Bursa
Açık
20.6°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Kolonya ve maskemi bekliyorum!

19 Mart 2020 Perşembe, 23:25

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın yapacağı konuşmayı bu denli merakla ve heyecanla beklediğimi hatırlamıyorum.

Belki benzerini yaşamış olabilirim, ama şu günlerdeki endişe ile unutmuş da olabilirim. Unutkanlık insanca bir özellik zaten, öyle değil mi?

Bir unutkanlığım daha aklıma geliverdi şu anda... Sayın Erdoğan, son olarak Çankaya Köşkü'ne ne zaman çıkmıştı ya da yeni sistemden sonra burada hiç açıklama yapmış mıydı? Bunu da unutmuşum ne yazık ki...

Neyse, o tarihi toplantıya dönelim. Açıklama yapılmadan önce katılımcıları saydı muhabirler... Duyabildiklerim; iş dünyası temsilcileri, bakanların hemen hepsi, bazı STK yöneticileri falan. Ama TTB (Türk Tabipleri Birliği) ve TDB (Türk Diş Hekimleri Birliği) ve Eczacı birlikleri temsilcisi yoktu sanırım.

Herhalde, salgın önlemede, diş hekimleri ve muayenehaneleri herhalde en zararsız mekanlar olsa gerek diye düşündüm. TTB'nin de 1999 depreminde kazandığı toplumsal sağlık desteğine ihtiyaç duyulmamış olmalı...

Eyvah işçi temsilcilerini de unuttum! Herhalde toplantı öncesi Türk-İş Genel Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanı ile o gerekli konuşmayı yapamamış diye düşündüm! Diğer konfederasyonların, pazarlık ve söz söyleme yetkileri zaten doğal olarak bulunmuyor. Olmasa da olurlar.

Aslında bu eksikleri aramam son derece yersizmiş! Toplantı başlayınca anladım. Çünkü Sayın Erdoğan'ın açıkladığı paket içinde şahsıma yönelik hizmetler (kolonya ve maske paketi), az gelirli gruba müjdelerin yanı sıra yurt içinde seyahat edecekler için ve tatil beldelerine gideceklere de yönelik jestler vardı. Örneğin, uçak biletlerindeki KDV oranı 3 ay için yüzde 1'e düşürülmüş. Otellerde uygulanması istenen konaklama vergisi de şimdilik askıya alınmış.

Ev sahibi olmak için sırada bekleyenler de unutulmamış bu arada... Peşinat oranı yüzde 10'a kadar düşürülmüş. Bankamatikten para çekme oranı yükseltilmiş.

100 milyar liralık bu destek paketinin kaynağını sorabilecek ortam olmadığı için bazı münafıkların tahminine kulak verdim!

Onlar diyor ki "bu fon tahsil edilemeyecek vergiler ile vatandaşın ödediği dolaylı vergilerden karşılanacak."

Çünkü esnaf ve orta ölçekli işletmeler, çalışanlarını büyük ölçüde işten çıkardı.

Eyvah, bu kez yandım, emeklilerin bayram ikramiyesi kaldırılacak diye bir tevatür ortaya atılmıştı, bunun yalan olduğu ortaya çıktı şimdi! Çünkü bu ikramiyeler üstelik Ramazan başlamadan Nisan başında ödenecekmiş.

Bu tür bir kolaylık nasıl unutulur, kendime şimdi daha çok kızdım.

Ama, altını çizmek istediğim ve tam yerine oturan bir destek daha var, gerçekten çok önemli. En düşük emekli maaşı bin beş yüz liraya çıkarılıyor (1.500 TL).

İşte olay bu... Demek ki bu ülkede asgari ücretin, neredeyse yüzde 40'ı kadar emekli maaşı alan varmış, onu da en yetkili ağızdan öğrenmiş olduk.

Kimsenin ve o tarihi toplantıya katılan kurmayların hakkını yemeyelim. Cumhurbaşkanı'nın himayesinde yapılan o toplantıdan çok önemli bir karar daha çıktı... 20 bin öğretmen atanacak. Sadece, ücretli çalışanlar, evlerinde oturdukları için yevmiye bile alamayacak. Bu kadar kusur da aranmaz.

Ben hâlâ toplantının, uzun bir süreden beri boş duran (!) Çankaya Köşkü'nde yapılmasının nedenindeyim. Merak işte... Acaba 18 Mart diye Çanakkale ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e saygıdan mıydı? Bazı münafıkların, fitne yayan sözlerindeki gibi "Millet'in Evi Beştepe'ye virüs yayılmasın" diye mi, bilemiyorum.

Neyse moralinizi yüksek tutun. Bir uzman hekimin tavsiyelerini hatırlatayım da içimiz biraz ferahlasın. Kaygı seviyemiz yükseldikçe, bağışıklık seviyemiz düşermiş. Ayrıca, ekrandaki bilim adamlarının tartışmalarını izlememek gerekirmiş... Evde aile bireylerinizle kapalı kalırken dikkatli olmalıymışız. Yakın ilişki terörü denen bir illet varmış. Öfkemizi en yakınımızdan çıkarırmışız. Tahammül düzeyimiz çabuk düşermiş. Bunu önlemek için, bir günümüzü, saat saat planlamak gerekiyormuş.

Ben bunları uyguluyorum ve rahatım. Şimdi de kapımızı çalacak kuryeyi bekliyorum; kolonya ve maskeme kavuşmak için...