Bursa
Açık
31.7°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Kanal tedavisi!..

27 Mart 2020 Cuma, 22:40

Yaklaşık bir yıldan beri diş tedavisiyle uğraşıyorum ve henüz işlem bitmedi. Böyle olunca "hazım sorunu" ile karşı karşıya kalıyorum. Bazen lokmalar ağzımda büyüyor, gırtlağımı zorluyor. Bu günlerde bu tür arazlar insanı korkutmuyor da değil hani...Acaba mı diyorsunuz ister istemez...O dünyayı titreten virüsle mi tanıştık acaba sorusu beynimi zonklatıyor.

Hadi diş olsa gider çektirirsin ya da "kanal tedavisi" yaptırır kurtulursun. Bunun kurtuluşu da yok, hele bir de yaşın ilerlediyse...

Neyse kendi sorunlarımla sizi meşgul etmemeyim; virüs belası ile de uğraşacak koskoca bir devletimiz, çalışkan, becerikli yöneticilerimiz var.

Tam böyle düşünürken ekranda bir haber görüyorum. Hem de çok güzel bir fotoğraf ile!

Acaba nedir diye dikkat kesiliyorum; maskeli, kalın eldivenli bir grup oturmuş önlerindeki ekranlarda çalışıyor. Bilim Kurulu'na mensup bir dizi doktor tele-konferans yoluyla Singapurlu meslektaşlarıyla görüşüyorlar diye aklımdan geçiriyorum..Ve binlerce virüslü hastanın tedavisini buluyorlar galiba diye iyiden iyiye umutlanıyorum. Televizyonun sesini yükseltiyor ve anında ağzım açık kala kalıyorum...

Ekrandaki maskeli eldivenli ekip, meğer ihale yöneten bürokratlarmış. Virüs yerine "Kanal İstanbul" için ilk adımların atılacağı iki tarihi köprünün yer değiştirmesi işini ihale ediyorlarmış. Aklıma hinlik geliyor hemen!

Türk aklı işte bu diyor "virüse kanal tedavisi uygulayan ilk ulus" unvanını veriyorum bizimkilere...

Şimdi içimiz rahat, Kanal İstanbul için ilk adım atıldı. Virüs bile bundan etkilenerek terk eder gider bu memleketten! 'Bu kadar becerikli insanların çalıştığı bu ülkede bana yer yok' der ve koşar İtalya'ya, beğenmezse İspanya'ya...

Bakmayın dalga geçtiğime, hakikaten öfkeliyim. Proje ısrarını da sineye çektim diyeyim. Ama böyle bir zamanda, insanların bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi için morale ihtiyaç duyulduğunda bu nedir Allah aşkına?

Haklılar diyene de kızmayacağım. Özgür düşünceye saygım var.

Ama onlar da bunun haklılık payını söylemeliler.

Hadi aklımızla alay etmeyin söylemini geçtim, gerçekten de bağışıklığın güçlü kalması gereken zamanlardayız. İçimizi ferahlatacak, yüksek orandaki test sayılarını, iyileşen hastaların çokluğunu, salgının seyrini durduracak yeni bir ilacın müjdesini beklerken karşımıza çıka çıka 8 milyar liralık bir ihale çıkıyor. Yani olağanüstü durum için ayrıldığı belirtilen ama ortada görünmeyen 100 milyar liranın sekizde birini vererek iki köprü yerinden taşınacak. Bilmiyorum ben de bir anormallik yoksa, bu haber Türkiye'de yüzyılın en çarpıcı olanı ve fotoğraf da "bir karenin gücü" adına en iyi örnek olarak belirlenmeli.

Tamam, makaleyi buraya kadar okuyanların bir bölümü, benden de fazla öfkelendi, bir diğer kısmı da "yine siyaset yapıyor, kendi görüşüne göre yorumluyor" diye geçiştirdi. Sayıları daha az olanların yarısı bana öfke kusup küfrederken, diğer yarısı da göklere çıkardı. Bu benim tahminim.

Ben hiçbirinden yana değilim. Sadece sizin yorumunuza bırakıyorum.

BURSA'DA OTOMOTİV TATİLE GİRİYOR

İsterseniz bunu şimdilik geçelim ve ağıma takılan bir iki küçük haber de vereyim. Pazartesi gününden itibaren Bursa'da otomotiv sektörü tatile çıkıyor. Genelde tatil süresi iki hafta. Yani, kamu sokağa çıkma yasağı ilan etmeden, kurumsal firmalar, şirketler gayet yerinde ve emeğe saygılı olarak bu kararı almış. On binlerce çalışan evde olacak. Virüsle mücadelede Bursa için önemli bir katkı.Başta işveren ve sendikalar olmak üzere, emeği geçen herkesi kutlamak gerek. Bir de Robert Bosch'un geçen hafta devreye soktuğu, kronik hastalıkları olanları ücretli biçimde evlerine yolladığı bilgisi var. Sayıları yaklaşık 5 yüze varan bir grubu koruma altına alan bu uygulama ancak alkışlanır. Önümüzdeki haftada da aynı kurumun çalışanları bu kez tam kadro izne çıkacak. 6 günlük sürenin 3 günü yıllık izinlerden kesilirken, 3 gün de işverenden idari izin olarak kullandırılacak.

Her şeye rağmen, korkuyu ve öfkeyi yenerek, şimdiye kadar görmediğimiz ve ancak yüzyılda bir denk gelecek bu belayı sağlıkla atlatalım.