Bursa
Açık
23°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Futbol yine başladı ve başlayacak!..

14 Haziran 2020 Pazar, 23:09

Olağanüstü günlerde, olağan dışı futbol oyunu sahneleniyor... Böylesinin daha önce görüldüğü söylenemez.

İkinci Dünya Savaşı sırasında yerel ligler oynanmış, Türkiye şampiyonaları ise yapılamamış. Bunun dışında, futbol alemi hep varlığını sürdürmüş. Ne zamana kadar? Küreselleşen dünya Covid 19 ile tanışana kadar. Yarattığı korku ve yaşattığı acıların ardından virüsün devre arası bitti ve futbolun baronları "haydi sahaya" komutunu verdi! Üç gün önce Süper Lig başladı, üç gün sonra da 1. Lig kaldığı yerden devam edecek. Eski tat alınacak mı? Ya da futboldan tat almak ne denli önemli? Yaratığı parasal güç, bir kez daha insan sağlığından, toplumsal huzurdan öne geçecek ve takımlar tıpış tıpış orta yuvarlağa yürüyecek.

İnsanları, 90 dakika gibi kısa bir sürede, mutluluk veya hüzne boğabilen bu süper güç, geçmişte olduğu gibi ne savaş tanır, ne de salgın... Onun yarattığı küresel futbol salgını ve onu yönetenler, her zaman riskten uzak, tehlikeden izole biçimde varlıklı olarak localarına oturur, boş tribünlere yansıyan futbol topu ve oyuncu akisleriyle, çerezle meşrubatını yudumlar, katar katar (!) milyarlar da "futbol baronlarının" cebine doğru akar gider...

Bursaspor'un ilk maçı...

Neyse, bunu sorgulamak bize de düşmez. En kötüsünden "cambaza bakar" gibi tuttuğumuz takımın galibiyeti ile günlük neşemizi bulur ve bitiş düdüğü ile kendi gerçeğimize döneriz. Çünkü, bu oyunun seçimini biz yapamadık! Bize devlet eliyle sundular.

Neden bu satırları seçtim? 1959 yılında başlayan 1. Türkiye Ligi, tükenmekte olan bir İktidar'ın, halkın bir kez daha sevgisini kazanarak, güvenini tazelemek için yaptığı son hamlelerden biriydi. 1963'te start alan 2. Türkiye Ligi de, o İktidar'ı darbe ile indiren rejimin, Anadolu ile barışmak için yeni bir stratejisi olarak ortaya çıkmıştı. Yani, toplumla yeni bir anlaşma yapmak gibiydi...

En iyisi ben sizinle iyi geçineyim ve kendi kitabımdan alıntı yaparak, Süper Lig ile Bursaspor'un içine doğduğu, şimdiki adıyla 1. Lig'in olan 2. Türkiye Ligi'nin kuruluş öyküsü ile baş başa bırakayım.

Yeni bir lig doğuyor

Bursaspor (1963-1964)

Beş yılı geride bırakan 1. Türkiye Futbol Ligi, 1962-63 sezonunda çok farklı bir statü ile oynanır. Kırmızı ve Beyaz grupta yer alan takımlar ilk etap sonunda üç ayrı biçimde değerlendirilir. Üst sıralarda yer alanlar 'Şampiyonluk Grubu', orta sıralardakiler 'Klasman Grubu' adı altında ikinci etap müsabakalarına çıkar. Lig sonunda Galatasaray şampiyon olur. Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak'ın yeni projesi, profesyonel futbolu Anadolu sathına yaymak ve 1. Lig'i tek grupta, daha az takımla oynatmak üzerinedir. Bu nedenle 1962-63 sezonu bitmeden 2. Lig hazırlıkları başlar. 1. Lig'den düşen dört takım dışında, mahalli profesyonel liglerde ilk sıraları alan Beylerbeyi ve Sarıyer İstanbul'u, Altındağ ve Güneşspor Ankara'yı, İzmir Demirspor ve Ülküspor da İzmir'i temsilen bu yeni lige alınır.

1962-63 sezonunda Türkiye Amatör Futbol Birinciliği'ni kazanan Çukurova İdmanyurdu (son adı Mersin İdmanyurdu) ile daha önce profesyonel ligde müessese kulübü statüsü ile yer alan Adana Demirspor da 2. Lig'in diğer ekipleridir. Federasyon Başkanı Apak, bu arada Bursa ile uzun görüşmeler sonunda yeni bir model bularak, ilk kez 5 kulübün birleşmesiyle Bursaspor adı altında yeni ve güçlü bir kent kulübü oluşmasını sağlar. Uzun uğraşlar sonucu birleşme modeli ile kurulan ve böylece profesyonel şubeye sahip olan ilk kulüp Bursaspor'dur. Bu örnek, izleyen yıllarda bir çok şehre de esin kaynağı olur. Kent içi rekabet kalkar, şehirlerarası yarış başlar. Bu yeni profesyonel futbol ligi öylesine benimsenir ki, bu mücadeleye katılmak, kentler arasında gurur meselesine dönüşür. Rekabetin boyutu arttıkça olaylar da baş gösterir.

2. Lig derken, bir süre sonra 3. Futbol Ligi bile ihdas edilir ve şimdiki gibi dört aşamalı profesyonel liglere dönüşür.

Sizlere futbol keyfini yeterince almanız ve Bursaspor'un lâyık olduğu yerde görmemizi dileğiyle, iyi haftalar diyorum.