakamlar direkt olarak sorulmadan, dünya ve Türkiye değerlendirmesi yaparken "Bursa'ya da bir parantez açalım" diyerek, bilgilendirme yapmış.

En azından bu yolla da olsa bilgilendiğim için memnun oldum. Sanırım benim gibi binlerce kişi de resmi bir ağızdan, resmi rakamlara ulaşarak bilgi sahibi olmuştur, diye düşünüyorum.

AKP Bursa milletvekili Dr. Mustafa Esgin'in dün itibariyle verdiği rakamlara göre, Bursa'daki vaka sayısı bin 110'a, kaybedilen hasta sayısı da 26'ya ulaşmış.

Gazetecilik refleksi ile böyle bir talepte bulunduğum için bu rakamlar verildiyse memnuniyetim daha da artacaktır. Çünkü biz bilgi talebini kendimizi rahatlatmak ya da tatmin etmek için değil, kamuoyunu aydınlatmak için isteriz.

Meslektaşım ve yöneticim Esat Kaplan'a ve Sayın Esgin'e teşekkür ederim.

BÜYÜKŞEHİR'İN PANDEMİ RAPORU

Bu satırları yazarken, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yanıt da geldi. Doğal olarak dün belirttiğim ilk 4 madde yanıtlanmamış ve yapılan destek ve hizmetler de ayrıntılı biçimde sıralanmış. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Basın birimindeki meslektaşlarıma da teşekkür ediyor, yanıtları bilginize sunuyorum.

Büyükşehir Belediyesi olarak günlük virüs önleme ve vatandaşa destek çalışmalarınız hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz?

Öncelikle dezenfeksiyon çalışmalarını başlattık. Bu çalışmalarımız periyodik olarak tüm Bursa'yı kapsayacak şekilde devam ediyor.

Vefa Sosyal Destek Grubunu devreye alarak Beyaz Masa, Alo 153 ve Büyükşehir santraline ulaşan tüm vatandaşlarımızın yardım taleplerine ulaşmaya çalışıyoruz. Toplam 1500 personelimizle kesintisiz hizmet verirken, sadece 50 personelimiz telefon başında vatandaşlarımızdan gelen çağrıları yanıtlıyor. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın evde bakım hizmetlerinden, market, eczane ve pazar alışverişlerinin yanında bankacılık işlemlerine de destek veriyoruz. Bu süreçte yine genelge kapsamında iş yerlerini kapatmak zorunda kalan kiracılarımızdan erteleme değil, kira almayacağımızı duyurduk. 10 bin aileyi kapsayacak şekilde her gün 30 bin ekmek uygulaması başlattık. Her hafta 10 bin meyve-sebzeden oluşan pazar filesi uygulaması ile bu tür ihtiyaçları da karşılamış oluyoruz. Ayda 30 bin gıda kolisi ve ayda 30 bin temel hijyen malzemesinden oluşan kolileri halkımızla buluşturmaya başladık. Nisan ayında su sayacı okuması yapmayacağız. Bunun yerine Ocak-Şubat-Mart ayı faturalarının ortalaması alınarak bunun yüzde 50'sini faturalandıracağız. Ticarethanelerde ise Nisan ayında tahakkuk yapılmayacak. BUSMEK bünyesinde kurduğumuz atölyede günlük 10 bin adet maske üretimine başladık. Vatandaşlarımıza dağıtıyoruz.60 yaş üstü vatandaşlarımızı tek tek arayıp, bir ihtiyaçları olup olmadığını soruyoruz. Bu sürecin ruhsal etkilerini birlikte atlatabilmek için psikolojik destek ekibimizi de kurduk. Öte yandan online tiyatro, sanal kütüphane, Bilim ve Teknoloji Merkezimizin online bilim atölyesi çalışmaları, hayvanat bahçesinin kameralarla online izlenebilmesi gibi bazı etkinliklerimize vatandaşlarımız evlerinden de rahatlıkla ulaşabiliyorlar.

Diğer 16 belediye ile ortak bir çalışmanız var mı? Varsa neler ?

Bursa'mızda 17 ilçe belediyesi ve Büyükşehir var. Belirli aralıklarla tüm belediye başkanlarımızla video konferansla bir araya gelip, istişarelerde bulunuyoruz. Şu anda üzerinde durduğumuz en önemli çalışma yardım ağının genişletilmesi. Belki geçen ay 5-10 bin lira geliri vardı ama iş yerini kapattığı için hiçbir geliri kalmamış. Yine haftalık yevmiye ile evini geçindiren çıraklar, kalfalar vardı. Başkanlarımızla yaptığımız son toplantıda bu konuya dikkat çekip, koordineli bir şekilde ihtiyacı olan herkesin yardımlardan yararlanmasını istiyoruz.

Bursa halkı, evde kalma konusunda yeterli duyarlıkta mı ?

Genel anlamda yaptığımız 'evde kal' çağrılarının olumlu karşılık bulduğunu söyleyebilirim. Çünkü hafta sonlarında şehir adeta sessizliğe bürünüyor. Bursa gibi istihdamın yüksek olduğu bir sanayi kentinde zorunlu olarak işe gitmek zorunda olan bir kitle var ve bunu göz ardı edemeyiz. Cumhurbaşkanımız da üretimde çarkların dönmesi gerektiğini ısrarla vurguluyor. Ancak kamuda olduğu gibi özel sektörde de nöbetleşe çalışma sistemi uygulanmaya başladı. Biz de bu kapsamda dışarı çıkması gereken vatandaşlarımız için toplu ulaşım araçlarımızda önlemlerimizi alıyoruz. Tüm toplu taşıma araçları yolcu kapasitelerinin yüzde 50 altında çalışıyor.

Salgının hızının azaltılması veya önlenebilmesi için bir öngörünüz var mı?

Gerek Sağlık Bakanımız gerekse akademisyenler ısrarla vurguluyor. Bu hastalığa yakalanmamak bizim elimizde. Sosyal mesafemize dikkat edersek, kalabalık ortamlardan uzak durup, dışarı çıktığımızda maskelerimizi takarsak ben bu uluslararası tehdidi en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum.

Bursalılara, ne tür bir mesaj vermek istersiniz?

Gerek hükümetimiz, gerek Büyükşehir, gerekse de ilçe belediyelerimiz inanın bu konuda elinden geleni yapıyor. Ancak az önce de söylediğim gibi bireyler gerekeni yapmazsa kamu kurumlarının yaptıklarının da bir anlamı kalmaz. Halkımıza tek çağrım bu süreçte zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmasınlar. Çıkmak zorunda olanlar ise 14 kurala iyice uysunlar.