Bursa
Açık
22.1°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Maldivler'i kim kazandı?

12 Aralık 2019 Perşembe, 23:31

Birkaç yıl öncesine kadar kimse farkında değildi...

Dünya üzerindeki turistik bölgeler içinde rüya gibi diye tanımlanan Maldivler'in bir benzeri meğer Türkiye'nin mütevazı şehri Burdur'un sınırları içindeymiş. Coğrafi haritalarda Göller Bölgesi diye tanımlanan bu bölgenin bir köşesinde "beyaz cennet" denebilecek güzellikte küçük bir göl duruyormuş, ama orada yaşayanlar dışında kimsenin ilgisini çekmemiş. Yeni yetme bir pop şarkıcı burada bir klip çekip yayınlatınca işler değişmiş. Bunu gören gelmiş, ünlüler fotoğraf çektirip sosyal mecrada paylaşmış ve Salda patlamış gitmiş!

Sonra da Çevre Bakanlığı konuya el atmış ve inceleme yapmış. TV haberlerinde ben de izlemiştim. Bu durumdan etkilenmiş olacağız ki, iki ay önce eşimle birlikte merakımızı gidermek için "Bizim Maldivlere" doğru yola çıktık. Önce Burdur'a vasıl olduk, sonra da kurulduğu günlerdeki gibi görüntüsünü koruyan Sagalassos antik kentine bir göz attık, ardından Yeşilova ilçesine doğru yola çıktık. Güneş batıyordu, bu nedenle, bilmem kaç yüz kilometre yol kat ederek geldiğimiz Salda Gölü'nü gündüz gözüyle göremedik. Üstelik nerede geceleyip, karnımızı nerede doyuracaktık. Sonuçta gecenin ortasında bir otel bularak, ilçenin tek açık lokantasında yemeğimizi yedik. Son yıllarda görmediğimiz güçlükte geçirdiğimiz bir gecenin ardından sabahın ilk ışıklarıyla Salda ile tanıştık. Müthiş bin manzara... Sanki özenle oluşturulmuş bir film platosunun içinde gibiyiz. Gölün çevresini dolaşıp, ekranlara yansıyan o geniş ve bembeyaz alana ve masmavi sodalı suya ulaştık. Beyazlar içindeki gölün kıyısına geldik, elimizi soktuk ve çevremizdekilerden bilgi almaya çalıştık.

Bu arada, Bayan Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı ile birlikte gezdiği alanı, bizde alıcı gözlerle taradık.

..Ve ben de "mutmain" oldum. Ama aynı konuda mı birleştik bilemiyorum.

Bizdeki kanaat şöyle oluştu; Salda Gölü, çevresinde konaklanacak bir yer değildi. Uzun bir destinasyonun bir parçası olabilirdi. Konaklama başka bir yerde yapılarak, sadece birkaç saat için gezilip, merakınızın giderilebileceği bir tabiat harikası olarak görmek gerekirdi. İşte bizim çıkardığımız sonuç böyle.

Bu özel gezimizi sizlerle neden paylaştım? Hemen yanıtlıyorum. Önceki gece haber bültenlerinin birinde, Salda için referandum yapıldığını gördüm ve Çevre Bakanlığı'nın buraya "Millet Bahçesi" gibi bir proje ile yaklaşmasının nedenini şimdi anladım. Gölün büyük bölümüne hakim olan Kayadibi Mahallesi'ni (eskiden köymüş) yeniden köy statüsüne çevirerek, bu önemli turizm alanında İl Genel Meclisi aracılığı ile önce Çevre Bakanlığı ve bakanlığın en önemli silahı TOKİ eliyle tek söz sahibi olmakmış.

Referandum yapılmış ve "mahalle" diyenler 238, "yeniden köy olsun" diyenler 145 oy alabilmiş. Kayadibi ahalisi neden köy olmayı tercih etmeye kalktı diye düşünürken, haberin devamındaki sihirli cümle beni yanıtladı.

Gölde şimdi söz sahibi olan Yeşilova ilçesini son yerel seçimde CHP kazanmış. Kendi küçük, fakat etkisi ve gelecekteki rantı büyük olan bu cennet köşede ikinci raundda, yani referandumda da muhalefet galip gelmiş.

İşte bu küçük yerin büyük hikayesi böyle...

Dünyanın cennet köşelerinden biri olarak lanse edilen Maldivler güzelliği ile ün salıp, turizmle ihya olurken, "bizim Maldivler" politik çekişmenin içine sokularak yine bizleri yanıltmadı!