Bursa
Açık
32.2°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Maç oynanırken kural değişti !

16 Aralık 2019 Pazartesi, 00:01

"TFF, Kulüplerin Takım Harcama Limitleri'nde değişikliğe gitti ve 2019-2020 sezonu için kabul edilebilir sapma tutarının yüzde 30'dan yüzde 40'a yükseltilmesine karar verildiğini açıkladı".

Haber aynen bu cümlelerle duyuruldu...

T.F.F'nin Yönetim Kurulu Başkanı Fenerbahçe eski yöneticisi Nihat Özdemir olduğu için, bu haberi veren sitedeki yorumlara şöyle bir göz attım ve şaşırdım. Hemen herkes bir konuda birleşmiş, bu kural değişikliği İstanbul'un üç tarihi kulübü için yapıldı. Çünkü hepsi dar boğazda... Bu benim değil kamuoyunun genel kanaati.

İyi güzel de, 2019-2020 Sezonu başlarken, kural neydi?

Kabul edilebilir sapma oranı yüzde 30 olacaktı. Örneğin Bursaspor bu haddi aştığı için, transfer döneminin son gününde transfer hakkı elde edebildi. Bulabildiği her futbolcuyu da almak zorunda kaldı.

Yetmedi...

Üç puanı silindi. Bildiğim kadarıyla Osmanlıspor'a da bu ceza verilmiş.

Başlığımdaki cümle, çalışma dünyası için çokça kullanılır ve "kazanılmış hakkın" gasp edilmesi anlamına gelirdi.

Bu kez cümle futbolun tam kendisi için tam uyuyor, ben de hemen kullandım.

Şimdi ne olacak ? Bursaspor ve Osmanlıspor'un puanları geri verilecek mi ?

Aşma haddinin yüzde 30 olması nedeniyle transferde gerekli hamleyi yapamayan kulüpler (eğer utanmıyorlarsa) bu anlamda haksızlığa uğradıkları için T.F.F Yönetimi'ne başvuracaklar mı ?

Bilemem...Bu işi bilenler kulüpleri yönetiyorlar sanırım. Şimdi de bu bilgilerini hak aramada kullansınlar da görelim!

Bu arada sezon başlamadan Bursaspor'un başına gelen kötü bir olayı anımsatayım. Elektrik faturaları ödenmediği için üç tesise de bir süre elektrik verilememişti. Bursaspor, bu sorun için Nihat Özdemir ile görüşerek sorunu çözmüştü. İstanbul medyası da, sanki bu olayın çözümünü bir kulüp ile onun bağlı bulunduğu merci TFF'nin Başkanı ile bulduğunu sanmıştı.

Ne bilsin gafiller; Bursa ve havalisinin elektriğini Özdemir'in sahibi olduğu LİMAK Uludağ veriyor ya !

Neyse, sırası geldiği için Bursaspor adına da birkaç söz edebildim.

Ne diyebilirim ki; kurumsallıktan mecburen uzaklaşmış kulübümüze kent tarafından gerçekten destek verilerek, emin ellere teslim edilmedikten sonra, sahanın içindeki "yaşı geçmiş lejyonerlerin" ne oynadığının bir kıymeti olur mu?.